Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A magyar sofőrök tisztában...

A magyar sofőrök tisztában vannak azzal a szabállyal, hogy a gyalogost a zebránál át kell engedniük már akkor is, ha jelzi a szándékát, hogy át akar menni?

Figyelt kérdés
Illetve ha olyan esetet észlelek, hogy nem engednek át, és ezz rendszeresen a rendőrségnek elküldöm (mobillal ilyeneket fel szoktam venni, vagy rendszámot és időpontot feljegyezni), akkor ugye nem hisztiznek a büntetés miatt?
2019. szept. 26. 07:19
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
93%

1. Tisztaban vannal vele caak nwm érdekli őket. Ha lelépsz te halsz meg, nem ő így te várni fogsz.

2. A rendőrség telibe fog röhögni :D

2019. szept. 26. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
86%
Meglepő, de meg szoktak állni. A múltkor még a rendőrautó is! Pedig őket nem bünteti meg senki.
2019. szept. 26. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 belapus ***** válasza:
100%

Egyre gyakrabban látni türelmetlen, tudatlan (?) vezetőket, de a többség még mindig a szabálykövetésben érdekelt.

Sajnos úgy vélem, hogy a rendőrséget nem nagyon foglalkoztatják a bejelentéseid.

2019. szept. 26. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
42%

Az a kárdés, mit értesz az alatt, "hogy jelzi a szándékát". A kresz szerint a járdán lévő gyalogosnak nincs elsőbbsége. Még akkor sem, ha a zebra előtt ácsorog. (Rendszeresen előfordul, hogy látok zebra előtt gyalogot beszélgetni, telefont nyomkodni, stb...) Elsőbbsége abban a pillanatban van, amikor lelép a gyalogátkelőre. De a gyalognak előtte kötelessége meggyőzödni arról, hogy biztonságosan át fog tudni kelni. Ha féktávon belül lelépsz az autó elé, és elcsap, elő fogják venni a sofőrt is, de te sem leszel teljesen vétlen.

Idézek a kreszből:

" A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti.


(7) A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben azonban a gyalogosnak elsőbbsége ezeken a helyeken sincs."

Tehát: csak a gyalogátkelőhelyen ÁTHALADÓ gyalognak van elsőbbsége. aki ott ácsorog a zebránál a járdán, annak nincs. annak van, aki már áthalad a zebrán. Tehát, amikor már a gyalog lelépett az úttestre. Nem, a szándék jelzése nem elég a kresz szerint.

ÉS: a gyalognak KÖTELESSÉGE meggyőzödni róla, hogy veszélytelenül le tud lépni az úttestre. Tehát szét kell néznie. Ha szétnézés nélkül lerongyolsz a zebrára, és elütnek, nemcsak a sofőr lesz a felelős.


Én annyira kiverném a fejekből ezt "zebrán elsőbbségem van, szét se kell néznem, mert gyalog vagyok, az autónak kötelessége megállni" hozzáállást.

a kresz a gyalogosokra is vonatkozik. ezek alapján a gyalognak kötelessége szétnéznie, és hiába szuggerálod az autókat, ha senki nem akar megállni, akkor engedd el. De hidd el, az a saját tapasztalatom, hogyha az első vagy második autó nem is áll meg, megáll a harmadik vagy negyedik. Viszont gyalogként már jártam úgy, hogy lámpás kereszteződésnél hiába volt át a zöld nekem, a gyalognak, nem indultam el, mert cudar gyorsan közeledett egy autó. És átment a neki már piroson... Inkább hagytam, hogy menjen. Én vagyok a puhatestű gyalog, engem érhet nagyobb sérülés, az autóst védi a kaszni. Az én sírfeliratom ne az legyen, hogy "nekem volt elsőbbségem!" Én inkább körülnézek az úttestre való lelépés előtt.


De a kérdésedre válaszolva röviden: nem a szándékát jelző gyalognak van elsőbbsége, hanem a gyalogátkelőhelyen ÁTHALADÓ gyalognak van elsőbbsége. Ha te a zebra előtt állsz a járdán, és videózod az autósokat, csak egyvalamire lesz bizonyíték: arra, hogy te ott állsz a zebra előtt, és felveszed videóra az autósokat és a forgalmat. De neked ott még nincs elsőbbséged. szóval ilyen felvétellel a rendőrség körbe fog röhögni.


Üdv: egy gyalogostárs

(Aki szeret körülnézni, és inkább lemond a saját elsőbbségéről...)

2019. szept. 26. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 Morzsi007 ***** válasza:
22%
Azért a gyalogosokat sem kell félteni, főleg, mikor lelép a zebrára neked meg taposni kell a féket, mert nem tudja felmérni az autó sebességét és távolságát.
2019. szept. 26. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
22%
Aki a sarkon áll és nyomkodja a mobilját, az nézelődik, vagy unatkozik. Aki át akar menni a zebrán, az a járda szélén áll, és az úton közeledő autókat nézi. Előbbit leszarom, utóbbinak jó messziről lassítok, hogy átérjen előttem. Ha elindul átér. Ha szúrós nézéssel megállást akar provokálni, továbbmegyek. Gyalogosan is meg kell tanulni közlekedni, az autókat nem állítjuk meg ha át lehet érni egy lassító autó előtt is.
2019. szept. 26. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
24%

Gyalogosokra is vannak szabályok, és ezt elég sokan elfelejtik.

Pl annyi, hogy megáll a zebra előtt, és körbenéz, jobbra először, aztán balra.

Nem úgy mint az átlag Magyar, amelyik még a zebrától 50 méterre nézi a felhőket a másik irányba, aztán egyszer csak gondol egyet, és átszalad a zebrán.

2019. szept. 26. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 qkker1 ***** válasza:
71%

"ma 07:58"


Olyan is an a KRESZben, hogy a kijelölt gyalogátkelőhelyet olyan sebességgel kell megközelíteni, hogy bármikor meg tudjon állni a gépjármű! /lusta vagyok kikeresni a pontos helyet/.

Üdv, egy autós.

2019. szept. 26. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
44%

Itt az egyik válaszoló alaposan kivesézte a témát, de csak tovább fűzném a kérdést:


1. Gyalogos közeledik a zebrához és nézi a forgalmat, szándéka ebből egyértelmű

2. Autós közben közeledik a zebrához, látja a gyalogost, aki nyilvánvalóan at szeretne kelni


Ilyen esetben ugye nyilvánvaló, hogy valamely időpillanatban a gyalogos már átkelő gyalogossá válik, akinek egyértelmű az elsőbbsége. Ez lehet, hogy a távolabbról érkező autósnak fèktávon belül lesz, de lehet, hogy azon kívül. Jogilag egy jogosítvánnyal nem feltétlen rendelkező gyalogosnak nem feltétlenül kell tudnia pontosan belőnie azt, hogy féktávon belül vagy kívül tartózkodik-e. Innentől kezdve szerintem nagyon is az autós térfelén pattog a labda és ez az, amiért én bizony minden alkalommal átengedem a gyalogosokat.

2019. szept. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
61%
Tisztában vannak vele, de sokan lesz.arják. Simán a gázba tapos a túloldali sávban, ha már leléptél, és simán meg tudna állni, vagy eleve úgy hajt, látva a gyalogosokat, hogynehogy lelépjenek. Olyat is láttam, amikor ledudálta a paraszt a gyalogosokat szabályosan elengedő autóst, súlyosabb esetben megelőzte. Nagyjából 5-ből 1 autós szabályoe, de van egy típust, akiket még nem láttam hogy elengedtek volna gyalogost: női sofőr nagy SUV-ban.
2019. szept. 26. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!