Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A szándéknak is elsőbbsége...

A szándéknak is elsőbbsége van! Volt ilyen? Meg lehet még lelni?

Figyelt kérdés

Volt a kétezres években egy kampányfilm, amelynek ez volt a szlogenje.

A filmben egy babakocsit toló anyuka lépett a zebrára, de egy gyorsan haladó autó nem tudott megállni, és elütötte. Ezután a film "visszaforgott az elejére", és nem sokkal a lelépés után a zebra csíkjai úgymond "meghosszabbodva" felhajoltak a széleken, afféle kerítést formálva. Ez a blikk, hogy az anyuka a kerítés védelmében átkel, átalakult egy rajzzá, ami fölött megjelent a felirat: "A szándéknak is elsőbbsége van", meg be is mondták. Végül az ilyenkor szokásos logók. Erre emlékszem belőle, illetve még az dereng, hogy talán nem csak babakocsis anyukával volt, hanem erre a kaptafára ugyanez a filmecske többféle emberrel is ment.

Sajnos sehol nem lelem ezt a kis filmet, hiába keresem. Esetleg valaki tudja, hol találhatnék rá?



#KRESZ #elsőbbség #zebra #kampányfilm #szándég #társadalmi célú hirdetés
nov. 7. 15:35
A kérdező szavazást indított:
Mondasz valamit, nekem is dereng, hogy volt ilyen kampányfilm!
Csal az emlékezeted, hasonló sem volt!
6 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
29%
nov. 7. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
66%

Kérdeznék valamit, a válasz benne van:

Ha csak akkor van elsőbbsége a zebrán, akkor minek a zebra? Ha már az úttesten vagyok, akkor elsőbbségem van minden jelzés nélkül is.

És tk. nem is elsőbbség ez már. Az elsőbbségi szabály lényege az, hogy az egyszerre történő eseményeket elkülönítse. Nem tudunk áthatolni egymáson, ezért szükséges egy sorrendet megállapítani. Járművek között is ez van. Ha már a kereszteződésben vagyok, te később érkezel, akkor mindegy nekem maci/stop volt. Ha nem kell hírtelen sem satuznod, sem kormányt elrántanod, akkor nem beszélhetünk elsőbbségről.

A gyalogosnak nem arról kell meggyőződnie a szabály szerint, hogy megadják-e neki ami jár, hanem csak arról, hogy biztonságosan az úttestre léphet. Azaz a jármű elég messze van-e, hogy vészreakciók nélkül is el tudjon engedni.

(Más kérdés, hogy jobb biztosra menni, de ezt nem a rendelet írja elő).

nov. 7. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
37%

3:

"Ha már az úttesten vagyok, akkor elsőbbségem van minden jelzés nélkül is."


Ezt a hülyeséget légyszi ne terjeszd!

Remélem nincs jogosítványod, gyalogosként meg saját érdekedben nem érvényesíted.

Elsőbbséged van zebrán és bizonyos más esetekben (pl. bekanyarodó autóval szemben, vagy pl. ha rendőr vagy jelzőlámpa szabad utat ad neki), de egyáltalán nem mindig és mindenütt.

nov. 7. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
82%

4. Ezt a hülyeséget ne terjeszd, hogy nincs igazam.

Közeledsz a kereszteződés felé. Az út szélessége legyen 6 méter. Azon én kb. 3 km/h sebességgel 7 másodperc alatt érek át.

A te sebességed 50 km/h. Ami 13,88 méter másodpercenként. 7 másodperc alatt 97 métert teszel meg. Ha én olyankor lépek le az úttestre, amikor te még 60-70 méterre vagy, azt bátran nevezhetjük biztonságosnak. Akár neked jobbra, akár balra vagyok. De ha balról indulok el, és te nem csökkented a sebességed, akkor elütsz.

Győzz meg arról, hogy neked lézeres távmérőt és sebességmérőt kell hordanom magamnál, hogy ki tudja szorozni, milyen messze kell lenned ahhoz, hogy igazad legyen.

nov. 7. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
86%

4. Azért az is érdekes, hogy olyasmit próbálsz cáfolni, amit nem írtam. pontosabban nem is cáfolod, csak letolsz.

Nézz utána, mit jelent az elsőbbség, legyél olyan jó!

nov. 7. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
28%
4. Ha csak a zebrán van elsőbbségem, akkor minek a zebra?
nov. 7. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
62%

Akarki akarmit mond, akár látom a szándekot akár nem, elsőbbsege van a gyalogosnak zebrán.


Nyilván a kiszaladó gyerek, a sztondult füleses mamlasz nehezítő körülmeny, de a baleset után a felelősseget majd a rendőrseg-bíróság allapítja meg.


