Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ha autópályán egy másik jármű...

Ha autópályán egy másik jármű mögött szélárnyékban autózunk, az növeli az elöl haladó fogyasztását?

Figyelt kérdés
A kamion, vagy busz menet közben húz maga mögött egy örvényt, amire gyakorlatilag beleakaszkodik az autónk. Ez elvileg kicsit vissza kell, hogy húzza a nagy autót. Másrészt ha a kamion mögé állunk, akkor vele egy egységet alkotunk, aminek jobb lesz a légellenállása, mint a kamionnak önmagában, mert a hátulja áramvonalasabb lesz.

2018. okt. 31. 10:10
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
83%

" az növeli az elöl haladó fogyasztását?"


Azt nem, de a te elhalálozásod kockázatát igen...


Mert túl közel haladsz az előtted haladóhoz. Autópályán akkora távolságot kell(ene) tartani, hogy ne érezd meg a "szélárnyékot".

2018. okt. 31. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
61%

Busz vagy kamion mögött szerintem nem olyan veszélyes, mert kellően nagy a különbség közte és a személyautó között a féktávot illetően. Nem növeli meg annak fogyasztását sem, hiszen a szélárnyékot így is, úgy is létrehozza, a tiétek fogyasztását viszont valóban csökkenti.


De azért csak óvatosan a "rátapadással"!

2018. okt. 31. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Egy kamion és egy személyautó között persze nagy a súlykülönbség. Ha lenne is fogyasztásnövekedés, az olyan kicsi lenne, észre se vennénk. Viszont ha két kamion szorosan egymás mögé állna, akkor érdekes lehet a kérdés, hogy spórolnak-e? Mert pl. ha megyek autópályán a kocsimmal, és a belső sávban leelőz egy gyorsabb kocsi, érezhető mikor mögém ér, egy pillanatra visszahúz.
2018. okt. 31. 11:54
 4/14 anonim ***** válasza:
52%
Milyen fizikai törvényszerűségeket tanultál te, ami alapján feltételezed azt, hogy az első autóra bármi módon hat a mögötte jövő? Ha vontatja, akkor nehezebben halad. De hogy magától megy, s rontja a hatásfokát? Meg hogy áramvonalasabb lesz…
2018. okt. 31. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Dörmögő ***** válasza:
78%

Először reagálnék a 2-es hozzászóló válaszára. Nehogy meglepődj egy esetleges fékezésnél, mert egy 410 tonnás kamion fékútja nem hosszabb mint a tiéd.

Kérdésre válaszolva ha szorosan követsz egy másik autót az az én logikám szerint mindkét autó fogyasztását csökkenti. Az autó menet közbeni légellenállását leginkább két dolog befolyásolja. Az egyik az autó elején létrejött légellenállás, ami a sebesség növekedés négyzetével nő, a másik befolyásoló tényező az autó mögött kialakult légritka tér, amit ugyebár a levegőnek ki kell tölteni az autó elhaladtával. Ez egy olyan szívóhatás ami az autót is próbálja visszahúzni. Abban az esetben ha nagyon szorosan követsz egy másik autót akkor a járműveddel ezt a teret kitöltöd, így az elöl haladóra nem fog olyan mértékben hatni ez a visszahúzó erőhatás. Ebben a helyzetben a két autót veheted szerelvénynek is, amire légellenállás hat elöl és hátul. Az első kocsira elölről, a hátsó kocsira meg hátulról a fentebb írt légritka tér által létrejött ellenállás.

Külön-külön haladva mindkét autónak le kellene küzdenie a teljes légellenállást, együtt haladva viszont kb akkora légellenállást kapnának ketten mint egyetlen egy autó. Így az egy autóra számított légellenállás jóval kisebb lenne.

2018. okt. 31. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Dörmögő ***** válasza:
100%

"Először reagálnék a 2-es hozzászóló válaszára. Nehogy meglepődj egy esetleges fékezésnél, mert egy 410 tonnás kamion fékútja nem hosszabb mint a tiéd."

Természetesen 40 tonnát akartam írni.

2018. okt. 31. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Tehát az elöl és hátul haladó autó fogyasztásának is jót tesz a szélárnyékban autózás. Olvastam én is, hogy egy kamionnak kb. ugyakkora lehet a fékútja, mint egy személyautónak. Nem lehet tudni mennyire van leterhelve, ezért mögöttük is be kell tartani a normál követési távolságot.
2018. nov. 1. 06:20
 8/14 anonim ***** válasza:
57%

Volt anno sgy sorozat "állítólag" volt a címe. Ott 2 rész foglalkozott ezzel.

2 megállapitás volt:

1. A légörvényben autózva megnő a hátul jövő fogyasztása.....

2. Ha minnél közelebb mész, akkor csökken ugyan, de olyan kis mértékben, uogy alig mérhető...tehát ha Te kockára teszed az életed pár deciért ám legyen....

2018. nov. 1. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Dörmögő ***** válasza:
Én nem mentem gondolatban rá hogy milyen veszélyeket rejt a túlzottan közeli autózás. Maradjunk abban hogy a kérdés pusztán elméleti.
2018. nov. 1. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
0%
Miért változtatna bármit is az elől haladón a mögötte jövő? Sem pozitív, sem negatív hatása nincs.
2018. nov. 1. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!