Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Beleszámít-e a gyalogátkelőhel...

Beleszámít-e a gyalogátkelőhelybe a járdasziget túloldalán lévő szakasz?

Figyelt kérdés
Ilyen van pl. a Kelenföldi Városközpontnál (Budapest), ahol a Tétényi útról jobbra kanyarodva az Etele útra egy járdaszigetes zebrán kell áthajtani. Ha a járdasziget túloldalához közeledik gyalogos, őt az én pozíciómból már a zebrán lévőnek kell tekinteni és elsőbbséget adni neki?
2010. okt. 13. 11:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
12%
Akkor is elsőbbséget kell adni, ha még nincs a zebrán. A szándék a lényeg.
2010. okt. 13. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
Az elsőnek nincs igaza! Én hibapontot kaptam ezért a városi vizsgán! De a választ nem tudom, engem is érdekel!
2010. okt. 13. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
0%
Dehogyis nincs igazam. Nem kell a zebrán legyen, hogy elsőbbséget adj neki. A szándék a fontos, gondolkozz már, vagy olvass utána...
2010. okt. 13. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Köszi a hozzászólásokat, lehet hogy félreérthető voltam. A lényeg: megyek a zebra felé, jobbra tőlem egy járda, balra járdasziget, azon túl pedig egy gyalogos. A járdasziget megszakítja a gyalogátkelőt vagy nem? Aki a túloldalán van, már beleszámít abba a zebrába, amin én konkrétan át akarok hajtani? Egyes kereszteződéseknél 15-20 méteres szélességű utak vannak, mindenképpen meg kell várnom, amíg a túlsó járdán senki nem mutat lelépési szándékot?
2010. okt. 13. 12:14
 5/14 anonim ***** válasza:
A járdasziget túloldalán van a gyalogos! Még a járdaszigeten sincs! Miért kellene elsőbbséget adni? Ott a járdasziget!!! Ez pont olyan, mint egy parkos, füves részről a járdához még oda sem ért gyalogosnak megállnék, hátha épp a zebrához igyekszik átkelés céljából. A járdasziget nem gyalogátkelő, osztott pályásnak minősíti az utat. Ott leállhat a gyalogos pihenni. Ha már a járdaszigetről akar továbbhaladni, akkor már meg kell állni. De csak ha az én oldalamon áll.
2010. okt. 13. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Pont az ilyen széles utak miatt vannak a járdaszigetek, nem mindenki tud sietni, sok idős van, akinek le kell állni megpihenni. Az utolsó mondatodban a kommentednek konkréten fogalmaztál, és a válasz határozott nem!!!
2010. okt. 13. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
48%

Inkább te olvass utána!! Én megtettem, megkerestem neked, mert rendes vagyok!


(6) A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyõzõdött annak veszélytelenségérõl. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a jármûvek vezetõit megzavarhatja vagy megtévesztheti.


(7) A kijelölt gyalogosátkelõhelyen áthaladó gyalogosnak a jármûvekkel szemben elsõbbsége van. Ugyancsak elsõbbsége van - kijelölt gyalogosátkelõhely hiányában is - az útkeresztezõdésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a jármûvekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztetõ jelzéseket használó gépjármûvekkel szemben azonban a gyalogosnak elsõbbsége ezeken a helyeken sincs.


Ameddig nem lépett a gyalogos a gyalogátkelő helyre, addig csak a járdán volt, nem kell az autósnak elsőbbséget adnia!


Más dolog, hogy szép, ha az autós elsőbbséget ad!

2010. okt. 13. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
60%
Én úgy tanultam, hogy a járdasziget és a hozzá közelebb eső járda között van elsőbbségadási kötelezettség.
2010. okt. 13. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Akkor hozzáteszek egy értelmezést a továbbgondolás érdekében: A KRESZ kimondja, hogy "Azt a gyalogost, akinek elsőbbsége van, az elsőbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában." Most már csak azt kell tudni, hogy a két fogalomnak mi is a definíciója.


Akadályozás: ha valaki a közlekedés más résztvevőjét, annak szándéka szerinti menetében, mozgásában, továbbjutásában gátolja, hátráltatja, a célzottól eltérő közlekedési magatartásra kényszeríti.


Zavarás: olyan magatartás, amellyel valaki más közlekedését nehezíti, a közlekedés más résztvevőjét megijeszti, neki kényelmetlenséget, kellemetlenséget okoz, magatartásával figyelmét elvonja, vagy indokolatlanul leköti.


Ebből az következik, hogy a 15-20 m széles, az úttest túloldalán közeledő gyalogos esetében - ha nem állok meg - akkor sem nem akadályoztam, sem nem zavartam: tehát nem sértettem meg az elsőbbségi jogát.

Más kérdés, hogy méterekben mérhető-e, hogy a másik oldalról felém közeledő gyalogost mikor gátolom, hátráltatom, illetve mikor ijesztem, tévesztem meg? (Ennek a megítélése - mivel eléggé szubjektív- sokszor a szakértői, bírói jegyzőkönyvekből derül csak ki.)


Másodsorban a KRESZ szabályok jogszabályi értelmezésében az is benne van, hogy "Az elsőbbség minden gyalogost megilleti, aki a kijelölt gyalogosátkelőhelyen közlekedik, függetlenül attól, hogy - a járművezető szempontjából vizsgálva - az úttest menet irány szerinti jobb, vagy bal széléről kezdte meg az átkelést. Ezt sokan úgy értelmezik, hogy ha a távoli "túloldalon" lelépett a gyalogos, akkor is meg kell állni. Pedig ez nem azt jelenti, ha a fent leírt elsőbbség értelmezéséből indulunk ki...

2010. okt. 13. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Az egész "szarfűrészelés"!

Ha a túloldal és a járdasziget között van a gyalogos, nem is biztos,hogy tovább jön az én térfelemre! Lehet, hogy csak a járdaszigetre tart, a villamoshoz. Ha egy négy vagy hatsávos út túlsó oldalán lelép valaki a járdáról, akkor én az innenső oldalon álljak meg? Marhaság!

2010. okt. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!