Mindkét oldal tud hibas lenni, de vegső soron a gyalogos fizet fájdalommal, rosszabb esetben az életével. Ezt be kell látnia mindkét félnek.

nov. 7. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 bazaltkaroly ***** válasza:
55%
#2 Én úgy érzem, hogy ezt a szabályt - miszerint meg kell győződni róla, hogy biztonságos-e az átkelés - mindkét fél rosszul értelmezi. Az autósok körében az a gondolat, hogy ha a gyalogost nem veszi észre, akkor már azonnal hibát követ el, mert miért nem nézett körül, és majd erre fog hivatkozni ha baj lesz, ugyanis a gyalogosnak is oda kell figyelni. A gyalogosok oldaláról, pedig azon vannak kiakadva, hogy már le kell lépniük, hogy elsőbbségük legyen. Pedig egyik sem igaz. A szabály célja, hogy a gyalogos ne hirtelen takarásból szaladjon ki az autó elé, aki már orral a zebrán van, mert akármennyivel megy, a fizika törvényét nem lehet meggátolni, de nem azt jelenti, hogy amíg nincs a gyalogos lába a zebrán, addig nem lehet haladni. Ez inkább elővigyázatossági szabály, amit mások, és magunk védelmére alakítottak ki. Egyébként, ha a gyalogos tényleg váratlanul szalad ki a zebrára, és baleset lesz ,akkor is az autós lesz a hibás.
nov. 8. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 MGéza ***** válasza:
40%
Röviden igen. Arról van szó, hogy a gyalogosnak nem azért kell megállnia a gyalogosátkelő előtt mert csak akkor van elsőbbsége ha már rálépett - Abban az estben ha ez a szabály így lenne igaz, egy forgalmas úttestnél ítéletnapig ott szobrozhatna, hiszen még nincs a zebrán, tehát elsőbbsége sincs, mondja pár gyakoris KRESZ-tudós, tőlük kérdem halkan: WTF??? -, hanem hogy meggyőződjön róla hogy a járművezető észlelte avagy sem és nyilván nem lép az úttestre a saját érdekében ha nem látja a megállási szándékot, lassítást.
nov. 8. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Béláim az Úrban! - Kérlek, olvassátok el a kérdést! 😅

Nem azt kérdeztem, hogy a szándéknak elsőbbsége van-e, hanem azt, hogy emlékeztek-e az "a szándéknak is elsőbbsége van" szlogennel futó kampányfilmre, és esetleg valaki be tudja-e linkelni. 🤣


#1 - köszönöm a tippet, de a keresők nem segítettek, erre már rápróbáltam, mielőtt kiírtam a kérdést.


#2 és onnantól - senki sem a kérdésre válaszolt, GZ!

De ha már megy szóba került:

#2-nek igaza van abban, hogy "A gyalogosnak nem arról kell meggyőződnie a szabály szerint, hogy megadják-e neki ami jár, hanem csak arról, hogy biztonságosan az úttestre léphet. Azaz a jármű elég messze van-e, hogy vészreakciók nélkül is el tudjon engedni."

Ellenben abban nincs igaza, hogy "Ha már a kereszteződésben vagyok, te később érkezel, akkor mindegy nekem maci/stop volt." Ez így ebben a formában nem igaz, mivel ha még a kereszteződésben vagy, mikor az elsőbbséggel rendelkező jármű odaér, akkor nem adtad meg neki az elsőbbséget. Ettől még neki törekednie kell a baleset elkerülésére, tehát ha mondjuk fékezés nélkül belédcsapódik, akkor esélyes, hogy osztott felelősség lesz, de ha már lassít, és a lassítás ellenére nem tudja elkerülni az ütközést, akkor jó eséllyel az elsőbbségadást elmulasztó jármű lesz a felelős, hiába, hogy oldalról csapódtak bele. (Illetve ha fékez a védett úton érkező, és ezzel elkerüli a balesetet, attól még az elsőbbségadást a másik jármű elmulasztotta, csak nem lett belőle baj.)


Visszatérve a zebrához, 2009-ben volt egy KRESZ módosítás, amiben (többek között) az alábbi rész:

"Azt a helyet, ahol az (1) bekezdés értelmében a gyalogosnak elsőbbsége van, járművel csak fokozott óvatossággal és mérsékelt sebességgel szabad megközelíteni úgy, hogy a vezető elsőbbségadási kötelezettségének - a szükséghez képest megállással is - eleget tudjon tenni, és e kötelezettségének teljesítése tekintetében a gyalogosokat a jármű sebességével ne tévessze meg."

a következőre módosult:

"Azt a helyet, ahol az (1) bekezdés értelmében a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni. A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni."


(Azaz a jogalkotói szándék nem változott, csak a szövegezésen módosítottak az egyértelműség végett.)


Emlékeim szerint ennek a változtatásnak a promózása volt a kisfilm, amit keresek.

nov. 8. 11:33
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!