Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogyan "rakjam össze fejben"...

Hogyan "rakjam össze fejben" és "kezeljem a járművet szépen " egyszerre?

Figyelt kérdés

Azt mondja az oktatóm, hogy amikor érezhetően próbálok lelazulni, akkor az autót jól érzem, de kapkodok, nem figyelek, nem nézek messzire, nem gondolkodom előre, nem vagyok elég körültekintő, tudom én ezt már, rakjam össze fejben.

Megpróbálom megfogadni a tanácsot.

Ezutáni órán feszült figyelemmel, tényleg koncentrálva mindent megteszek, vagyis rákészülök, eljátszom magamban a dolgokat, átnézem a kreszt mindig, nyugodt próbálok maradni, messzire nézek, átgondolom a következő lépést, akkor az autó mintha nem fogadna szót...vagy a környezetem tudom befogadni és maximálisan lereagálni, vagy a kocsit kezelem jól. Szóval miután megfogadom az első tanácsokat, megkapom azt az oktatótól, hogy totál nem uraltam a kocsit és csúnyán vezettem. Miért nem lazultam le,ne akarjak tökéletes lenni.

Nem tudom hogy kell egyszerre mindent! Egyszerűen képtelen vagyok rá.

Hogy kell?? :(


2020. júl. 1. 18:29
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Ja és ez az egész ciklikusan ismétlődik, egyik órán igy, másik órán úgy. Sosem tanulom meg?
2020. júl. 1. 18:34
 2/11 A kérdező kommentje:
26 órát vettem.
2020. júl. 1. 18:39
 3/11 anonim ***** válasza:
83%

Az emberek nem egyformák, a különböző képességek terén.

Van akinek jó a zenei hallása, van aki botfülü, van aki szépen rajzol, van aki jól számol, de persze sokan vannak akik nem.


Az autó vezetéshez, a forgalomban való közlekedéshez egy nagyon fontos képesség kell, ez a figyelem megosztás képessége.


Van akinek ez könnyen megy, van akinek nehezen, és van aki nem képes rá.


Mint minden képességet, ezt is lehet fejleszteni bizonyos mértékig.

Ha valakinek ez nehezen megy, két dolgot kell csinálni.

Az első, lecsökkenteni azokat a tényezőket, amelyek megosztják a figyelmét.

A második, gyakorlással fejleszteni ezt a képességet.


Magyarra lefordítva, a te esetedben a csökkentés azt jelenti, hogy addig gyakorolni az autó vezetést, amíg a gépkocsi kezelése, irányítása már nem vonja el a figyelmedet. (Nem gondolkozol, melyik a fék vagy kuplung pedál, nem keresed a sebesség fokozatokat, nem böngészed vezetés közben a műszerfalat, stb.)

Ha már ez készség szinten megy, akkor addig gyakorolni a forgalomban történő vezetést, hogy legyen elég szellemi kapacitásod a váratlan esetekre is.

(Felismerd a forgalmi helyzeteket, a többiek mozgásából következtess a szándékukra, és ha baj van, tudj azonnal reagálni.)


Ez megint csak a gyakorláson múlik.


Tehát nyugodtan vegyél még annyi órát, amennyi a sikeres vizsgához, és a biztonságos közlekedésedhez kell.


Viszont most jön a lényeg! Adnék egy jótanácsot, bár akiknek eddig mondtam nem fogadták meg, de hátha neked több eszed van.


Szóval, ha sikerül a vizsga, igazából csak akkor kezdődik a tanulásod.

Az én tanácsom az lenne, ha van autód, vagy ha nincs, akkor kérj kölcsön egyet, aztán kérj meg egy gyakorlott, tapasztalt sofőrt az ismeretségi körödből, és szépen folytassátok a gyakorlást.

Kezdve a rutinozással (hiszen egy szép csendes vasárnap délután, egy szép nagy üres parkolóban jobban meg lehet ezt tanulni, mint a belvárosban, amikor balfackodsz egy parkolással, és közben dudál mögötted a kukás autó.)

És ugyanígy, minden sietség és cél nélkül, csak elmenni egy csendes forgalomban hétvégén autókázni.

Egyrészt megszereted majd a vezetést, tapasztalt ismerős ül melletted, tehát lecsökken, majd elmúlik benned a stressz, és megszerzed azt a rutint, ami a későbbiekben a balesetmentes biztonságos közlekedésedhez kell.


Annak idején volt köztünk egy mondás:


X. Y. a legkiválóbb taxisofőr, mert boszorkányos ügyességgel kezelte EGYSZERRE, az 1200-as Zsiguliját, a CB-rádióját, a megblankolt taxióráját, és a hölgy utasát. :D

2020. júl. 1. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Jelenleg nem szeretem, semmi sikerélményem nincs. Egy muszáj dolog, mert kint lakunk a város szélén, gyerekek, stb.

A figyelmem az élet minden területén meg tudtam mindig osztatni, lényegében a munkám is és a privát életem is egyetlen hatalmas multitasking, ezért sem értem, miért nem megy ez. Fogok gyakorolni ha már "legális", már ha valaha eljutok odáig. A vizsgától nagyon félek, de bár már ott tartanék, hogy a drukk miatt cseszem el, mert azt valamennyire le tudom küzdeni, a bénaságot nem. Jól akarom érezni magam közben, meg jól szeretném csinálni, biztonságban akarom magam érezni és egyre kevésbé megy. Az elején örültem, mert elég ügyes voltam, féltem a váltástól, az pl nagyon jól ment elsőre. Szóval le vagyok törve.

