Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hogyan enyhíthetnék a vezetéss...

Hogyan enyhíthetnék a vezetéssel kapcsolatos félelmeimen, és oszlathatnám el a valószínűleg csak beképzelt korlátaimat?

Figyelt kérdés

Kérdésemet a tanácstalanság szülte, lassan több, mint 10 éve szeretném megcsinálni a jogosítványt, melyet minden évben csak halogattam és mindig elhessegettem a gondolatot, illetve a problémát, hogy nem állok neki a projektnek.


Így történt, hogy 30 felett vagyok, és ugyanott toporgom, ahol eddig, a nullán, de jelenleg már gondolati szinten is félek a vezetés több elemétől. Többek között a kuplung használatától, az ebből adódó lefulladásoktól, a forgalomtól, a parkolástól, és egyáltalában attól, hogy bár jóformán mindenki el tudja sajátítani ezt a dolgot, nekem mégsem megy.


A költői kérdésem, hogyan tudnék megküzdeni a félelmeimmel, és nekiállni végre a vezetésnek és a jogosítvány megszerzésének? Kérlek Benneteket, a gúnyolódó megjegyzéseken és az "állj neki vezetni és megoldódik minden problémád" szintű válaszokon túl próbáljatok meg érdemi ötleteket adni, mert önbizalom, munkahely, és mobilitás szempontjából én is nagyon szeretnék egy autót, ami nagyban megkönnyítené a közlekedésemet és életemet, nagyon sokat gondolkodtam a témán, de a mentális korlátaim és a félelmem eddig sajnos mindig felülkerekedett az elhatározásommal szemben.


Köszönöm mindenkinek, aki segíteni próbál!



2023. ápr. 7. 20:33
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A mentális problémákhoz nem értek. Ha a kuplung riaszt, van lehetőség automata váltós kocsin tanulni, de ebben az esetben csak ilyenre lesz érvényes a jogsid.
2023. ápr. 7. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Miért, akkor mégis mi van, ha lefulladsz? Vagy ha parkolás közben igazítani kell, akár többször? Semmi a világon.
2023. ápr. 7. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
91%
32 éve vezetek és még így is van, hogy sikerül lefulladni.
2023. ápr. 7. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 veterán vas ***** válasza:
100%

Mivel félsz vezetni, így nincs gyakorlatod, tehát igazolod önmagadat, vagyis jogos(-nak tűnik) a félelmed.

Ez így igazi 22-es csapdája.

Bármennyire is ágálsz az ellen a válasz ellen, hogy "fuss neki és csináld" csak ez az egyetlen járható megoldás.

Senki sem fogja helyetted megtanulni/megoldani az elméleti és a gyakorlati feladatokat.

Nem áltatlak, hogy minden elsőre fog menni.

Biztos lesz jó pár baki, de azokból is csak okulhatsz.

Jah' és minél tovább riogatod magad, annál több félelmet kreálsz gondolatban.

2023. ápr. 7. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
100%

Igen, sokszor le fogsz fulladni, és csinálsz majd hülyeségeket, mindenkivel előfordul. Csak ezért nem kell félned a vezetéstől.


Én is le szoktam fulladni néha, pl amikor hirtelen Tök random elsőbbséget adnak vhol ahol nem kéne, és assetom mi van, hirtelen leugrok a kuplungról és nyekk :) összemosolygunk és megyek tovább.

2023. ápr. 7. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 MGéza ***** válasza:
100%
A költői válaszom hogy amíg nem kezdesz bele, addig nem tudhatod, hogy mennyire megalapozottak a félelmeid. Ha nem akarsz kuplungolni, túl összetett feladatnak érzed a kuplung+gáz+váltó hármasát a fékről nem is beszélve, akkor még mindig ott az automata opciónak. Amúgy már sokszor felemlegetett dolog, hogy a kézi váltó lassan teljesen el fog tűnni, nem kis részt a hibrid és E-hajtás miatt.
2023. ápr. 7. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nekem azt mondták a suliban, hogy sokan csinálják azt, hogy lerakják automatára a jogsit, vezetgetik egy-másfél évig az automatás autót, ami esetleg van a családban - és utána mennek vissza különbözeti oktatásra és vizsgára, hogy meglegyen a "rendes" jogsi, mert akkor már mindent tudnak kb, megvan a rutin, és tényleg csak a váltó használatát kell elsajátítani.

