Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Van értelme rádudálgatni a...

Van értelme rádudálgatni a figyelmetlen közelekedőre, ha el lehet kerülni a balesetet?

Figyelt kérdés

Most kaptam jogsit, és én elég türelmes ember vagyok, nem idegeskedem, hiába jönnek szorosan mögöttem, előznek be szűkösen, ha nem jönnek belém semmi gond.

De azt tapasztalom ismerőseim között, akik jól vezetnek, hogy Ők bizony rádudálnak, villognak másokra, ha szabálytalanok, vagy veszély helyzetet teremtenek, vagy csak figyelmetlenek.

pl: Megálltak egy híd elejénél záróvonalon hogy kiszálljanak, bátyám haverja vezetett, lassít, kikerüli, de rádudál rendesen az illetőre.

Vagy unokabátyám elé kifordulnak, neki fékeznie kellett, nem volt veszélyes fékezés, de dudált, és felkapcsolta 1-2 mpre a távolsági fényszórót.

Vagy apám, elé kikanyarodnak, megyünk rendesen 50 körül, és egyből megelőzte az illetőt, és dudált. Nem lett semmi, még csak a gázról se kellett levennie a lábát, de rádudált az illetőre.

Ez jó példa? Szóval Ők jól tudnak vezetni, és határozottan vezetnek, meg határozottan dudálnak is.


Van értelme ennek? Ha nem történik tényleg veszélyhelyzet, akkor miért kell rádudálni vagy rávillogni az illetőre?

Elgondolkoznak ezek az emberek legközelebb, hogy nem fordulnak ki más elé?


Ezt a példát ne vegyem át?



2013. márc. 20. 13:32
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom mennyire megalapozott az intelem, amit én kaptam: Nem dudálunk senkire, mert megvernek. (Még nem történt meg, de sajnos a dudálgatós állatok körébe tartozom.)


A dudálás kétélű fegyver. A vészhelyzetből a figyelmen és előrelátáson túl (ezekhez rutin kell) a kormány és a fék (néha a gáz) ment meg, nem a kürt. Használata nagyobb bajt csinálhat, mint amennyiben vagy. Különösen gyalogosok, biciklisták esetében, akik esetleg megijednek tőle, s még nagyobb bajt csinál. (Pl. átszalad az úton, te rádudálsz. Ha ugyanúgy fut tovább, egy intenzív fékezéssel megússza. De a kürtre visszaugrik, be a másik kocsi elé.

Az elsőbbségről: Sokan nincsenek tisztába vele, hogy az ha nem kell satuzni, elrántani a kormányt, akkor az elsőbbségadás teljesült. Szóval ezért sem dudálunk.

Lakott helyekre vonatkozik ez. Ott csakis akkor szabad nyomni, ha az a balesetveszés elkerüléséhez ELENGEDHETETLENÜL szükséges. A "nem látsz barom, hogy jövök" helyettesítésére nem használható.

A hangjelzés egyébkéntis zavarásnak minősül, ami tilos. Szabad használni (de nálunk nem szokás) előzési szándék megerősítéséhez autóúton, -pályán.

2013. márc. 20. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ne vedd át a példát. Nem megoldás semmire, önkéntes rendőrködni sem érdemes. Ez a mindenre dudálok és villogok a frusztrált kisemberek mániája, mivel az életben nagy senkik, így dudálással a felgyűlt stresszt vezetik le. De akire rádudál az nem fogja elszégyelni magát, max visszadudál, anyázik ,mutogat. Ha balesetveszélyben vagy ,azonnal dudálj!
2013. márc. 20. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem jogos, sőt hasznos dudálni. Lehet, hogy te könnyen kikerülted a záróvonalon autójából kiszálló gyalogost, de mi van, ha a mögötted jövők valamelyike éppen elbambul, telefonál, stb. és úgy elüti, mint egy kutyát. Talán a kiszálló ember fel se fogja, hogy mekkora veszélyben van. Ha egy dudával ráébresztheted veszélyességének tettére, megmentheted az életét. Ha viszont a duda miatt nem tér észhez, kikószál az útra, és más elcsapja, tulajdonképpen megölted őt.
2013. márc. 20. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az általad leírt példákban én nem tartom jogosnak. Nem veszélyeztettek, csak kényelmetlenséget okoztak.


Viszont, ha veszélyeztet valaki, akkor dudálok én is. Persze csak a veszély elkerülése után. Olyan anyád' mentalitással.

2013. márc. 20. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Alex Fly ***** válasza:

Nem. A KRESZ szerint:


30. § Hangjelzést adni csak balesetveszély esetében, a baleset megelőzése érdekében, valamint - lakott területen kívül - az előzési szándék jelzése céljából szabad.


Vagyis az általad említett esetekben tilos.

2013. márc. 21. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

KRESZ szerint valóban nem szabad használni figyelmeztető célra, de én is szoktam. Nem minden esetben, mert fel kell mérni, hogy adott helyzetben okozhat-e nagyobb baj (ahogy korábban leírták már, pl gyalogos megijed).


De mondok egy példát. Haladok egyenrangú kereszteződésben, balról jön egy autó, egyikünk sem megy nagy tempóban, de nyilván lassítok, hogy benézzek jobbra. Meggyőződöm róla, hogy nem jön senki, így haladhatnék tovább, de a balról jövő lazán átmegy előttem. Én nyomok egy féket, nem mondom, hogy satuzok, mert alapból lassan közelítettem meg a kereszteződést, de ezzel talán felhívom a figyelmét, hogy egyenrangú kereszteződéseken halad keresztül. Feltételezem, hogy nem direkt volt szemét, amiért nem adta meg az elsőbbséget, hanem simán elbambult. Viszont a dudaszó hallatán talán a következő néhány kereszteződésben nem csap el senkit, aki kijön elé (akár biciklivel).


A kresz a fénykürt használatát sem engedi elsőbbségadás jelzése céljából, mégis általánosan bevett szokás, ha a szemből jövőt mondjuk elengeded, akkor rávillogsz kettőt, hogy mehet. De ezért elvileg meg is büntethet a rendőr, gyakorlatban szerintem nagyon ritka.

2016. okt. 8. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!