Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogy döntöm el, hogy jobbkezes...

Hogy döntöm el, hogy jobbkezes-e egy kereszteződés?

Figyelt kérdés
Hogy nincs sehol egyik oldalon sem elsőbbség adás tábla? Akkor az tuti hogy jobb kezes utca?
2011. márc. 17. 21:42
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
0%
A macisajt köríves, ellentétben az elsőbbségadás kötelező háromszög alakúval. Az út és az útkereszteződés sem lehet jobb kezes, csak jobb kéz szabályt, és jobbra tartást ismerek. Olyan emberek oktatnak ki ezzel az óvodás szlenggel és a hozzá tartozó kritikával, akiknek halvány lila gőzük sincs a KRESZ-hez, illetve a magyar helyesíráshoz.
2011. márc. 27. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

28. § Elsőbbség az útkereszteződésben


(1) Az útkereszteződésben - ha a (2) bekezdés rendelkezéseiből más nem következik - a járművel elsőbbséget kell adni


a) a jobbról érkező minden jármű és


b) a balról érkező villamos


részére.


(2) A másik jármű érkezési irányától függetlenül elsőbbséget kell adni az útkereszteződésben


a) minden járművel a megkülönböztető fény- és hangjelzést együttesen használó gépjármű részére, továbbá minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott), zárt csoportban haladó megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére;


b) az olyan útról érkező járművel, amelyen az útkereszteződés előtt „Elsőbbségadás kötelező” vagy „Állj! Elsőbbségadás kötelező” jelzőtábla van, a keresztező - illetőleg a kiegészítő táblán vastag vonallal jelzett - útról érkező jármű részére;


c) földútról érkező járművel a szilárd burkolatú útról érkező jármű részére;


d) körforgalomban haladó járművel a körforgalmat keresztező villamos részére.


(3) Útkereszteződést járművel csak olyan sebességgel szabad megközelíteni, hogy a vezető eleget tehessen elsőbbségadási kötelezettségének és e tekintetben másokat a jármű sebességével ne tévesszen meg



Kedves utolsó válaszadó!!!!!!!!!!


Majd mikor a jobboldaladon ülő feleségedet vágják ki a kocsironcsból, miközben a betétlapot töltögeted a másiknak, közben reklamálhatsz, hogy hová tűnt az Elsőbbségadás kötelező esetleg az Állj elsőbbségadás kötelező táblája a másiknak. Ugyanis vannak olyan kereszteződések ahol csak a tábla alapján tudod eldönteni, ha már jártál városban akkor ezt még tudnod is kéne. Az hogy neked van egy főútvonal tábla valahol, akár több száz méterrel előrébb azt a neked jobboldalról érkező nem is biztos hogy látja, de neked jobban szembetűnő ha neki nincs elsőbbségadási táblája. Menj be egy hozzád közeleső kapitányságra és kérdezz meg bátran egy közlekedési rendőrt. De ha nem akarod magad lejáratni,akkor tölts ki néhány online kresz tesztlapot. Az a baj hogy ebben az országban tényleg ilyen autósok vannak,akik meg vannak győződve valamiről, és az öklüket rázzák, hogyha valaki /aki egyébként szabályosan közlekedik/ véletlenül kellemetlen helyzetbe sodorja.

2011. márc. 28. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
Bocsánat az előző hozzászólásom nem az utolsónak,hanem az utolsó előttinek szólt.
2011. márc. 28. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Az vagyok aki azt írta, hogy nem kell figyelni a táblára.


A kresz vizsgát valami 7 perc alatt megcsináltam nulla hibával, illetve elég sok szabályt tudok fejből, és igyekszem is szabályosan vezetni (le is dudálnak amikor 50-el megyek). A kresz vizsgára készüléskor több száz teljes kresz próbavizsgát végigcsináltam, így a "sötét vagy" részt nem veszem magamra.



Amit írtam azt egyrészt a szabályokból is le lehet vezetni, másrészt amikor tanultam, akkor direkt rákérdeztem az oktatómnál hogy mi is a lényeges különbség a főútvonal és a táblával védett út között, és ezt ő mondta hogy így van. Állítólag már több ilyen jellegű peres eset is volt, és ilyenkor - mint írtam is - visszás a helyzet, mert igazából senki sem hibás, ugyanis mindenki jól jár el.


Nyílván ha lehet benézel jobbra, de azért legyünk őszinték (és most tegye mindenki a szívére a kezét) ki az, aki egy főútvonalon haladva minden keresztező útra ránéz, hogy lát-e táblát... Nem sokan. Főleg olyan helyeken, ahol lehet 70el menni. Időd sincs benézegetni...


Egyébként ha egyik pillanatról lehetne jobbkéz egy főútvonalon haladva, akkor mi értelme lenne a főútvonal vége táblának?


Itt most nem azt mondom hogy ész nélkül menjünk, nyílván ha látod hogy nincs ott a keresztezőnek a tábla, akkor azért jobban figyelsz, de lényeg hogy esetleges baleset esetén elvileg nem vehetnek elő, mert főúton haladtál.


Bár most már bele ültettétek a fülembe a bogarat, jó lenne erről egy közlekedés jogászt megkérdezni.