Ez is egy opció lehet, és akkor egy hiba/para lehetőséget már kiiktattál. :)


Egyébként átérzem, én is 30 felett vagyok és csak most szedtem össze magam, hogy belevágjak. És szerintem ha létezik Murphy, rajtam röhög, mert mire rászántam magam és beiratkoztam, jött a katás-benzines balhé (ergo csomó oktató otthagyta az egészet, akit kinéztem, az is), mikor végül vezetni kezdtem, akkor meg letoltunk néhány órát a tanpályán, és az első(!) forgalomban töltött órám után - ettől függetlenül, máshol - olyan balesetem, sérülésem lett, hogy hónapokra kiestem az egészből. Mostanában kezdtem újra, kb megint a nulláról.

Szóval vagy Murphy utál, vagy a sors kalimpál kézzel-lábbal, hogy nem való nekem a jogsi. :'D


De hiszed vagy sem, tényleg jó motiváció az, hogy elkezded és csinálod. Az elméleti rész meg az elsősegély nem nagy cucc, azt simán megcsinálod, ha van legalább annyi eszed, mint egy marék lepkének, a gyakorlat a húzósabb - de nekem pl. tök jó motiváció, hogy mire idáig eljutottam, beleöltem egy csomó pénzt. Ha feladnám, ha abbahagynám, ha jelnek venném a kényszerszünetet, akkor ezt mind kidobnám az ablakon, és hát százezrekről beszélünk, sajnálnám.


Meg nálam pl. úgy van, hogy elméletben értem a magyarázatokat, csak gyakorlatban nem megy. Volt olyan órám, ami után tök kiborultam, annyira alap dolgokat szúrtam el. Viszont a sok bénázás közt meg bekattant valami a pedálkezelésről pl, hogy jaaaaa, ez így is megy, na és a következő órám emiatt meg olyan volt, hogy majdnem élveztem.

Szóval ez egy folyamat. Nekem konkrétan meg is mondta az oktató, hogy túl sokat várok magamtól, itt nem szabad maximalistának lenni, ha mindig csak picit megy jobban, az már jó.


Még az jutott eszembe, hogy esetleg a direkt iskolaválasztással segíthetsz magadon. Vannak pl. női iskolák (nem csak nőknek) kifejezetten türelmesebb, vagy más módszerrel tanító oktatókkal. Ez is egy lehetőség lehet, ha olyat választasz, aki fel van készülve a "bénákra". Én pl direkt olyat kerestem, hogy velem ne kiabáljon meg ne mondja hogy micsináááász, mert a csernusmóditól csak begörcsölök és leblokkolok és még szarabb leszek, nálam ez nem működik. És annak ellenére, hogy ahogy írtam, más lett az oktatóm, mint amit kinéztem, szerencsém van vele. Remélem, így is marad. :)

2023. ápr. 8. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 NTBS ***** válasza:
100%
Önfejlesztés.
2023. ápr. 8. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
64%
Ha ennyire rossz a helyzet, akkor inkább hagyd az egészet .
2023. ápr. 8. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

#7


Köszi a válaszod!


Az első bekezdésedben levő hibakizárás nem rossz ötlet, viszont a családban nincs automata váltós autó, illetve ezt egy részfeladat feladásának tekinteném, ami a saját szempontomból nem tenne jót az önbizalmamnak, illetve később úgyis vissza kéne térni a dologra, szóval ha egyszer belekezdek, szeretném végigvinni az egész történetet, váltóval, kuplunggal együtt, de ezt leszámítva az ötlet tényleg jó!


Az elméleti résztől nem félek, sőt, tudom hogy azzal semmi gondom nem lenne, megtanultam ennél "picit" nehezebb anyagokat is pályafutásom során, kizárólag a gyakorlattal kapcsolatban vannak irreális félelmeim. :)


Egyébként férfi vagyok, illetve kinéztem már az iskolát, ahova mennék, van is hozzájuk kontaktom a családomon keresztül. Azt kéne tudatosítanom magamban, amit írtál, hogy ez egy hosszabb folyamat, ami végig kell vinni az elejétől a végéig, a hibákkal együtt és nem ostorozni magamat, vagy túlzottan rágörcsölni a bakikra.


Köszi mégegyszer, nagyon hasznos volt a válaszod, illetve köszönöm a többieknek is!

2023. ápr. 8. 20:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!