Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Miért van az, hogy a régebbi...

Miért van az, hogy a régebbi autóknak recés, az újabbaknak pedig sima a lámpálya? Melyik világit jobban?

Figyelt kérdés

Pl.:

VW Golf 3:

[link]

VW Golf 4:

[link]

(amúgy az index alatt az a gömb az dísz vagy mi?)

Köszönöm előre.


2013. szept. 13. 22:34
 1/1 anonim ***** válasza:
97%

Lámpa, lámpája. Nem ly. Köszönöm.

A hagyományos, tükrös fényszórók tükrét sokáig csak egyszerű paraboloidként tudták legyártani. Pontosabban a paraboloidot jól közelítő forgástestként. Ezért volt, hogy évtizedeken át minden autó lámpái kör alakúak voltak: ezt sikerült egyszerűen kipréselni. Később jöttek a téglalap alakú lámpák, mikor a technika eljutott odáig.

Ezek a tükrök egyszerű forgástest alakúak voltak, ezért - legalábbis elméletben - forgásszimmetrikus fénykévét vetítettek. Ez persze nem egészen így volt: a fényforrás (izzószál) nem pontszerű, hanem van neki kiterjedése, ezért a vetített kép is módosult, illetve az ernyőzött, aszimmetrikus tompított fény is jobban terült vízszintesen, mint függőlegesen. Ám ez nem volt elég: a sima üvegű fényszórók nem terelték elég jól a fényt, mert az egyszerű formájú tükör nem tudott eléggé összetett kévét vetíteni. Ezért az üveget bordázták mindenféle érdekes mintázatokban, ezernyi apró prizmát létrehozva rajta, ami lehetővé tette, hogy a fénykéve szebben terüljön, a lámpa oda világítson, ahová kell neki. Ez jó is volt olyan jó 60-70 éven át.

Aztán jött a '90-es évek vége, mikor is lehetővé vált, hogy ne csak forgástest alakú tükröket tervezzenek a lámpáknak - és ami még fontosabb: végre le is tudták ezeket gyártani megfelelő pontossággal, nem túl drágán. Innentől kezdve jöttek az FF vagy szabadtükrös, simaüvegű lámpák, ahol a tükrön mindenféle érdekes alakú él futott végig, így a fénysugarat már maga a tükör irányította oda, ahová kellett mennie, nem volt szükség a bordázott üvegre.

Hogy melyik világít jobban? Ez sok mindentől függ. A bordázott üvegű fényszórókon valóban üvegbura van, ez tovább bírja az igénybevételt, ellentétben a simaüvegesek műanyagburáival, amik hajlamosak egy idő után bemattulni az UV-fénytől. De a műanyagburák felújíthatóak némi polírozással és nem annyira törékenyek, mint az üveg, nehezebben tudja őket kivégezni egy pocsolyába hajtás vagy egy felverődő kő - bár az üveg is csak akkor reped meg víz hatására, ha agyatlan módon túl nagy teljesítményű izzót használnak a lámpában.

Nem lehet egyértelmű különbséget tenni a két fényszórótípus között, léteznek csodásan és rettenetesen világító darabok mindkettőből. Nekem személy szerint a kör alakú, bordázott üvegű lámpákkal vannak a legjobb tapasztalataim. Az lehet, hogy nem szép (nekem tetszik, bár mondták már, hogy hülye ízlésem van), de az optikai tulajdonságai nagyon jól, rendkívül egyszerűen, szépen tervezhető fénykévéje van. A simaüveges lámpáknál sajnos sokszor beleestek a tervezők abba a hibába, hogy mivel sokkal jobban lehetett integrálni a formatervbe, mint a régieket, ezért a lámpa funkcióját rendelték alá a formának és nagyon szép, de lehetetlen alakú tükörrel megáldott, semerre sem világító lámpákat alkottak.

2013. szept. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!