Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Jogosan büntetett-e a rendör...

Jogosan büntetett-e a rendör a sötétített ablak miatt?

Figyelt kérdés

Story a következő:Megállítottak a rendőrök, kérték az iratokat és elkezdtek kötözködni az autó folia miatt.Hogy a forgalmi engedélyben benne kell lenni az engedélynek,nem elég a műbizonylat ami nekünk van.

Felajánlották hogy vagy leszedem a matricát és kapok egy 10ezer ft-os birságot vagy azonnal leveszik a rendszámot.HA nem ismerem el kivonják az autot a forgalomból, amugy az auto tökéletes műszaki állapotú.


Kérdésem:Jogosan járt el? A rendőr azt mondta, hogy semmilyen sötétítés nem lehet a szélvédő illetve az első két ajtó ablakain.tegyük fel,hogy jogos volt de hol van ez a jogszabály?? Eddig még senki nem tudta ezt alátámasztani.A 2012-es szabályok szerint a szélvédő 75, az első ajtók üvegeinek 70%-os fényáteresztő képességűnek kell lennie.

Ha ez igy van és a műbizonylat igazolja akkor miért nem elég?


2014. febr. 16. 20:36
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

(5)187 A gépjármű, a mezőgazdasági vontató, továbbá a lassú jármű szélvédőjén és ablakain - kivéve a lakófelépítmény ablakait - menet közben nem szabad függönyt, vagy olyan más megoldást (fólia, üvegre felhordott fényelnyelő vagy fényvisszaverő réteg stb.) alkalmazni, amely a szélvédőn, illetőleg a jármű ablakain a kilátást, illetőleg az átlátást megakadályozza.


(6)188 Az (5) bekezdésben meghatározott követelmény nem vonatkozik a jármű szélvédőjének és ablakainak fényáteresztő képességét csökkentő olyan eszközökre, amelyek alkalmazására a közlekedési hatóság az ER. 2. § (3) bekezdés h) pontja alapján, az ENSZ-EGB 43. számú előírás 21. számú mellékletében meghatározott, a biztonsági üvegezés járműbe szerelésére vonatkozó műszaki követelmények figyelembevételével engedélyt adott.


(7)189 A fényáteresztő-képesség mértéke megfelelő:


a) ha a szélvédő (kivéve a lehajtott napellenzők által takart üvegfelület), valamint a vezetőtéri oldalablakok üvegei esetében (amelyeken keresztül a jármű vezetője részére az oldalra való kilátás, valamint a visszapillantó tükrökkel a jármű mellett lévő mindkét forgalmi sávra történő hátralátás biztosítva van) a mérték legalább 70%;


b) egyéb ablakok (utastéri, raktéri oldal és hátsó ablakok) üvegei esetében 70% alatti mérték is megengedhető, ha a járművet két külső tükörrel szerelték fel.



Ez így már 'világosnak' látszik.. Tehát a rendőrnek abban nem volt igaza, hogy egyáltalán nem lehet fólia a szélvédőn illetve az első ajtókon. Vagyis a hatóság jóváhagyásával lehet ami meg is van határozva legkisebb 70%-os arányban (a hátsókon akár kevesebbel is). Ez itt szerintem vitathatatlan.

Ami nem egyértelmű, hogy az a 'hatóság' jóváhagyása miben merül ki, hiszen az itt nincs leszögezve, hogy bele is kell kerülni a forgalmi engedélybe (amit váltig állított a rendőr) vagy elég a műszakin való megfelelés (műszerrel bemérve). Tehát itt a dilemma, hogy tényleg be kell-e jegyezni a forgalmiba vagy elég a műbizonylat a műszakival megerősítve. A rendőr nem hisz a műszakiban mivel szerinte bármilyen autót át lehet vinni. Ebben részben igaza van de akkor mennyire lehet hiteles egy ilyen fényáteresztő bevizsgálás ami ugyanannyira HATÓSÁGI mint a műszaki?? Ha abba nem bízik akkor ezt miért fogadja el? Mivel ilyen fenntartásai vannak akkor miért nincs nála fénymérő készülék amivel azonnal be tudná mérni és mérlegelni az adott helyzetet. Ha jogszabály 70%-ot ír elő milyen alapon állapítja meg szemre és szedeti le illetve bírságol meg jogtalanul?!! Arról nem is beszélve, hogy mindez forgalomból való kivonás terhe alatt.Elég durvának tartom és ordít a helyzetről, hogy maximálisan lehúzzák a gyanútlan sofőröket a tudatlanságukat kihasználva.

2014. febr. 16. 22:30
 12/16 anonim ***** válasza:

Itt jön elő az, amiről nemrég egy izzós kérdésnél beszélgettünk egy páran. Ez a rendőrösdi..


Akkor most megint jogászkodunk :)

5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról


Fogalommeghatározások

2. § (2)7 A rendelet alkalmazásában jármű átalakítása a már forgalomba helyezett jármű olyan megváltoztatása, amely a típusbizonyítványban, az összeépítési engedélyben vagy a korábbi átalakítási engedélyben meghatározott adat, illetőleg közlekedésbiztonsági vagy környezetvédelmi jellemző módosulását eredményezi, valamint a gépkocsi alvázának (az alváz szerepét betöltő, az alvázszámot viselő szerkezeti elemének) cseréje.

(3)

..

h)12 a jármű olyan módon vagy mértékben történő megváltoztatása, amelyre a közlekedési hatóság alkalmazási engedélyt ad, illetőleg amelyet engedély nélkül megvalósíthatónak minősít;


Tehát, ami engedélyköteles annak mindenképpen bejegyzésre kell kerülni a forgalmiba. A mi példánkkal élve láthattad, hogy a hátsó ablakok fóliázását nem tiltja semmi, így a 3/h alapján engedély nélkül megvalósíthatod és ennek nem kell bekerülni a forgalmiba. Ilyenkor elég a műbizonylat, amit a rendőrnek el kell fogadnia.


