Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mi értelme kanyarodáskor a...

Mi értelme kanyarodáskor a menetfény/ködlámpa(?) automatikus felkapcsolásának?

Figyelt kérdés
Arra gondolok amikor kanyarodik az autó, az index mellett egy másik lámpa ami szerintem ködlámpa vagy menetfény, szintén felvilágít. És indextől függetlenül, ahogy kanyarodik az autó felvilágít, még index sem kell. Gondolom a kerék elfordulásának szögét nézi, és bizonyos szög felett kapcsol a lámpa. Ennek mi értelme? Index nem erre való?
2023. febr. 24. 21:37
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Kanyarfény a neve, ez abból is a prolibb verzió. Dinamikus led illetve valamelyik xenonnál maga a tompított fordul ahogy kanyarodsz, ez amit te írsz ez egy olcsósított megoldás, általában a ködlámpa kapcsolódik fel hogy amerre kanyarodsz abba az irányba nagyobb fény legyen, ne csak előre.
2023. febr. 24. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Én az értelmére akkor jöttem rá amikor az Alpokban a szerpentineken este/éjszaka mentünk. Tényleg nagyon hasznos tud lenni ilyen helyzetben, a városban tényleg nincs sok értelme.
2023. febr. 24. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"... az index mellett egy másik lámpa ami szerintem ködlámpa vagy menetfény..."

Az nem az. Egy lámpatestben van, de vagy egy másik, más szögben beépített izzó villan fel, vagy egy másik foglalat és tükör az egész, csak egy bura alatt vannak. Az ilyen, statikus kanyarfények a jármű hossztengelyétől eltérő szögben világítanak és kormányelfordításra kapcsolnak be. Van értelmük, mert bevilágítanak a kanyarba: a statikus kanyarfényszórók városi használatban, szűk kereszteződésekben vagy merőleges parkoláskor nagyon jók, mert a hossztengelyhez képest nagy szögeltéréssel tudnak világítani rövid távra, pont erre van szükség. De nem helyettesítik az irányjelzőt: a kanyarodási szándékot továbbra is az irányjelző mutatja, a kanyarfényszóró csak arra való, hogy lásd is, hová mész. Igen, a tompított fényszóró is pont ezért olyan, amilyen (széles, lefelé irányuló és aszimmetrikus a fénykévéje), de a kanyarfényszóró hatékonyan egészíti ki.

A másik megoldás a dinamikus kanyarfényszóró, itt magát a tompított fényszórót fordítja el egy villanymotor megfelelő szögben. Ez nagyobb sebességnél hasznos, mert hosszan világítja meg az utat kis szögeltéréssel. De ez nem úgy néz ki, mint amit leírtál.

2023. febr. 24. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Hajtűkanyarokban vagy szűk utcákba lekanyarodva nyer értelmet a kanyarfényszóró. Konkrétan látod, hogy hová mész.

60 éve a citroen ds-nek már fordult a fényszórója a kanyarokban. A mai olcsóbb autóknál így oldják meg.

2023. febr. 25. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nálam ez úgy működik, hogy a kormányszög érzékelőnek megfelelően a főfényszóró lencséje is konkrétan elfordul.

"Ennek mi értelme?" Az az értelme, hogy kanyarokba is bevilágít az autó. Főleg városon kívül, kanyargós úton van előnye, hogy nem vakon kanyarodok, hanem látom a kanyaron túl is az útpadkát. Pl hogy ácsorog-e ott egy szavras, vagy nem. Nyilván lehet enélkül is létezni. A gyár 20 évvel ezelőtt mikor tervezte a kocsit, azt gondolta, hogy hasznos funkció és nem egy horribilis költség műszakilag kivitelezni sem. Mikor hagyományos, fix fényszórós autót vezetek, akkor tűnik fel nagyon a különbség, hogy kanyarban a kocsi a szemben lévő domboldalt világítja, a kanyarba meg vakon fordulok be.

Ennek a későbbi, szélesebb körben elterjedt olcsóbbított változata a ködlámpa megfelelő oldali felkapcsolgatása. Még olcsóbb a gyártása, hiszen nem kell mechanika, nincs mozgó alkatrész, csak egy "kapcsoló". A használhatósága már kompromisszumosabb, de talán a semminél több.

"Index nem erre való?" Ezt hogy érted? Az index arra való, hogy jelezd a közlekedés többi résztvevőjének, hogy merre fogsz kanyarodni. Általában nem kanyarodás közben, hanem még előtte illik jelezni. A kanyarfényből, hogy a kormány elfordítására elfordul a fényszóród, vagy felkapcsol a megfelelő oldali ködlámpád, senki nem fogje előre tudni a kanyarodási szándékodat.

2023. febr. 25. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

""Index nem erre való?" Ezt hogy érted? "


Ezt úgy értettem, úgy gondoltam, hogy ez a közlekedés többi résztvevőjének való jelzés hogy merre fordul az autó. Nem gondoltam hogy sötétben van használva, mert nappal is látom működni. Jó persze a fényszóró fel van kapcsolva akkor is, így ez a kanyarfény is működni fog.

2023. febr. 25. 08:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!