Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » "Eladtam" egy autót üzembentar...

Pozsipapa kérdése:

"Eladtam" egy autót üzembentartói szerződéssel 2004-ben. A vevő elhalálozott pár éve. Én meg voltam győződve hogy már régen kivonták a forgalomból, de tévedtem forgalomban van. Most gyakorlatilag enyém az autó vagy nem?

Figyelt kérdés
A helyi önkormányzat 2013 évi súlyadót írt elő

2013. márc. 1. 20:34
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Az önkormányzat nem vethet ki súlyadót, csak teljesítmény alapú gépjárműadót. Gondolom, erről van szó.

Van egy jó hírem: az autó még mindig a tiéd. Mindig is az volt, te gyakoroltad felette a tulajdonjogot. Csak volt neki egy üzembentartója. A gépjárműadó alanya a tulajdonos vagy az üzembentartó: amíg ő üzembentartó volt, addig neki kellett fizetnie. Viszont sajnálatos módon elhalálozott, így ő már nem üzembentartó, ennek híján pedig te, a tulajdonos fizeted a gépjárműadót. Ha az autó még mindig forgalomban van, akkor az önkormányzat teljesen jogosan vetette ki az adót, be kell fizetned.

Hogy miért csak most vetették ki, mikor már jó pár éve meghalt az üzembentartó? Nos, Isten malmai lassan őrölnek, ahogy mondani szokás. Előfordulhat, hogy egy halott ember autójával tovább járkálnak a családtagok akár évekig is. Vagy azért, mert elfelejtik bevenni a hagyatékba, vagy azért, mert nem akarják kifizetni a hagyatéki átadás során felmerülő ilyen-olyan költségeket. Írnak kölcsönadási szerződést visszadátumozva, készítenek meghatalmazást, aláfirkantanak valami aláírást, aztán azzal viszik vizsgára, intézik vele a biztosításkötést - sokszor 4-5 év is eltelik, mire valahol kibújuk a szög a zsákból, mert a meghatalmazást soha, sehol nem olvassa el senki. Lehet, hogy itt is erről van szó: valamiért csak most derült ki

Mivel az autó a tiéd, szabadon rendelkezhetsz vele. Vagyis ha úri kedved úgy tartja, akár holnap elutazhatsz érte és elhozhatod attól, akinél jelenleg van. Ha az egykori üzembentartó családja nem akarja odaadni neked, akkor akár fel is jelentheted őket - bár reméljük, erre nem kerül sor. A helyzet tehát úgy néz ki, hogy van egy autód, ami jogilag a tiéd, azt tehetsz vele, amit akarsz, csak nincs nálad. Ha szükséged van rá, vidd haza és használd egészséggel (kell majd egy új forgalmi, amit a te nevedre állítanak ki), ha nem, akkor add el vagy vond ki a forgalomból. Ennyire egyszerű. De bármit is teszel, a 2013. évi gépjárműadót egész évre ki kell fizetned, mert január 1-jén az autó forgalomban volt és a te neveden volt.

Utána meg majd gondolkodj el rajta, hogy azok, akik kritizálják az üzembentartóival, kölcsönadásival és egyéb trükkökkel történő autó adásvételt és csak a rendes, adásvételi szerződéssel létrejött, átírással végződő üzletben hisznek, vajon tényleg csak vészmadárkodnak-e vagy néha igazuk van.

2013. márc. 1. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Első! Hibátlan, perfekt válasz, le a kalappal!
2013. márc. 1. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Én se adnák oda üzembetartóival egy autót senkinek se még rokonnak se ha kell valakinek az vegye meg rendesen adásvételivel szerintem így a leg tisztább

Első grat az okos válaszhoz

2013. márc. 1. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!