Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogyan kell ezt a rendelkezést...

Hogyan kell ezt a rendelkezést értelmezni?

Figyelt kérdés
A KRESZ 30. § szerint lakott területen kívül az előzési szándék jelzésére hangjelzés adható. Hogy működik ez a gyakorlatban? Úgy értem, ha rádudálok az előttem haladóra, szerintem mindenre fog gondolni, csak arra nem, hogy meg akarom előzni.

dec. 6. 12:11
 1/9 anonim ***** válasza:
48%
Inkább ne dudálj. De az lenne a terv, hogy esetleg lehúzódik, és elenged.
dec. 6. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
16%
Azért akinek van jogsija, annak ezt illik tudnia.
dec. 6. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
0%
Na, újabb CIA ügynök?
dec. 6. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
63%

Az természetes, hogy egy ilyen jelzésnél figyelned kell arra, hogy ne zavard meg, ne téveszd meg vele a másikat.

Ha őszinte akarok lenni, én se tudom, mire gondolt a jogszabályalkotó. 33 éve vezetek, soha nem jutott eszembe, hogy előzésnél dudáljak.

dec. 6. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
41%

Szerintem sokkal jobb, ha előzéskor az irányjelzőt használod.

Arról nem is szólva, hogy halkabb és egyértelműbb, a kürthöz képest.😁

dec. 6. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
86%

Én ritkán, de szoktam használni.


Két tipikus eset:

- alsóbbrendű szűk út, az előttem haladó lassan halad, bizonytalan a sávtartása, sokszor bemegy az úttest kozepére. Rápöccintek a dudára, ekkor észrevesz, figyeli a tükröt és jobbra tart, amíg megelőzöm.

- lassú járművet/kamiont/traktort követjük régóta, végre van lehetőség előzni, de az előttem haladó személyautós totojázik, nem kezdi el az előzést. Ekkor megkezdem én az előzést és rápöccintek a dudára, hogy ne akkor kezdjen ő is előzésbe.


Szerintem ezekben az esetekben a biztonságot szolgálja a dudálás, szóval én örülök, hogy a kresz biztosítja ezt a jogot.

Az szerintem csak az utóbbi évtizedekben alakult ki Magyarországon, hogy a dudálás = "k√®¥@ anyád!"

1975-ben, amikor íródott a KRESZ, szerintem nem volt ilyen konnotációja.

dec. 6. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
76%

#6 igen, én is szoktam hasonló szituációkban használni (legutóbb például tegnap, amikor egy mellékúton közlekedtem, előttem pedig egy másik autó haladt, iszonyat lassan. Annyira félt az út szélétől, hogy inkább középen ment, mintsem jobbra húzódva (amivel szerintem nincs is gond, ha mondjuk rossz minőségű az úttest azon oldala).

Irányjelzéssel jeleztem az előzési szándékom, de nem nézett bele a tükörbe. Hiába soroltam srégen mögé, nem vette észre a mögötte lévő autót. Ilyenkor én is dudákok\dudáltam egy rövidet, és akkor nézett hátra, hogy irányjelzővel haladok mögötte, szeretném kielőzni. Lehúzodott jobbra végre, én pedig padkázás nélkül, biztonsagosan el tudtam végre haladni melette.)

dec. 7. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Igazából, egy apró, de nagyon fontos részlet van benne a #6 és #7 válaszaiban, ami ezt normálissá teszi.


"Rápöccintek a dudára", "dudáltam egy rövidet"!


Ez egy lényeges tényező. Hogy az a hangjelzés HOGYAN történik!

Egy gyors kis érintés, vagy egy rövid dudaszó, esetleg egy gyors dupla, az csak szimpla hangjelzés. Az teljesen rendben van, normális, szimpla jelzés.


A probléma, hogy sokan nem tudják, hogy így is lehetne használni. Mindenki csak azt ismeri, hogy ütögetni kell 4-5x, vagy hosszan ráfeküdni. Az viszont valóban a "k**va any*d", és csak további problémákat szül.


Tehát ha rendesen van használni, röviden, finoman, visszafogottan, akkor azt nem fogja a tahó németprémiumosok kivételével senki sem zokon venni.

dec. 8. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nézz meg egy akármilyen indiai videót és megérted.
dec. 10. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!