Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Egyirányú utcából gépjárművel...

Egyirányú utcából gépjárművel balra kanyarodni az út jobb oldaláról kell, ha bal oldalt kerékpáros felfestés van?

Figyelt kérdés

Van egy egyirányú utca, végén egy kereszteződés.


Bal oldalt felfestett parkolóhelyek vannak végig a kereszteződésig és ezek mindig tele is szoktak lenni. A parkolóhelyektől jobbra pedig sárga kerékpár felfestések vannak. Fontos, hogy nem sárga sáv van felfestve, nem vonal, hanem csak kerékpár piktogramok.


Az utca végén balra kanyarodok. Ha a KRESZ szerint lehúzódok az út bal szélére, a parkoló autók mellé, akkor elfoglalom a felfestett kerékpáros részt és a kerékpárosok itt nem férnek majd el tőlem. Ha meghagyom a felfestett részt számukra, akkor meg már az úttest jobb oldaláról kanyarodok balra, ami ismereteim szerint szabályellenes. Konkrétan engem ezért húztam meg az első KRESZ vizsgámon, mert nem húzódtam le teljesen balra egyirányú utcából, így ezt a szabályt nagyon megjegyeztem és mindig betartom.

Ilyen esetben mi a szabálykövető magatartás? A kerékpáros részt elfoglalva kell balra húzódva kanyarodjak balra, ami veszélyes lehet a kerékpárosokra, vagy pedig a az úttest jobb széléről kell kanyarodni ellentmondva az erre vonatkozó KRESZ szabálynak?



2021. ápr. 5. 07:43
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
0%
Minden egyirányú utca ilyen, ugyanúgy balról kell kanyarodni.
2021. ápr. 5. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
72%
A fogalom, amit keresel, kerékpárnyom, innentől ki tudod keresni az ide vágó szabályokat
2021. ápr. 5. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
73%
Tehát egy kerékpárral kétirányú egyirányú utcáról beszélünk. Ilyen esetben logikusan egy bringásnyi helyet hagyj ki a bal oldalon, mikor besorolsz a balra kanyarodáshoz.
2021. ápr. 5. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
62%
#1 minden egyirányú utcában van ellenkező irányú kerékpáros nyom/sáv az országban?
2021. ápr. 5. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:

4-es! Nincs. Ha megengedik az ellenkező irányból behajtást, az táblákkal jelzik az autósnak is, a kerékpárosnak is.


A kérdést megválaszolták ugyan, de kiegészíteném azzal, hogy nem mindig szabálytalan az, ami annak tűnik.


Ha az egyirányú utca bal oldala valamilyen célra fent van tartva (mint itt is a várakozóhelyek, kerékpárnyom), akkor ahhoz képest kell balra húzódni. Lehet, a maradék hely olyan keskeny, hogy ez szinte semmi.

Az irányváltoztatási szándékot kétféle módon kell jelezni, e kettőt egyszerre: irányjelző, és elhelyezkedés a sávban.

Ha jobbra kanyarodok, akkor kihúzódok jobbra (ez is ráutaló magatartás), és irányjelző.

Ugyanez balra kanyarodásnál. Bal szélhez igazodom, és indexelek.


Gyakorlati példa arra, amikor azt írom, hogy látszólag szabálytalan valaki. Naponta közlekedem 2x1 sávos úton. Az egyik irányban végig várakoznak. A sávból kb. 20 centi marad. Kénytelen vagy a bal oldalon haladni? Szabálytalan? Szerintem nem, de az helyes irányban autózókat a lehető legkevésbé akadályozd.


Ha azért nem tudsz az egyirányú út végén a bal szélére húzódni, mert ott parkolnak, kerékpáros jöhet, akkor mit csinál? Jobbra kanyarodsz, vagy egyenesen tovább, keresve másik lehetőséget?

2021. ápr. 5. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
75%
Ne sorolj be balra az utca végén, ha van szembe jövő kerékpáros forgalom. Ezt láthatod kiegészítő tábláról is, ha behajtasz egy egyirányú utcába. KRESZ szerint figyelmen is kívül kell hagyni a szembejövő kerékpáros sávot balra kanyarodásnál, de kerékpáros nyomnál is tanácsos így közlekedni.
2021. ápr. 5. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
81%

Ez egy hiányosság az 50 éves toldozott-foldozott kreszben.


Ennyit ír:

"balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztottpályás és egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni."


Kivétel csak az, ha

"Az egyirányú forgalmú úton az ellenirányban kijelölt autóbusz sávot és az ellenirányban kijelölt kerékpársávot a besorolás szempontjából figyelmen kívül kell hagyni."


Tehát, ha nincsenek jelölve a sávok, akkor a szabály betűje szerint a bal szélre kell húzodnod, ezzel elállva a kerékpárosok útját. Ez egy marhaság, de hát tele van a kresz következetlenségekkel. Remélhetőleg az új kreszből kigyomlálják majd az ilyeneket.

2021. ápr. 5. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
45%

Bicikli nyom van megjelölve az út bal oldalán. Autóval erre nyugodtan ráhajthatsz, az utca végén pedig kötelező ráhajtani és így a bal szélről balra kanyarodni.

Ha bicikli sáv lenne, akkor is így kéne eljárnod, kivétel ha zárt a bicikli sáv (egybefüggő sárga vonal)


7-es írt egy kivételt, azt még vegyed figyelembe

2021. ápr. 5. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 Alex Fly ***** válasza:
66%
A kerékpáros nyom senkit nem kötelez semmire, az csak eyg tájékoztatás, hogy ott fokozottan számítani kell kerékpárosokra. Az általad említett esetben is pontosan ugyanúgy kell besorolnod, mint ha ott sem lenne.
2021. ápr. 5. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:

Hát itt most aztán mindenki ír minden verziót!

Most akkor mi a helyes, szabálykövető eljárás ilyenkor?


Elmondom, hogy én ott kanyarodás előtt mindig le szoktam húzódni balra, rá a kerékpárnyomra ha nem látok épp kerékpárost. De ha van előttem vagy utánam másik autó, azok sose húzodnak rá, 10/10 az út jobb olaláról kanyarodik balra, még senkit nem láttam ráhúzodni magamon kívül.


Ezért vannak kétségeim, hogy jól csinálom-e, de az eddigi válaszok nem nyugtattak meg.

2021. ápr. 5. 12:20
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!