Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Rendőr megállhat így a zebrán?

Rendőr megállhat így a zebrán?

Figyelt kérdés

Mentünk át a zebrán (zöldön mentünk át), kb. elértünk a 3 sávos út harmadáig , amikor elkezdett villogni a zöld jelzésünk. Elkezdtük jobban szedni a lábunkat, közben pedig láttuk, hogy a velünk párhuzamos úton, velünk szemből jobbra kanyarodik egy rendőrautó (de bármilyen autó lehetett volna, neki telizöldje van) először, utána több autó is mögötte.

A rendőr nem lassított, csak annyira, amivel a kanyart bevegye, ezért mi lassítottunk, mondjuk, elengedjük akkor a rendőrt a zebrán (?!?!?!!?!?!?!!? wtf, úgyis ráérünk az út közepén). Ekkor piros lett nekünk, de még mindig hátra volt az út harmada, mivel nem tudtunk menni a rendőrtől. Erre megáll a rendőr (v=0 km/h a zebrán), lehúzza az ablakot (először a hátsót...) és megkérdezni: "Ugye tudják, mi a baj?". Itt azért majdnem elszakadt a cérna, de kikerültük az autót, és átmentünk a másik oldalra.

Ki volt a hibás? Mit kellett volna tennünk? Legközelebb mit tegyünk ilyen helyzetben? Lehet-e valamit kezdeni ezzel az esettel?

Itt egy szemléltető kép, nem itt történt az eset, de egy ehhez hasonló kereszteződésben: [link]

Ha eltöri a gyakori, itt egy rövidített link: [link]

A Hungárián jött a rendőr, délről, a Stadion felől, jobbra ment a vasútállomás felé, mi pedig a buszmegállóból sétáltunk dél felé, át a Thökölyn (persze még egyszer, nem itt történt, csak szemléltetés).

Köszönöm a válaszokat!

Ui.: semmilyen villogót, szirénát stb. nem használt a biztosúr.



2020. szept. 11. 13:56
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
92%

Zebrán mész. Neked van elsőbbséged. Nem engeded el a rendőrt ha nem szirénázik. Ha nem adja a megkülönböztetőt akkor csak egy sima autó.

Nem kellett volna megálnod, ezzel feltartva a forgalmat.

Főleg ha már villog a zöld.

2020. szept. 11. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
94%

Ha nem használja a fényhidat ÉS(!) szirénát, akkor ugyanolyan jogok illetik meg, mint bármelyik másik járművet.

A baj az, hogy lemondhattok az elsőbbségetekről, de nem az úttesten. Ha maradtok a járdán, intetek, hogy menjen (és nincs más ott), akkor gond nélkül halad tovább.

2020. szept. 11. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
82%

>>> "Ugye tudják, mi a baj?"

Ezt arra értette, hogy nem kellett volna megállni előtte a zebrán. :)

Amúgy meg közel sem akkora para ez szerintem, hogy kérdést kelljen kiírni hozzá, de remélhetőleg akkor most van rá válaszod.

2020. szept. 11. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
54%

Zebrán akkor van elsőbbséged, ha nem mutat neked pirosat a lámpa.

Vagyis útburkolati jellel felfestett gyalogos átkelőhelyen.


Ha villog a lámpa nem lépsz le a zebrára, nem kezdesz átkelni. Mivel azt írod, hogy akkor kezdett el villogni, mikor az út közepén jártatok, akkor nyilván ez nem áll fent, nem hibáztatok (akkorát), gyorsan vált, lassan mentetek, de nettó hülyeség volt megállni az út közepén és rendőrt, millenium falcont vagy az atyaúristen is átengedni.

Persze a rendőr valószínűleg nem tudta (ahogy más sem tudta volna), hogy neki zöldje van, akkor mit kerestek az úton, és ezért nem lassított, de ha tudta volna a storyt, akkor megérti, és ha nem álltok meg, kénytelen lett volna lssítani is. Bár akkor lehet jobban megállít, de ha higgadtan elmondod, hogy túl gyorsan váltott a lámpa és ők már akkora értek oda, hogy csak anynit láttak, hogy nekik zöld, neked piros van, akkor ha értelmes, megérti és nincs baj.


Valójában senki nem hibázott, bár maximum ti, hogy át kell kelni, mielőtt pirosra vált, tehát sietnetek kellett volna jobban, akár sprintelni, de ez még elnézhető hiba. Persze ha elcsapnak miatt, lesz majd mit nézni.


De amúgy ha ilyen az út, mint a hungária, akkor az azt jelenti, hogy nektetk középen volt egy járdaszigetetek? Akkor miért nem álltatok meg ott, ha nem tudtatok időben átkelni? Vagy ha még a járdasziget és a túlpart között történt a nem sikerülés, akkor megint csak a korábban írtjaim állnak fent.


Egy alényeg, zebrán sincs mindig elsőbbsége a gyalogosnak, mégpedig akkor, amikor piros neki a lámpa. Én minden zebránál ahol tudok elrúgom a kocsinak, csikorgatom a kereket, rágyorsítok álló helyzetből a gyalogosokra, ha vált a lámpám és a gyalogosok pirosban hereveréznek, meg befékezek, direkt lassan megyek, ha látom, hogy valaki át akar kelni és nem jön mögöttem senki, de neki piros van, vagy ha messze vagyok és piros van nekik (nekem zöld), és látom hogy mászkálnak ott átfele, akkor rágyorsítok messziről, dudálok stb.

