Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Vásároltam egy szabványos (CE...

Vásároltam egy szabványos (CE jelzéssel ellátott) nappali menetfényt, de van néhány meggondolandó kérdésem a pontos használattal kapcsolatban. Most ez hogy is van?

Figyelt kérdés

Nos, ez ugye egy sima ledes menetfény, amiket manapság oly sokat látni az autókon.

De..

Az van ráírva a papírjára, hogy;

gyújtásráadás nélkül nem világít

gyújtásráadás után világít

gyújtásráadás után, fényszórót felkapcsolva nem világít.


Tehát, ha beindítom az autót, világít, megyek vele ide-oda, szép jó. Ha bármilyen lámpát (helyzetjelző, tompított fsz, stb) felkapcsolok, akkor már nem.

Ha lakott területen kívülre megyek, akkor ugye kell a tompított fényszórót használni. Egy ilyen készülék minden lámpát helyettesít, helyzetjelzőt és tompított fényszórót egyaránt?


Ha csak utóbbit, akkor igazából sok haszna nincs, mert városon belül lámpa nem is kötelező (jó látási viszonyok közt), lakott területen kívül meg ugye kell a tompított is. De igazából mindegy, mert ha bármi mást felkapcsolok, akkor nem világít. :D


Na de viszont, hogyha lakott területen kívül ez elégséges világítás, akkor mi van a hátsó lámpákkal? Mert ez oké, hogy elől világít, és mondjuk tompítottként is használható.. de hátul nem világít semmi, mivel nem kapcsoltam fel semmilyen lámpát... Ez nem jelenthet gondot, hogy hátsó világítás nincs, hogyha ezt használom?



2013. dec. 11. 21:54
 1/7 anonim ***** válasza:
Ezt én sem értettem, de a Totalcar oldalon felvilágosítottak: Lakott területen kívül tompított az előírás, -ha nincs nappali menetfény! (hogy szemből látható légy) De a hátsó helyzetjelzőt ez a szabály nem írja elő!
2013. dec. 11. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Érdekes.. köszönöm a választ, még utánanézek pár helyen én is, de igazából már rengeteg autót láttam lakott területen kívül, ilyen nappali menetfénnyel ment mindegyik, más semmi sem világított, se elől, se hátul, ...


Érdekes, hogy ezt engedik a szabályok, mert még anno az oktatóm mondta, hogy "Nem azért kapcsoljuk be a lámpákat, hogy mi lássunk, hanem, hogy minket lássanak".. de hogyha hátul nem világít semmi, akkor nem látnak.


Persze, hogyha komolyabbra fordul a helyzet, köd, szürkület, vagy bármi hasonló, akkor ugye felnyomja a többi lámpát is az ember, de akkor is kicsit furcsa, hogy alapesetben elég csak elől.


Köszi a választ :)

2013. dec. 11. 22:24
 3/7 anonim ***** válasza:

Nappali menetfényhez nem kell a hátsó lámpáknak világítania. Ahogy leírtad úgy a jó : gyújtásráadás nélkül nem világít

gyújtásráadás után világít

gyújtásráadás után, fényszórót felkapcsolva nem világít.

2013. dec. 12. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ez a felirat azt jelenti, hogy - megfelelő bekötés mellett - az aktuális előírásoknak megfelelően működik.


Erre, illetve a szabályos beépítésre a 6/1990 Köhém rendelet 55/A és 55/B szakaszában találsz infót:


[link]


Hogy mikor és hogyan lehet használni, az a KRESZ 44. § (szakasz) -ában találod meg, azon belül a (8) bekezdésben van szó a DRL-ről, igaz szép magyar nevén.


[link]

2013. dec. 12. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ebben a cipoben jartam tavaly en is , megkerdeztem egy muszaki vizsgabiztost es egy rendor baratomat is : egyhangulag allitottak,hogy teljesen legalis ,ha a szabalyoknak megfeleloen van bekotve ( gyujtasra felkapcsol,helyzetjelzore vagy lekapcsol,vagy fel fenyerore kapcsol, es ugyebár legalabb 60cm tavolsagra van a ket feny egymastol ,de legfeljebb 25cm- re az auto szeletol..stb)


Szoval nyugodtan beepithetsz egy ilyet az autodra , 2011 utan gyartott valamennyi uj auto kotelezo szeriafelszereltsege amugy is.

2013. dec. 12. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszokat!
2013. dec. 12. 10:48
 7/7 anonim ***** válasza:

En megoldasom:

2 db rele, 1 ketallasu kapcsolo, meg 1 sima.

Led + a gyujtasra, ezt a vezeteket az 1 es relere kotom , ugy h alapbol zart legyen az aram kor.

A rele masik allasahoz jon a 2es rele, szinten a zart oldalt kotom ra, a tuloldalara (zart masik oldala) a 2 allasu kapcsolo kozositett oldala, a tul oldalara egyikre a hejzetrol, masikra a tompitottrol viszek jelet (ezaltal valthato h csak tompitottal vagy hejzet mellett mar kikapcsoljon a drl)

A 2 rele masik oldalara a reflektorrol huzok jelet. Igy ha refit tolok, eg a drl em, nalam szamit.

Vmint 1 direkt kapcsolo ami megy a muszer falra, igy barmikor bekapcsolhato, kodlampakent is.

A dupla kapcsolo azert, mert enyhe szurkuletben jobban erzem magam ha a hatsok is vilagitanak igyhejzetjelzo + drl.

Ha a jardnak nem teccene 1 gombnyomas, es mar szabalyos is, hozzateszem sose szoltak...ezt el lehet rejteni vhova.

2013. dec. 12. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!