Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha le van zárva a zebra, de a...

Ha le van zárva a zebra, de a felfestés számít, akkor él még a szabály?

Figyelt kérdés

A városomban az önkormányzat egy nagy útfelújítást tart, ami végigmegy egy hosszabb útszakaszon. Az útszakaszon van egy kereszteződés nélküli zebra. Ezt a zebrát most a járda felől egy fém terelővel lezárták, és egy sima A4-es papírral kiírták, hogy a gyalogos forgalom átmenetileg le van zárva. A gyalogosátkelő táblát leszerelték, de a zebra még mindig erősen látszik.

A minap történt velem, hogy sötétedés után arra mentem, és kiment egy gyalogos a zebrára, nekem hirtelen fékezve kellett megállnom. Észrevettem, hogy az egyik szomszédom az. Ma beszéltem vele, nem volt haragos, de megemlítette, hogy meg kellett volna állni. Én mondtam neki, hogy az önkormányzat jelezte, egyből zebra előtt, hogy az az átkelő most nem él, továbbá tábla sincs, ő azonban azt mondta, hogy őt nem érdekli, mert az csak egy sima papír kiragasztva, nem hivatalos KRESZ tábla, és a sorrend szerint (rendőr, lámpa, tábla, útburkolati jel), a felfestés a mérvadó, így én lennék a hibás.


Érdeklődnék, hogy ha ezt egy rendőr látta volna, vagy esetleg baleset fordult volna elő, akkor kit hurcoltak volna meg?



nov. 27. 10:27
 1/5 A kérdező kommentje:
A zebra előtti terelő, csak egy egyszerű fémárács, amit könnyen meg lehet kerülni, nem kell átugrani sem. A túloldalon, amúgy építkezés zajlik.
nov. 27. 10:31
 2/5 MGéza ***** válasza:
100%
A szomszédod. A terelőrács nem viccből van odarakva. Amúgy a kereszteződésnél ha nem él a zebra akkor is átmehet, csak épp nincs elsőbbsége, tehát nem kell megállod. Más kérdés, hogy a baleset elhárításáért meg kötelességed mindent megtenni, így ha nem fékeztél volna, te is felelős lettél volna ha elütöd.
nov. 28. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Mutasd meg ezt a KRESZ-szabályt a szomszédodnak:

"20. § (1) A járda (járdasziget) szélén levő fekete-fehér színű lánc-, illetőleg csőkorlát vagy más hasonló berendezés azt jelzi, hogy a gyalogosnak az úttestre lépnie tilos."

Ha ez a zebránál van kirakva, akkor egyértelműen a zebrára vonatkozik a tiltás, bármelyik bíró így fog dönteni. Ha mellette megy át az illető, az is lehet szabályos, csak éppen nincs elsőbbsége. Nem hivatkozhat arra, hogy nem vette észre a korlátot. A korlát jelentése pedig teljesen egyértelműen az, hogy a zebrára lépni tilos.

A gyalogos-átkelőhely a jelzőtáblától kezdődik. Ha nincs tábla (leszedték), akkor ez máris egy plusz pont az autós mellett még gázoláskor is. Mert a felfestést akár észre se kellett vennie, ha kopott, vagy havas, vagy sötétben esőtől csillog a burkolat. Tábla nélkül csak egy általános felelőssége van, mint a közlekedés során mindenhol, azaz, hogy kötelessége elkerülni a baleseteket, amennyiben erre lehetősége van.

Még egy variáció: még ha csak egy sima kihúzott szalaggal lenne lezárva a zebra, az is tiltás lenne. Csak nem a KRESZ szempontjából, legfeljebb. De az út fenntartója (önkormányzat) dönthet bármilyen közterületi résznek a lezárásáról. Pl. ha rendezvény miatt le van zárva egy utca, akkor ki szoktak húzni egy szalagot, és ha én autóval mégis bemegyek, akkor bizony meg fognak büntetni.

nov. 28. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

#2 Köszönöm a választ! Megálltam, sérülés nem történt.


#3 Köszönöm a részletes választ. Ma este, ha összefutok vele, akkor megmutatom neki. Majd írok mit reagált. :D

nov. 28. 13:23
 5/5 A kérdező kommentje:
Beismerte, hogy tévedett. Mondtam, hogy végül is, én sem tudtam pontosan.
nov. 28. 17:39

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!