Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mi ilyenkor a helyes magatartás?

Mi ilyenkor a helyes magatartás?

Figyelt kérdés
Még njncs jogsim, mielőtt bárki kérdezné. Szóval kanyarodok ki egy kereszteződésbe, szétnézek mindkét irányba, lassan megyek ki, de amikor már pont félig, vagy épp majdnem teljesen kint van a kocsi akkor megjelenik egy autó. Ilyenkor biztonságosabb elhagyni a kereszteződést, mint megállni/visszatolatni (pláne ha vannak is mögöttem), vagy inkább megállni biztosabb? Lakott területen belül kérdezem.
2023. júl. 4. 12:55
 1/10 anonim ***** válasza:
32%

Ilyen hirtelen nem igazán szoktak autók megjelenni. Vagy nem szabadott volna kikanyarodni, ha nem tudsz, amíg oda nem ér.

Ilyen inkább akkor szokott előfordulni, ha feltorlódnak az autók, akkor van, hogy valaki kijut középre, de valamelyik oldalról áll a sor vagy araszol. Ilyenkor kell várni egy kedves embert, aki beenged. Nem kell erőszakoskodni.

2023. júl. 4. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Első kérdés, abban a bizonyos útkereszteződésben kinek van elsöbbsége?? Az mit jelent hogy "megjelenik egy autó"? nem belátható a hely és ugy hiretelen bukkan fel egy jármü?
2023. júl. 4. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Igen, nem annyira belátható a hely, vagy kanyar van pl pont előtte.
2023. júl. 4. 13:11
 4/10 anonim ***** válasza:
92%
Ha már elkezdted a manővert, sokkal biztonságosabb és gyorsabb befejezni, mint meggondolni magad. Az megtévesztő is. Ha elkezdted a kikanyarodást, akkor kanyarodj ki.
2023. júl. 4. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Értem, hogy nem szabadott volna kikanyarodni. De ha már az autó nagyrészt kint van, tehát már majdnem befejezem a kanyarodást mire odaér mögém akkor mit csináljak? Ezek csak elméleti kérdések amúgy, egyszer jártam hasonlóan oktatáson de akkor a kapu elől kanyarodtam jobbra, balról meg jöttek amikor már szinte teljesen kikanyarodtam. Nem szólt semmit az oktató, nem dudált le a másik kocsis sem. Annyi, hogy kielőzött. De ha most megállok keresztbe kasul majdnem kint a kereszteződésbe azzal nagyobb az esély, hogy nekem jönnek mintha "haladnék". Csak arra vagyok kíváncsi mi a biztonságosabb.


Nem tudom érthető-e mire akarok kilyukadni

2023. júl. 4. 13:15
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Általában a nagy gázzal elindulás a jó megoldás. De a helyzettől függ.


A tolatás azért sem jó ötlet, mert közben mögéd kerülhetett gyalogos, motoros stb.

2023. júl. 4. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
#6 Teljesen igaz. Én is tolattam már neki olyannak, aki teljesen beleállt az autóm hátuljába, miközben egy kicsit helyet akartam csinálni a buszsávból kilógó busznak.
2023. júl. 4. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
68%

Ha túl nagy sebességgel jön, nem láthattad. Erre gondolsz?

Egyébként meg lassan kiaraszolsz, nem jön semmi, full gáz. Ha jön, fék.

2023. júl. 4. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Először is, tisztázzuk az elsőbbség fogalmát.

Az elsőbbség nem azt jelenti, hogy ha bárki megjelenik, akinek elsőbbsége van veled szemben, akkor azonnal el kell párolognod a levegőbe. Hanem:

"Elsőbbség: továbbhaladási jog a közlekedés más résztvevőjével szemben. Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására."

Vagyis, ha nem kellett neki miattad hirtelen belefékezni, vagy kormányt elrántani, akkor szabályos voltál, ő pedig majd lelassít a kellő mértékig, és megvár szépen, ha szükséges, akár megállva is, ha úgy hozza az élet. Ilyenkor már legrosszabb esetben is esetleg csak udvariatlanságról lehet beszélni a részedről, szabálytalanságról nem.

És az illetőnek úgy kell odaérkeznie, hogy meg tudjon állni is, ha szükséges.

A KRESZ-ben van egy ilyen szabály:

"A jármű sebességét az (1)-(3) bekezdésben említett sebességhatárokon belül úgy kell megválasztani, hogy a vezető járművét meg tudja állítani az általa belátott távolságon belül"

Tehát, a kikanyarodásodból elvileg veszélyes helyzet nem állhat elő. Gyakorlatilag persze lehet veszély, mert ezt a szabályt a legtöbb sofőr nem ismeri... Pedig hiába 50 a belterületi sebességhatár, ha csak mondjuk 50 m-t látni be.

Ha beleesel egy ilyen helyzetbe, hogy kanyarodsz, mikor felbukkan valaki nagy sebességgel, akkor meg a mindenkori konkrét helyzet alapján kell dönteni. Visszatolatni egész biztosan nem kell, mert ha erre lenne időd, akkor a másiknak fele idő lenne megállni. És akkor megoldódott a probléma.

Tehát általában bele kell fékezni, hogy a száguldozó ne menjen beléd. Vagy ha ez már megoldhatatlan, mert elzártad az utat, akkor nagy sebességgel előre menekülsz.

2023. júl. 4. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

5

Az oktató azért nem szólt, mert nem történt semmi probléma, vagy szabálytalanság. A dolog így működik helyesen. Aki utánad érkezik, majd megvár. Ha siet, és van rá lehetősége, akkor megelőz.

2023. júl. 4. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!