2011. márc. 28. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

A válasz írója 59%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: tegnap 22:02


annyira szeretem azt, amikor néhányan minden szóba belekötnek. A köznyelv az "Elsőbbségadás kötelező" táblát röviden csak "macisajt"-ként szokta hívni, mert rövidebb, és így is mindenki tudja miről van szó.


A "jobbkezes kereszteződés" is ugyanilyen, hétköznapi életben sűrűn használt kifejezés, bár lehet hogy nyelvtanilag nem teljesen helyes, de attól még sokan használják.


Elnézéseteket kérem, ha ezzel bárkinek is a nyelvi szépérzékét megsértettem volna. Valóban nem túl szép kifejezések, azonban a hétköznapi kommunikációban - így pl. itt a GYK-n is - a legfontosabb cél (legalábbis szerintem) a minél gyorsabb és hatékonyabb információ csere biztosítása.


Egyébként ha már itt tartunk, az én nyelvi szépérzékemet sokkal jobban sérti a:

- médiák

- emberi felelőtlenség (milyen van még?)

- de viszont :)

- király

- mini market: amikor a kisboltot hívják így

2011. márc. 28. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
0%

Ha már megszólítottál. Igen zavarnak az ilyen óvodás szintű becézgetések, és én még nem is hallottam ezeket. Nekem ez olyan besza-behu, édi-bédi és társai... Úgy gondolom, ha valamilyen kérdésünkre választ szeretnénk kapni, akkor azt tegyük fel egyértelműen, választékosan kifejezve, illetve helyesen írva.

Tudnék neked olyan rendőr szlenget nyomni, hogy csak pislognál, de nem teszem, mert tudom, hogy a fórumozók többsége nem ismeri azt a szlenget.

Szerintem téged is irritálna ha nem értenéd a választ, ugyanúgy mint ahogyan engem.


Az 1. és 2. hozzászóló szerintem megválaszolta amit kell, feltéve ha az volt a kérdés.

2011. márc. 28. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Elolvasgattam az elsőbbségről és a főútvonalról szóló részeket, és ismét egy olyan helyzettel állunk szemben, amikor a KRESZ még saját magával sem konzisztens hála az impotens jogalkotóknak :) akik képtelenek arra, hogy úgy írják le a szabályokat, hogy mindegyik oldalról nézve ugyanaz legyen benne.


34. § (1) Előzni abban az esetben szabad, ha

.

.

Tilos:

.

.

.

.

e) útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve

- ha a forgalmat rendőr vagy fényjelző készülék irányítja és az előzés az úttest menetirány szerinti bal oldalának igénybevételével nem jár,

- ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi.



Tehát ha a "a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla jelzi".


És:

I. Az úttal kapcsolatos fogalmak


a) Út: a gyalogosok és a közúti járművek közlekedésére szolgáló közterület (közút), illetőleg magánterület (közforgalom elől el nem zárt magánút).


n) Főútvonal: jelzőtáblával főútvonalként megjelölt út.

.

.

.

.


(2) Ha az útkereszteződésben a főútvonal vonalvezetése az egyenes iránytól eltér, ezt az (1) bekezdés e) pontjában említett jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla jelzi; a kiegészítő tábla az útkereszteződés alaprajzi vázlatán a főútvonal vonalvezetését vastag vonallal tünteti fel (7. ábra)



Ebben implicit módon benne van, hogy a főútvonal tábla végéig a főútvonal főútvonal, mert a kereszteződéssel az út főútvonal jellege nem szűnik meg.


Egyébként ténleg érdekes dolog ez a KRESZ, mert külön sehol sem írja le, mit is jelent valójában a főútvonal.

2011. márc. 28. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Akkor tehát a fentiek fényében mi is a helyzet? Most már teljesen összezavarodtam... :)
2011. márc. 28. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Jobbkezes az útkereszteződés, ha a jobb kezén a hüvelyk ujja balra néz, az a lényeg.
2011. márc. 28. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Tök egyszerű. Nem az út típusa számít, hanem az anyaga. Emlékeztek arra mikor az oktató felemelte a hangját, amikor a földút és szilárd burkolatú úttest közötti különbségről volt szó. És a Szilárdnál nincs az hogy ez szilárdabb, a másik meg nem annyira szilárd. Ez ugyanaz hogy sokan azt hiszik hogy körforgalomban elsőbbségük van, igen de csak azért mert ott van egy elsőbbségadás kötelező tábla, ha nincs ott akkor figyeljetek oda mert akkor az is jobbkezes. És a röhej nagyon sok oktató még ezt sem tudja. Ugyanis a kresz-ben csak annyi van leírva hogy a körforgalmat jelző tábla, csak az "ÁLLJ! Elsőbbségadás

kötelező" vagy az "Elsőbbségadás kötelező"

jelzőtáblával együttesen kerül kihelyezésre.

A körforgalomban haladó járműveknek tehát

elsőbbségük van a körforgalomba behajtó

járművekkel szemben. R-go ,nem a körforgalom miatt adsz elsőbbséget hanem a tábla miatt.Vannak ugyanis országok ahol a körforgalmakban jobbkézszabályt kell alkalmazni Pl: Franciaország. Egyébként van itt egy link annak aki nem hiszi: [link]

2011. márc. 29. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!