Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha a "véltlen" autós nagy...

Ha a "véltlen" autós nagy sebességgel érkezik akkor azt hogyan ítélik meg a magyar bíróságok?

Figyelt kérdés

Egy kissé szerepntines, erdős úton egy hegyen át járok munkába, sok kisebb-nagyobb baleset van ahhoz képest.

Sajnos sokan csak 50-60-al tötymörögnek ott is ahol 90-el lehet menni (a kresz szerint és, és az útviszonyok szerint is)

Így őket muszáj előzgetni.

Nem szoktam száguldozni pont ezért mert balesetveszélyes útszakasz.

Viszont vannak hosszabb-rövidebb egyenesek, és főleg a motoros szezonban van, hogy előzök, és szemből egy pillanat alatt ott van a nem 90-el érkező motoros, aki a kanyarból tűnik fel.

Szerencsére ebből még nem adódott számomra vészhelyzet, bár párszor már megijedtem így.

Na de pélnádul van egy munkatársam, neki nagy teljesítményű, összekerekes autója van, és saját elmondása szerint is van, hogy 150-160-al közlekedik ahol csak tud ezen az úton.

Ha én ilyenkor szabályosan előzök, és szembejön egy ilyen és össze is ütközünk akkor mire lehet számítani?


Ugye arra számítok, hogy egy motorossal szemben én valószínű(de nem biztos) túlélnék egy ilyet, és ugye én voltam az aki nem a sávjában közlekedett.

Viszont esélyem sincs kivédeni ha ő meg olyan sebességgel jön.


Vagy mivan akkor ha a munkatársam előz 150-el, meg szemből is jön egy vadászgéppilóta 150-el, és úgy verik telibe egymást?

Ilyenkor ki a hibás, milyen ítélet születne?


2023. jan. 2. 14:51
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Azt mérlegelik, hogy a gyorshajtás volt-e az oka a balesetnek, illetve elkerülhető lett-e volna ha betartja a sebességhatárokat. Ha a gyorshajtás miatt következett be a baleset, akkor akár 100%-ban is hibásnak kimondhatják, de minimum 50%.
2023. jan. 2. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Azt elfelejtettem leírni, hogy ilyen sebességeknél nem sok esély van a túlélésre, szóval majdnem mindegy ki a hibás, mindenki meghal. #1
2023. jan. 2. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
45%
"Vagy mivan akkor ha a munkatársam előz 150-el, meg szemből is jön egy vadászgéppilóta 150-el, és úgy verik telibe egymást?" ilyenkor 100%ban a vadászpilóta munkatársad a hibás
2023. jan. 2. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
80%

A vétlen autós nagy sebességgel jön – mi az a nagy sebesség? Az útra megengedett legnagyobb, mondjuk 90 km/h óra. Ha gyorsabb, akkor biztos, hogy nem vétlen.

Az úton csak olyan sebességgel szabad haladni, hogy a belátható szakaszon meg tudj állni.

És az egész KRESZ azzal kezdődik, hogy úgy kell közlekedni, hogy ne történjen baleset (nem betű szerint, de ez az értelme).

A sebességkorlát nem kötelező minimum, hanem semmiképpen sem szabad annál gyorsabban menni. Ha a megengedett 50 km/h, akkor az 50,00000001 is gyorshajtás.

A bizalmi elv alapján nem kell számítanom arra, hogy extrém nagy sebességtúllépéssel közlekednek mások, de a fentieknek mind meg kell felelni. Ha úgy kezdek előzésbe, hogy annak öt feltételéből csak egy is hiányzik, akkor nem vagyok vétlen. Ha csak a saját sávomban haladok, de a biztonságosnál egy megengedettnél gyorsabban, megint csak nem vagyok vétlen.

A sírásónak meg mindegy.

2023. jan. 2. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
51%

Aki megállapíthatóan bármilyen módon szabályt sértett, az biztosan ki lesz hozva hibásnak. Ha te védett úton haladsz és valaki kifordul eléd, ami nyilván abszolút az ő hibája, de megállapítható, hogy te gyorshajtottál, akkor hiába ő volt a hibás, nem fogják 100%-ra kihozni, valamekkora részt neked ítélnek.


A te példádban valószínűleg te is bűnös lennél. Leírtad a lényeget: úgy kell közlekedni, hogy a belátható távolságon belül meg tudj állni. Ha hirtelen felbukkan előtted egy motoros, mikor éppen a szembesávban vagy és nem tudsz megállni, akkor te bizony ezt megszegted. Ellened szól az is, hogy a te hibád megkérdőjelezhetetlen, azonban a motoros gyorshajtásának megállapítása sokkal nehezebb és ha netán nem sikerül, akkor 100%-ban tiéd lesz a balhé. De legeslegjobb esetben is 50%.

2023. jan. 2. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

#5 "Leírtad a lényeget: úgy kell közlekedni, hogy a belátható távolságon belül meg tudj állni."


Ja ezt nem te írtad, véletlenül #4-es válaszát olvastam. Na mindegy, a lényeg ugyanaz.

2023. jan. 2. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Vortrex ***** válasza:
0%
Dr. Herpy videói alapján mindig annak a félnek van igaza, aki nagyobb kárt szenved a balesetben. Szerintem ez ilyen biztosítási dolog.
2023. jan. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
51%

"muszáj előzgetni." Itt tévedsz nagyot

Nem muszáj. A szakértő megállapítja, hogy túl gyorsan mentél és részben te is felelős leszel

2023. jan. 2. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
26%

"Így őket muszáj előzgetni."

Hazudsz.

2023. jan. 2. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
76%

"sokan csak 50-60-al tötymörögnek ott is ahol 90-el lehet menni"

Így tartják biztonságosnak, ennyi a történet.

2023. jan. 2. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!