Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » B+e kategóriával mi az a...

Pazza kérdése:

B+e kategóriával mi az a megengedett legnagyobb össztömeg amit húzhatok a kistehergépjárműmmel amely 3500 kg?

Figyelt kérdés
csak hogy jól gondolom, hogy 3500kg az össztömeg és 3t a vonóhorgom akkor 3t utánfutót húzhatok ?
2014. jan. 8. 18:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

B+E: A vonó jármű B kategóriába tartozik és a hozzá kapcsolt pótkocsival az együttes megengedett össztömegük a 3500 kg-ot meghaladja. (35/2000 BM rendelet)

Amennyiben a járműszerelvény megengedett össztömege a 3500 kg-ot nem haladja meg, nincs szükség E kategóriára.

Ilyen módon akár nehézpótkocsi (750 kg felett) is vontatható!

2014. jan. 8. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Nekem úgy rémlik, hogy ráfutófékes utánfutó csak a vonó jármű össztömegének ( vagy a vezetővel növelt önsúlynak? ezeket mindig keverem ) 75%-a lehet. E szerint 2600kg-t húzhatsz. De lusta vagyok rákeresni, így valaki linkelje valamelyik idevágó jogszabályt ( 6/1990,1/1975 stb.. :D )
2014. jan. 8. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

B kategóriánál és nehéz pótnál, saját tömeg a lényeg

az ilyen gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a nehéz pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vonó gépkocsi saját tömegét, és az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege sem haladja meg a 3500 kg-ot

2014. jan. 8. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
de most akkor azzal az adatokkal amit leírtam. azzal én vontathatok kb 2.5 t futót! mert így én gondolom, vagyis az a lényeg a gépjárművem össztömegénél ne legyen nagyobb.
2014. jan. 8. 22:03
 5/14 anonim ***** válasza:

saját tömegtől nem lehet nagyobb a futó, illetve ami a forgalmiba be van jegyezve.

Ez a lényeg.

2014. jan. 8. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Tehát a forgalmiba 2,5 t van, akkor annyi. és ha a futó mondjuk 1200kg, a kocsi meg 1100, akkor nem.

De ugye kistehernél ez nem annyira valós adat, max személykocsinál

2014. jan. 8. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

6/1990

21. § (1) Arra nézve, hogy a jármű vontathat-e és ha igen, hány darab és milyen pótkocsit, a hatósági engedélyben foglaltak az irányadók.

(2) A pótkocsi (pótkocsik) össztömege nem haladhatja meg a vontatásra használt

a) személygépkocsi össztömegét,

b) autóbusz össztömegének a felét,

c) tehergépkocsi össztömegének az 1,4-szeresét

...

.

.

(4) Ráfutó fékkel felszerelt pótkocsi abban az esetben vontatható, ha a pótkocsi össztömege nem haladja meg a vonó jármű össztömegének a háromnegyedét.


És itt jön a trükk :)

5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 2. §

(9)A rendelet alkalmazásában a gépkocsik és a pótkocsik a következő járműkategóriák egyikébe sorolhatóak:

.

.

.

d) „N1 járműkategória”: legfeljebb 3,5 t megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsik és vontatók,


Tehát, ebben az esetben a pótkocsi lehetne nehezebb is, mint a vontató tehergépjármű, viszont ráfutófék esetén ez csak össztömeg 75%-a lehet, azaz bruttó 2625kg ( ha egy 3500kg legnagyobb megengedett össztömegű kisteherrel húzod).


Fentebb írtak olyat, hogy:

"B kategóriánál....összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege sem haladja meg a 3500 kg-ot"

B kategóriánál ez így is van, viszont B+E kategória esetén ez a korlátozás már nem él, ott lehet a szerelvény össztömege 3500kg felett is ( lásd 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet I. melléklet ).

2014. jan. 9. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
hát ha nekem a transit3000+2500=5500 össztömeg lenne
2014. jan. 9. 13:47
 9/14 A kérdező kommentje:
de ha mondjuk a horog 1750kg ot bír és a futó mondjuk 2000 kg össztömegű és én nem teszek rá annyit csak mondjuk az össze az 1700 kg akkor azért megbüntetnének ?
2014. jan. 9. 13:48
 10/14 anonim ***** válasza:

nincs olyan, hogy nem teszel rá annyit.

A forgalmiban a vontatható tömeg az alapján van beírva, hogy mennyit húzhat a kocsi. Kisebb horgot sem tehetsz rá, vagyis de, csak akkor a forgalmiban is kisebb szám kerül be.

2014. jan. 9. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!