2020. júl. 1. 20:24
 5/11 A kérdező kommentje:

A válaszodra visszatérve: "addig gyakorolni az autó vezetést, amíg a gépkocsi kezelése, irányítása már nem vonja el a figyelmedet. (Nem gondolkozol, melyik a fék vagy kuplung pedál, nem keresed a sebesség fokozatokat, nem böngészed vezetés közben a műszerfalat, stb.)


Ha már ez készség szinten megy, akkor addig gyakorolni a forgalomban történő vezetést, hogy legyen elég szellemi kapacitásod a váratlan esetekre is."


Sajnos ezeket egyszerre kell teljesítenem. Pont ez a baj. Gyakorlom, gyakorolnám én az autó készségszintű kezelését, de közben megyünk a forgalomban. Vagy azzal foglalkozom, vagy az autóval, mert igen, nem épült be a kezelése még az "idegrendszerembe". Nincs rutinoktatás...baj.

2020. júl. 1. 20:42
 6/11 anonim ***** válasza:

Az én oktatóm is ugyanezt mondja nekem. :)

Nekem is az a gondom, hogy nem megy még készség szinten az autó kezelése, pedig összességében nem vagyok ügyetlen meg buta, de tudom magamról, hogy idő és sok ismétlés kell, mire egy sosem csinált dolgot begyakorlok. Akár 20-30 óra, vagy még több is. Ezért is zavar engem is, hogy nincs rutin oktatás, nekem segített volna, ha ezeket a dolgokat alaposan begyakorolhatom, sokkal nehezebb így. A pénzt se sajnáltam volna rá, amivel esetleg több óra lenne, bár így is sokat kell még vennem.

Én eddig 20 órát vezettem. Ebből az első kettőn gyakoroltunk elindulni, megállni, váltani stb. Aztán gyerünk ki a forgalomba. Hát ott sz.rtam magam össze. Figyeljem a forgalmat, reagáljak időben, ne kapkodjak, gondolkodnak előre, közben hibátlanul kezeljem az autót. De lassú se legyek, mert dinamikusnak és egyenletesnek kell lenni. Hát biztos van, akinek ez hamar megy, de nekem nem. Néha mikor mondja az oktatóm, hogy ne kapkodjak, gondolkozzak előre, vagy ne adj isten az elején véletlenül nem tudtam azonnal berakni a jó sebességbe (gondolkoznom kellett, most hányadikba is kell), vagy mikor megyek forgalomban, és egy másodperccel később váltok pl. akkor úgy kikívánkozna, hogy bzdmeg mikor 6 felé kell figyelni,még nem megy azonnal minden. Tudom, hogy ez a cél, és előbb-utób menni is fog, de nekem ez lehet lassabban megy. És mikor vagy egy pillanatnyi időd reagálni, akkor nem tudod átgondolni, hogy mit is kellene csinálni, annak jönnie kellene úgymond ösztönből. Na ez az ami nekem se megy.

2020. júl. 2. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Szinte lehetetlen jó tanácsot adni. A YT tele van olyan felvételekkel, amiken leparkolni képtelenek láthatók, vagy a fék helyett (automata váltó) a gázpedálra lépve álló autókat törnek össze, v. a bolt kirakatát betörve az eladótérben áll meg az autó.

És nekik van már jogosítványuk.

Hozzáértők szerint idegi/pszichés alapon keresendő az ok, hatalmas a majré érzete egy esetleg bekövetkező karamboltól. Így van-e, nem tudom, nem vagyok hozzáértő, csak vezetem az autómat.

2020. júl. 2. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Hú a parkolásról ne is beszeljunk,nem tanultam tolatni, tükörből bármilyen manővert csinálni. Sosem. Szerintem ez is gáz, mert nekem ez nehezen fog menni.

Utolsó előtti válaszoló: igen ez a kedvencem, hogy egyből a mélyvízbe dobva menjek a forgalomban. Akkor jó volt, hogy belenyúlt a pedálokba, de már jó lenne, ha időnként hagyna nekem is rá esélyt. Gyakran olyankor kapok segítséget és szóbeli irányítást, amikor nem érzem szükségét, mert tudnám önállóan, amikor viszont minden egyes mozzanatot meg kellene magyaráznia, majd pontról pontra megcsinálni, közben kommentálva, akkor bezzeg boldoguljak egyedül.

2020. júl. 2. 15:41
 9/11 anonim ***** válasza:

Hát a parkolások még a kedvencem.

Kimegyünk a rutinpályára, ki van rakva néhány bója aztán egyszer elmagyarázza, egyszer megmutatja, és hajrá, csináld meg tökéletesen. Én meg azt se tudom néha, merre van előre 😆. Meg nem látok ki rendesen abból a qrva autóból, mert kicsi vagyok. De a tükröt se sokáig nézzem, mert arra kell nézni, amerre mész(ez teljesen érthető persze), különben azonnal elkaszál a vizsgabiztos.

Na szóval nem egyszerű, tudom nem kötelező jogsit csinálni, és egyébként nekem jó oktatóm van, de így is megszenvedek vele.

(6.voltam)

2020. júl. 2. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Nincsen itt rutinpálya, egyáltalán. Soha nem gyakoroltam sehol, egyből forgalom...
2020. júl. 2. 19:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!