Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ilyen szövegű (persze magyarul...

Ilyen szövegű (persze magyarul) kiegészítő táblát jó lenne nálunk is kitenni néhány kereszteződéshez?

Figyelt kérdés
[link]

ápr. 29. 10:04
1 2 3
 21/25 A kérdező kommentje:
Ezt nem fél óráig kell olvasgatni, talán azért tűnhet így, mert neked most még pluszban le kellett fordítanod magyarra. De ha anyanyelveden van ráírva, akkor ránézel, és már tudatosul is az agyadban, hogy mit jelent az írás. Attól még nézheted a kiguruló labdákat, bőven van időd rá. Nem is értem egyeseket. Ti órákig olvastok különböző írásokat? Akkor autópályán 130-nál hogyan olvassátok le, hogy mik vannak írva a táblákra, melyik település milyen messze van, ha STOP táblánál állva is sokáig tart olvasni? Meg elvonja a figyelmet. Miről? Mikor állsz az autóval, akkor miről vonja el? És egyébként is hogyan vezettek, ha nem tudtok egyszerre többfelé figyelni? Sok a kérdés.
ápr. 29. 21:54
 22/25 BeefEater ***** válasza:
37%

Beszélek angolul, a fordítás nem volt idő többlet.

De tegyük fel, hogy közeledek a kereszteződéshez. A stop táblát messziről észlelem, azért van meghatározott színe és alakja. Még közelebb megyek, el akarom olvasni a táblát. Ehhez ránézek, a szemem fókuszál, utána elolvasom, értelmezem, visszanézek az útra, a szemem megint fókuszál. Ez mondjuk 3-4 másodperc (a távolságtól és a sofőr olvasási-szövegértési képességeitől függően lehet több, de jelentősen kevesebb nem). Na addig sem azt néztem, hogy esetleg kifut-e elém a gyerek. És akkor jön az, amit a #20 írt.

Ennél sokkal hatékonyabb egy fekvő rendőr vagy egy igazi, aki megbírságolja azokat, akik nem állnak meg.

ápr. 30. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:
Jó van, te menthetetlen vagy. Legyél oly szíves, hogy inkább ne ülj autóba, ha ennyire lassú a felfogásod.
ápr. 30. 07:03
 24/25 BeefEater ***** válasza:

#23, erre a válaszra fogadni mertem volna :D

Ez ne vezetéstechnikai kérdés, hanem anatómiai. Az emberi szemnek ugyan úgy kell fókuszálnia, mint egy kamerának. Ez kb 1 másodpercig tart, addig nem látsz semmit, de az agyad ezt elrejti. Ülj ki egy ablak mellé és tegyél magadhoz közel egy órát, aminek van másodperc mutatója. Nézz ki, majd hirtelen nézz rá az órára. Ha jó az időzítés, akkor fel fog tűnni, hogy az első másodperc az órán sokkal hosszabb, mint az összes többi (Ezt lehet, hogy párszor meg kell ismételned mire működni fog, mert az ütem számít). Amennyivel hosszabb az első másodperc, addig nem láttál semmit, csak az agyad trükközik.

Ha olvasol olyat, hogy "csak egy pillanatra néztem félre és már is bekövetkezett a baj", na az a pillanat sokkal több volt, mert az agy fenti trükkje miatt nem is tűnik fel, az a pillanat sokszor a végén inkább 3-5 másodperc lesz.


A legtöbb ember maximum 3 dolgot tud egyszerre megjegyezni. Ezt is ki tudod próbálni, tegyél fel egyszerre 3 nem összefüggő kérdést valakinek és figyeld meg, hogy hányra kapsz választ. Az utolsó kérdésre szinte mindig fogsz választ kapni. A másodikra néha, a legelsőre szinte soha. Ha valaki megközelíti a kereszteződést, akkor először észreveszi a stop táblát, utána ezt az extra feliratot - látod mire akarok kilyukadni.


Olvastam pár tanulmányt, hogy veszélyes kereszteződésekben a még több tábla helyett leszerelték a fölösleges/redundáns jelzéseket - és ettől elkezdett csökkenni a balesetek száma.


Szóval a legnagyobb bajom az ilyenekkel, hogy az emberi tényezőt teljesen figyelmen kívül hagyja. Hiába jó a szándék, a megvalósítás könnyen az ellentétes hatást éri el.

ápr. 30. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 A kérdező kommentje:
Jól van, jól van.
máj. 1. 12:09
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!