Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Turbódízel motorhoz minek...

Turbódízel motorhoz minek intercooler?

Figyelt kérdés
Az világos, hogy a turbó mikor összenyomja a levegőt, az felmelegszik, de mi értelme lehűteni, hogy aztán a hengerben újra fel kelljen melegíteni, az öngyulladáshoz? Az is világos, hogy a hideg levegő sűrűbb, ezért több az oxigén tartalma, de miért nem lehetne intercooleres visszahűtés helyet egyszerűen megnövelni a töltőnyomást? Hisz akkor ugyanannyi oxigént lehetne a hengerbe juttatni a nagyobb nyomás miatt, és a hőmérséklet is hamarabb érné el azt az értéket, ahol a gázolaj begyullad, tehát elegendő lenne kisebb kompresszió, vagyis jobb lehetne az autó hatásfoka, hiszen nem veszne el energia az "újramelegítéssel" és a légellenállást sem rontaná a cooler. Vagy rossz a logikám?

2013. okt. 31. 23:59
 1/9 anonim ***** válasza:

Hidd el, a mérnökök már eleget agyaltak ezen, mire a mostani motorok előálltak. A kérdésen nincs mit megválaszolni, mert a kérdés tartalmazza a választ is. A hidegebb levegőben több az oxigén ugyanakkora térfogat mellett. Ha megnövelnék a töltőnyomást, akkor az nagyobb turbót igényelne, a nagyobb turbó nehezebben pörög fel, nagyobb a turbólyuk, másrészt kipufogóoldalról jobban visszafogja a motort (a turbót hajtó teljesítmény is "levődik" valahonnan).

Másik: "a hőmérséklet is hamarabb érné el azt az értéket, ahol a gázolaj begyullad, tehát elegendő lenne kisebb kompresszió" Üzemmeleg motornál még igazad is lehetne, esetleg. De egy hideg motornak nincsenek kipufogógázai, a turbó áll, az indítómotor pedig az alapjárati fordulat felével-harmadával tekeri afőtengelyt, kisebb kompresszió esetén egyszerűen nem gyulladna be a gázolaj.

2013. nov. 1. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Van ennek értelme. Az intercooler lehűti a levegőt, így annak nagyobb lesz a sűrűsége, tehát ugyanakkora térfogatban nagyobb tömegű levegő lesz. Ez igen előnyös, mert így ugyanakkora turbónyomás és szelepnyitási idő alatt nagyobb tömegű levegő fog beáramlani, ehhez több üzemanyagot lehet adni, nagyobbat szól a munkaütem.

Ám valóban ott a veszteség: fel kell melegíteni a levegőt. De a levegő nagyobb sűrűségéből (illetve az ebből következő nagyobb energiájú munkaütemekből) adódó energianyereség több, mint az a veszteség, ami a felmelegítésre megy el. Például a beáramló levegőt a felforrósodott hengerfej is melegíti, ennek az energiája egyébként szintén veszteség.

2013. nov. 1. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Igen, ez így mind igaz, de vajon nem lenne-e jobb, ha cooler nélkül, egyszerűen nagyobb töltőnyomást és kisebb kompressziót alkalmaznának? Hidegindítást meg amúgy is izzítóval oldják meg, ugyanígy meg lehet oldani minden indításnál, vagy ha épp menet közben, ha szükség van rá. Turbónyomást nem nehéz növelni, és nincs is jelentős vesztesége, vannak már 2-3 turbós motorok is, ahol zéró a turbólyuk, meg ott a változó geometria, simán lehetne nagyobb nyomást alkalmazni, hiszen manapság már 1200-as fordulaton eléri a csúcsot a töltőnyomás, onnantól már a lefújó nem engedi magasabbra. Az tény, hogy a hideg levegő sűrűbb, nem tudom konkrétan, hogy 1 egység 80 fokos levegőben mennyi oxigén van, de de ha mondjuk 1,5 bar hideg nyomás helyett mondjuk 2,2 bar hűtetlen nyomást használnának, cooler nélkül, akkor eleve nem kéne akkora kompresszió a motornak, mivel már a turbó elősűríti, tehát pl ha 2,2 bar levegőt tol be, akkor a motornak, a 22 baros végnyomáshoz már csak 10 bart kéne sűrítenie, 15 helyett, ami energia megtakarítás, hiszen nem fogja annyira vissza a motort a sűrítés. Hidegen, vagy töltőnyomás nélkül meg bekapcsolná az elektronika az izzítást. Nem hiszem, hogy a turbó okozta veszteség, lenne olyan mértékű, mint amennyit a kisebb kompresszió hozna. Épp ezért találták ki a kompresszor helyett a turbót, mert a veszteségből kovácsol hasznot.

