Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Multiméterrel szerettem volna...

Multiméterrel szerettem volna megmérni az akksi feszültségét, de amikor hozzáérintettem a tüskéit szikrázott egyet. Szerintetek károsult az akksi vagy a műszer?

Figyelt kérdés
Az egyik tüskén látható egy kis elszíneződés.
2012. nov. 4. 16:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Rövidrezárhattad a két pólust. Ha nagyon rövid ideig tartott (csak egy szikra) akkor semmi baja sincs az aksinak. A multiméter mérőcsúcsai, vezeték (és esetleg belül is valami) a rövidzárlati, igen nagy áramtól megolvadhattak, érdemes átnézni van-e valami égésnyom bárhol a műszeren. Ha nincs, és tudsz vele mérni rendesenden, túlélthette.

A mérést a következő alkalommal 20V-os egyenfeszültség méréshatárban végezd, a fekete mérőzsinór a COM, még a piros a VmAΩ helyre legyen dugva. Így menni fog.

2012. nov. 4. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!Itt lehetett a probléma,a piros nem a VmAΩ helyre volt dugva,hanem a 10Amperesre.De miért szikrázik így?Mi a különbség a két piros között? Elnézést,ha nagyon amatőr a kérdés,de nem vagyok otthon a témában.
2012. nov. 4. 23:00
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Feszültséget (V) mérni (amit szerettél volna) a VmAΩ helybe dugva kell, a mérendő pontra párhuzamosan kötve. Egyik mérőzsinór negatív, másik pozítív pólus. Ilyenkor a műszer nem vezet, ellenállása végtelen. Nem alakul ki zárlat az akksi két pólusa között.

Áramerősséget (A, mA, átfolyó áram erősségét) pedig sorosan kötve mérünk egy fogyasztó közbeiktatásával. Ha nincs fogyasztó az áramkörben, mivel a multiméter vezetőként viselkednik, rövidrezárod a két pólust, aminek következtében hatalmas (kapacitástól függően akár több száz amper) zárlati áram keletkezik és tűzijáték lesz a vége.

A két piros közül a VmAΩ-ban feszültéget, ált. 200mA-ig áramerősséget és ellenállást tudsz mérni. A műszer csak akkor vezet ha árammérésben van, egyébként nem. Ha mégis sikerül áramérésben az aksi két pólusát (párhuzamos kapcsolással) rövidre zárni, gyakorlatilag semmi nem történik, mert kiég a beépített 200mA-es biztosíték.

A 10A-es rész a műszer állásától függetlenül vezetőként viselkedik, ha párhuzamosan kötöd az aksival, rövidzár lesz, jön az említett tüzijáték. Ez a rész nincs védve biztosítékkal.

Nem tudom érthető volt-e, ha nem, kérdezz bátan!

2012. nov. 4. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a kimerítő választ!Így már világos miért szikrázott.Tényleg csak egy pillanat volt,amíg szikrázott és most VmAΩ-ban mérve kijelzi a feszültségértéket,így remélhetőleg nem tett kárt benne.

Egyébként mekkora feszültségcsökkenés tekinthető normálisnak kb 2-3 hét szobahőmérsékleten való tárolás után?12V-os motorakkumulátorról van szó.

2012. nov. 5. 00:31
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem tudom mekkora feszültségcsökkenés volna normális. Hőfok szempontjából szobahőmérsékleten a legideálisabb tárolni. Ha feltöltve lett eltéve, jelenleg pedig 13V felett van benne, akkor teljesen jó.
2012. nov. 5. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!