Igen, érdekes dolog, de persze, nekem be kelljen tartani a szabályokat, a gyalogosoknak meg nem? :D De bizony, nekik is szól a KRESZ, attól hogy nem olvassák el.


LSD ceglédi baleset ahol meghalt 1-2 ember, mert kiléptek a gyorshajtó elé. Ott sem a gyorshajtás volt önmagában a probléma, hanem az, hogy a gyalogosok le se f.ák a kreszt. Ahogy a bringások, rolleresek sem persze,de itt most a gyalogosok voltak terítéken.

2020. szept. 11. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 Alex Fly ***** válasza:
66%

@4: azért látom, sok helyen az alapfogalmak is gondot okoznak...

A lámpa ilyen esetben semmit nem jelent: az ugyanis azt szabályozza, hogy a gyalogos mikor léphet le az úttestr és kezdheti mega az átkelést; ha már az átkelőn van, nincs jelentősége. Ilyenkor egy másik, igen egyszerű szabály vonatkozik rá: a gyalogost tilos zavarni vagy akadályozni.

A rendőr kérdésére is ez a helyes válasz...

2020. szept. 11. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
0%

5-ös Alex Fly, igen exrendőrként nagyon nagyon nagy gondot okoznak a jogaszabályok, végülis csak 5 éve élek benne :)


Neked az értő olvasás okozhat nagy gondot, meg a mínuszolgatás, mert ha nem tudnál olvasni: leírtam, hogy mivel a szituáció más volt, nyilván nem akkor váltott a lámpa blabla, majd olvasd el normálisan amit írtam, akkor majd talán lesz értelmes hozzászólásod is.


Nincs ilyen szabály, hogy a gyalogost tilos zavarni akadályozni xd olyan szabály van, hogy a gyalogos a zöld alatt a-ból bébe át kell érjen. Kocsival sem mész át a piroson, gyalogosként sem. Jól kell megválasztani a sebességet autósként, nyilván gyalogosként is, ha lassú volt, át kell szaladni, ő nem akadályozhatja a forgalmat. Ahogy kocsiva sem állhatok rá a zebrára, hogy akadályozzam a gyalogost. Ergo köteles átfutni. Ha nem és elütöm, akkor inkább ő a hibás mint én, hiszen nekem zöld van, neki piros, de nyilván főleg akkor ha piroson is indulnak át, mint ahogy teszik azt sokszor, amikre rá szoktam gyorsítani is helyből.

2020. szept. 11. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
79%

Az igazság középen van a lámpát illetően.

A folyamatosan világító szabad jelzésen bármikor le szabad lépni az úttestre, a villogónál már nem. És az is levárás, hogy a lehető legrövidebb úton és idő alatt átérj.

De! A járművezető csak tanulás, sikeres vizsga után megszerezte engedéllyel vezethet, és akkor is csak akkor, ha képességei birtokában van. Gyalogolni meg mindenkinek szabad és kell.

Egy kifogástalan fizikai és szellemi állapotban lévő ember még egy széles úton is általában át tud érni. Ám lehet olyan is, akinek ugyanaz a táv 3-4 lámpaváltás. Pl. Pesten a Váci út jó széles. Nem arrafelé laktunk, de anyukám utolsó hónapjaiban 8-10 perc alatt ért volna át. És sok olyan ember van, akinek nincs segítsége, muszáj átmennie azon az úton.

Tehát igaz az, hogy elindulni csak folyamatos zöld alatt szabad, de ha már az úton van, akkor nem elsőbbségről beszélünk, hanem akkor már ő ott van, és kész.

2020. szept. 11. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
4es vagyok. Na 7es is nagyon korrektül leírja, rövidebben is mint én. Ennyi!
2020. szept. 11. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 belapus ***** válasza:
( Esetleg érdemes lehetne megfontolni a közlekedési szakembereknek azt, hogy visszaszámlálót helyeznek el a túlságosan széles utakon a gyalogos forgalom figyelmeztetésére is, mint ahogy ez megoldott néhány kereszteződésben a járművezetők számára.Akár javasolni is lehet egy helyi önkormányzati képviselőnek, hogy járjon utána az ügynek.A 8-10 percre ez sem lenne megoldás, de ha azt látnák a gyalogosok, hogy már csak 1-2 másodperc van addig, amíg villogni nem kezd a zöld, talán többen választanák az átkelés megkezdésének elhalasztását.Vagy túlságosan jóhiszemű vagyok a gyalogosok - egyáltalán az emberek - tekintetében ? )
2020. szept. 11. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

Lehet már változott, de Pozsonyban jártamban azt láttam, hogy talán 2-3 másodpercig zöld a lámpa a gyalogosnak, utána már villog. Persze elég ideig ahhoz, hogy átérjen. A visszaszámolós jó ötlet, ezt meg talán egyszerűbb lenne megvalósítani.

A kérdéstől viszont nagyon elkanyarodtunk.

2020. szept. 11. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!