Nyilván ez benzinesnél nem megvalósítható, hiszen kopogna a motor a túl meleg levegőtől, de dízelnél nem mindegy, hogy a hengerbe kis nyomású hideg, vagy nagy nyomású meleg levegőt pumpálunk?

2013. nov. 1. 12:03
 4/9 anonim ***** válasza:

Olvasol, vagy csak írsz?

Megírták miért nem lenne jó.

De te csak tolod tovább a saját gondolataidat.

Ne akarj már okosabb lenni a mérnököknél. Te még egy darab motornak egy darab paraméterét nem mérted meg működés közben. A Diesel-motor fejlesztése során az elmúlt száz évben sok ezer mérnök több ezer motort hajtott szét, robbantott fel, könyököltetett ki, csak azért hogy elérjenek jobban megismerjék a gyenge pontjait, jobban behatárolják az optimális üzemi paramétereket.

Ha valaki valamit nem tud, az nem baj. De ha valaki annyira ostoba és nagyképű egyszerre, mint te, az már bűn. Azt képzelni, hogy ami a te kis tudásodon kívül van, az nem is létezik, és az elméd befogadóképességénél nagyobb problémákat egy mozdulattal lesöpörni az asztalról, majd azon értetlenkedni, hogy a sok hülye ezt miért nem tudta megoldani.... ez már nevetséges.

Okoskodsz itt, amikor egy tetszőlegesen kiválasztott ütem nyomásviszonyaít nem tudnád leírni, hogy miért pont annyi, amennyi.

2013. nov. 1. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Manapság igen nagy hangsúlyt fektetnek a károsanyag kibocsátásra. Dízelnél jelentős az NOx (nitrogén oxidok), és elég nehéz kezelni mert tökéletes égéskor a legmagasabb. A magas égési hőmérséklet= magas NOx.
2013. nov. 1. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Igen olvasok, és ezt tudom is, csak azt nem, hogy miért nem mindegy, hogy 2 bar forró levegő, vagy 1,5 bar hideg, mivel kb azonos mennyiségű oxigén van benne, de már tudom, a károsanyag kibocsájtásra nem gondoltam. Köszi!
2013. nov. 1. 12:43
 7/9 Dörmögő ***** válasza:

Van abban igazság amit írsz, de nem felesleges az intercooler. A működését már leírtad, lehűti a levegőt, így nagyobb az egységnyi térfogatú levegőben az égést segítő oxigén mennyisége, több üzemanyag stb stb stb.

De a turbóról tudni kell hogy az sem ingyen dolgozik. A turbóban lévő turbináknak van ellenállása, ez az ellenállás fogja a motort (fojtásként működik a kipufogóban), viszont a turbó működéséből adódóan felesleges távozó energia segítségével többletenergia létrehozását teszi lehetővé. De a lényeg azon van hogy valamennyi energiát bele kel fektetni abba hogy a turbó levegőt bírjon tolni a motorba. Ha több oxigént szeretnél az égéstérbe turbós motornál akkor két lehetőséged van. Az első hogy megnöveled a turbó levegő szállítását. Ez a turbó nagyobb ellenállásához vezet. A második lehetőséged hogy nem növeled meg a turbó teljesítményét (így nem növekszik a a turbó ellenállása) hanem beépítesz egy intercoolert aminek az ellenállása szinte 0, tehát többletenergia befektetés nélkül több oxigént tudtál juttatni az égéstérben.

Leegyszerűsítve a dolgot a több oxigénért a turbónál több energiát veszel el a motortól, míg az intercooler ilyen téren megcsinálja neked ugyanezt ingyen.

2013. nov. 1. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Bajer ***** válasza:
Az állandó fordulatú kompresszor jobb mert a nyomatékot növeli és olcsóbb mint a turbó. Intercooler nem kell hozzá, elég igénytelen szerkezet de a legtutibb egy nagy szívó diesel (legalább 3.5 literes) aminek jól van beállítva az adagolója. A turbó és az intercooler inkább benzinesekbe jó. Pl. Subaru Impreza, twin turbós V8-as Formula off-road Jeep, stb.
2014. ápr. 7. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Jelentettelek az opnak, csak szóltam, rám kell haragudni.


És nem, nem anyám vette a zsigulimat, már akkor autóztam, amikor te a papával közös alsógatyát hordtál.

2016. jún. 13. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!