Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Meg tudná valaki szépen...

Meg tudná valaki szépen fogalmazni mi az összefüggés a lóerő, a nyomaték, és a nyomaték görbe között?

Figyelt kérdés
Én értem, de gondoltam hátha van itt olyan, akinek gyakran kell ezt elmagyaráznia laikusoknak, és esetleg van rá egy jól bevált mondókája. :) Nehéz azért érthető, emberi nyelven elmondani olyannak, aki műszaki analfabéta igaz? :)
2011. márc. 7. 15:46
 1/8 anonim ***** válasza:
79%
Majd, ha olyan kérdezi, aki nem tudja annak leírom.
2011. márc. 7. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
WTF? :D
2011. márc. 7. 17:20
 3/8 anonim ***** válasza:
Minél több lóerős egy motor, annál nyomatékosabb. A nyomaték görbére csak tippem van. Az az hogy egyes fordulatnál az autó milyen nyomatékot ad le, ez érezhető a gázreakcióban és gyorsulásban is. Minden autónak meg van az a fordulatszáma ahol a legnagyobb nyomatékot leadja.
2011. márc. 7. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Az első valszeg erre gondolt...

"Én értem, "

2011. márc. 7. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

lóerő : milyen gyorsan mész neki a falnak

nyomaték : milyen messzire viszed a falat, miután nekimentél :)


Amúgy a nyomaték az szívó motornál a köbcentivel arányosan növekszik. Úgy kell elképzelni, mint amikor egy csavart ki akarsz tekerni egy villáskulccsal. Minél nagyobb a kulcs, annál könnyebb kitekerni, itt sincs másképp. Feltöltött (turbo, kompresszor) motornál kisebb köbcentivel nagyobb nyomatékot lehet elérni.

A nyomatékgörbe a teljesítmény grafikonon a nyomaték "vonala". Az adott fordulathoz tartozó forgatónyomatékot mutatja meg, alulról indul, fent van egy ideig, aztán tiltás közelében ismét leesik alulra, innen ered a görbe név.

2011. márc. 7. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Természetesen értem, melyik micsoda. A lóerő függvénye a végsebesség, a nyomaték pedig a gyorsuláshoz kell. Minél magasabb a nyomaték, annál rugalmasabban, és annál nagyobb vehemenciával gyorsul az autó. A nyomaték görbéje pedig nyilván az a függvény, amelyiknek az x tengely a fordulat, az y pedig az azon a fordulaton mért nyomaték.


Sajnos a laikusok csak lóerőben tudnak gondolkodni. Vagy ha netán ismerik a nyomaték fogalmát, akkor is a 90% már elfeledkezik a nyomaték görbéről. Úgy értem, van aki nem hiszi el, hogy egy 1.6-os 120 lovas Twin spark motorral hajtott autó sokkal jobban mehet, mint egy 1.6 115 lovas renault motoros. Egyszerűen azért, mert papíron hiába azonosak nagyjából az adataik, a renault csak 3000-4500-ig tudja a csúcsnyomatékot, közben az Alfa motorja ugyanezt 3000-től 6500-ig. Nyilván nem egyformán fog gyorsulni a kettő.


Na az ilyen viták könnyedebb előrelendítéséhez kellene egy egyszerű, józan paraszti, hétköznapi nyelvre lefordított összefüggés, amit a laikusok is megértenek. Az egyik kolléga válasza a falról például egész elmés. Ilyesmikre gondoltam.

2011. márc. 7. 19:05
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Elmagyarázhatnád úgy, hogy a forgatónyomaték az, amit tulajdonképpen érez a delikvens amikor rálép a jobb oldali pedálra. A nyomatékgörbe pedig ennek egy - általában méréssel felvett - grafikonja, amit közel sem érzel olyan pontosan, mint ahogy meg van rajzolva.

A lóerő - tisztességes nevén a teljesítmény - nem igazán érezhető, mivel az nem egy erő*erőkar dolog, hanem időegység alatt elvégzett munka. Ami máshogy megfogalmazva a munka elvégzésének sebessége.

A végsebesség pedig a motor lóerőinek számával nincs egyenes arányosságban, legalábbis a valóságban.

Van egy családtagom, aki büszke az autójára mert lead 120 lóerőt 1600 cm3-ből és 4 hengerből, igaz még sosem pörgette fel olyan fordulatszámig ahol azt leadná. :D

2011. márc. 7. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
olvasgass vissza itt a GYK-n, a GYK nem hivatalos, de tiszteletbeli szakértője a 92%-os kolléga már párszor leírta ezen összefüggéseket, szép példákkal, és a tőle szokásos hétköznapi ember által is érthető módon.
2011. márc. 7. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!