Ezzel sem lenne semmi gond, ha nem lennének olyanok, mint te, akiknek körbe van fóliázva az autójuk és valami hülye még adott hozzá műbizonylatot is.

Most képzeld magad a rendőr helyébe, ellenőrzöl, autó minden ablaka fóliázott(ha belekötött a hátsóba is, akkor gondolom az is feltűnően sötét volt). Most már tudod, hogy ez szabálytalan,kéred a módosítást igazoló okmányt. Első ablakos sötétítést csak forgalmival igazolhatsz ( mert ilyne is van, pl egy B6/B7 páncélozott autó, annak akkor is csökkent fényáteresztő képessége van, ha nincs is fóliázva, de erre kiadnak egyedi engedélyt). A delikvens ezt nem tudja megtenni, de előkap egy műbizonylatot, hogy ez legális :D Most annak tudatában, hogy olyanról is van műbizonylata, amit a hatályos jogszabályok tiltanak, te elhinnéd, hogy a szemmel láthatóan sötét hátsó ablakok is rendben vannak? Perszeee, mert neked is tollas a hátad ugye? :D

2014. febr. 16. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%
Rendszámot nem vehetnek le! Max a müszakit kaparhatja le, ha indokolt. Nincs nála műszer, akkor nem állapíthatja meg, hogy ez most megfelel vagy sem. Annyit tehet, hogy elküld műszakira. A fóliát nem kell bejegyeztetni a forgalmiba, kötelező elfogadni a hivatalos telepitő által kiadott műbizonylatot.
2014. febr. 16. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod 13-as.Nem volt nála ilyen műszer amivel bemérik.Csak a jogszabályokról makogott..

Az ORFK állítása szerint kettő darab ilyen bemérő kütyü van az országban, az is pesten.

2014. febr. 16. 23:02
 15/16 A kérdező kommentje:

Tisztelt 11-es válaszadó!

Köszönöm a válaszokat és a felvilágosítást. Annyit szeretnék leszögezni, hogy az autót igy vásároltam valóban körbefóliázva méghozzá az általad linkelt skyfol műbizonylatos fóliával ellátva. Aminek egyébként örülök hiszen egy egyterű autóm van amiben igen értékes alkatrészeket szoktam szállítani és igen hasznos a sötétítés az alkalmatlan szemek elől. Ezektől a hátsó fóliáktól ezért semmiképpen nem is szeretnék megválni. Az első fólia ez esetben lekerült de azt nem is bánom mert az esti tolatásnál már zavart. Tehát mielőtt elkönyvelnéd, hogy én is egy bugris vidéki Kübeki Józsi vagyok akit idegesít, hogy gyári kinézetű az autója akkor tévedsz. Nem ilyen vagyok Ennél több izlés szorult belém. Tehát Veled ellentétben kaptam olyan kommentet is, hogy nem kell forgalmiba jegyezni a foliát. Az imént irtad, hogy a 3/h alapján a hátsókat tényleg nem kell.Viszont pár sorral lejjebb már azt irod, hogy szabálytalan az is. Én nem kértem semmi esszét sem a rendőrtől sem a válaszadóktól csak annyit, hogy támassza alá a jogszabályokból amire hivatkozott. Egyenlőre még nem lettem teljesen meggyőzve. Ami tiszta, hogy az elsőket be kell vizsgálni illetve 70 % az engedélye. De ez már nem aktuális hiszen lekerült és nem is akarom visszatenni.Ami zavar, az, hogy a rendőr egyáltalán nem a fényáteresztőssége miatt kötött bele hanem hogy egyáltalán nem lehet vezetőtérben. És persze a hátsókra is hatósági bejegyzést erőltetett pedig ha jól értelmeztem a jogszabályt akkor az Af-es kóddal elátott fóliát el kell fogadni a műbizonylat alapján. Ha mindez humbuk, már a fóliázó cég részéről akkor megkérdőjelezhető a hitelességük és a működésük és esetleg náluk kellene jogorvoslatot keresni?..

2014. febr. 16. 23:49
 16/16 anonim ***** válasza:
49%

Lehet kicsit félreérthető volt, én nem feltételeztem rólad semmit ( főleg nem könyveltelek el vidéki surmónak ismeretlenül), viszont a hasonló fóliázású autók miatt szálltak rá erre a dologra a rendőrök.


Azt hiszem belinkeltünk és másoltunk minden ide vonatkozó jogszabályt, nekem egyértelmű.


A hátsó fólia műbizonylattal az teljesen jó. Azért írtam a rendőrös dolgot, hogy megértsd miért feltételezte, hogy a hátsó sem felel meg a szabályoknak. Szerintem ezt a dolgot jogászok tudnák csűrni-csavarni, hogy ilyen esetben megfelelő e a műbizonylat, ha abban vannak valótlan vagy a szabálynak nem megfelelő dolgok ( jelen esetben az első ablakok ).

Nem tudom a fóliázó céghez ilyenkor mennyire lehet hárítani, főleg ha nem is te csináltattad, hanem így vetted az autót.


Végül leszedették a hátsót is vagy az maradt? Ha leszedették azt is és van rá tanúd is, akkor nyugodtan élhetsz panasszal az adott rendőrkapitányságon és a panaszban nyugodtan hivatkozhatsz a fent emlegetett jogszabályokra.

2014. febr. 17. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!