Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Van még rajtam kívül, annyira...

Van még rajtam kívül, annyira "béna" a vezetéshez, hogy nem is mer autóba ülni?

Figyelt kérdés

Van jogosítványom (5 éve), de eddig alig használtam, a megszerzése után párszor elmentünk apukámmal vezetni, de egyre idegesebb vagyok tőle, és inkább hanyagolom.


Leírom az egész problémát. Én világéletemben jó tanuló volt, könnyen tanultam mindent, gimi végére két felsőfokú nyelvvizsgám volt, bármilyen vizsgáról volt szó, meglett elsőre, ilyen "neki minden sikerül!" lány voltam. Amíg nem jött a vezetés...


Nem gondoltam, hogy ez ennyire rosszabbul fog menni, mint az átlagnak. Az elméleti részek itt is maximum pontosak lettek, KRESZ-t is könnyen bevágtam és 0 hibapontos lett. A rutinnál már adódtak kisebb nehézségek, de miután begyakoroltuk az összes szituációt, magabiztosan végrehajtottam a feladatokat, a vizsgán nem volt gond.


A forglami vezetés viszont katasztrófa volt. Ott jöttem rá, hogy ez nagyon nem nekem való, de ha már annyi pénzt beleöltünk a családdal (18 éves voltam, támogattak), nem hagytam abba. Végül kétszer buktam, harmadszorra mentem át, ami annyira nem is hangzik rosszul, mással is megesett, de nekem az egész egy nagy kudarcélmény volt. A gyakorlóvezetések során is rengeteg hibát vétettem, 20 plusz órát vettem vizsga előtt és szerintem így is csak a szerencsén múlt, hogy a harmadikon átmentem, mert akkor épp nem adódott semmilyen necces helyzet, és egy begyakorolt útvonalon mentünk.


A spontán helyzetekkel, ismeretlen utcákkal viszont nem tudok mit kezdeni, egyszerűen nem tudok annyi felé figyelni. Az auto kezelése sem ment még automatikusan 50 óra után sem, tehát erre is külön figyelnem kellett, hogy ne fulladjak le, mindig indexeljek, és erre még rájöttek a közlekedési lámpák, táblák, többi autós, gyalogosok, kerékpárosok. Hiába tudtam elméletben a szabályokat, hiába lett hibátlan a KRESZ vizsgám, a forgalom közepén néha "lefagytam", egyszerűen fogalmam sem volt, mit kéne tennem, merre szabad fordulnom, nekem van-e elsőbbségem. Nem láttam át, nem tudtam felmérni az egész közlekedési helyzetet, sose tudtam pl. sávváltásnál megállapítani, hogy beenged-e a sorba vagy nem, és addig totojáztam míg lemaradtam a sávváltásról és másfelé kellett mennem. A táblákat gyakran nem vettem észre, mert másra koncentráltan a vezetésen belül.


Ehhez hozzájött egy szigorú, kiabálós oktató, egy 50 körüli férfi, aki nekem, a 18 éves félénk lánynak "sok" volt, és pár alkalom után minden órára gyomorgörccsel mentem, végig idegeskedtem az egészet, ami szerintem még több hibát eredményezett.


Nekem az egész vezetés egy nagy kudarcként maradt meg, egy olyan dologként amitől félnem kell, mert béna vagyok hozzá, és úgysem sikerül. Ezért azóta is csak párszor vezettem apukámmal. Ő biztat, hogy fog ez menni, csak gyakorolni kell, de én nem tudok szabadulni a tudattól, hogy elég egy kis hiba, félreértés, és emberek halálát okozhatom. Ezért inkább nem is vezetek, miközben tudom, hogy minél tovább halogatom annál többet felejtek és annál rosszabb lesz újrakezdeni...


Állt valaki hasonló viszonyban az autóvezetéssel? Nektek megoldódott a probléma? Mit érdemes tennem? Hagyjam a fenébe, vagy igenis gyakoroljak minél többet? Esetleg hogy lehetne javítani a képességeimen?


Köszönöm!


2016. szept. 21. 15:24
 1/7 anonim válasza:
Ha egyszer leraktad a jogsit ne hagyd hogy az egész kárba vesszen. Én pont fordítva vagyok a helyzettel amikor a forgalmi részhez értem akkor tök nyugodt voltam nem voltak problémáim aztán beléptem a munka világába hol volt munkám hol nem .....aztán pénzemet nem benzinre akartam költeni de hát apu nem akarta hogy kiesek a rutinból állandóan beledumált a dolgokba végén már tiszta idegbeteg volt hát azóta nem vezettem nagyon elment a kedvem ......viszont elhatároztam hogy most visszaállok a ringbe felkeresem az oktatom veszek tőle órákat és menni fog. Szerintem nálad a rossz oktató válltotta ki.
2016. szept. 21. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
9%
Hagyd a francba. Vannak olyan emberek, akiknek nincs minimális érzéke sem hozzá. Kár erőltetni, mert csak baleset lesz belőle.
2016. szept. 21. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Igen, rengeteg ember van, akinek minimális érzéke sincs a vezetéshez. (Mondjuk, a nagy részüket ez abszolút nem zavarja abban, hogy napi-heti szinten vezessen.)

Nekem is van egy nőrokonom (már nyugdíjas), aki így van vele, ő is csak annyit vezet, hogy a faluból hetente 1-2 alkalommal (csak nyáron) bemegy a szomszéd kisvárosba.


Úgy gondolom, ha már megvan a jogsi, azért gyakorolgasd néha a vezetést, nem lehet tudni, mikor lesz rá nagy szükséged, mondjuk valakit bevinni a kórházba. Amikor apukáddal együtt mentek, mindig te vezess, a saját tempódban. Ha különösebben jó sofőr nem is leszel, de a gyakorlással tudsz szerezni egy olyan rutint, hogy egyedül se leszel életveszélyes, és nem is stresszelsz annyira, hogy az a vezetés rovására menjen.


Nem írtad ugyan, de gondolom, nagy(obb) városban szoktál vezetni.

Ha megoldható, vezess kis forgalmú utakon gyakorlásképpen, ahol nyugodtabban tudsz hozzáállni.

Az biztos, hogy a rutin mindenképpen számítani fog, de ehhez kell legalább 5 E km, az meg soha nem fog összejönni, ha csak 10 perceket vezetsz.

2016. szept. 21. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Kicsit túl izgulod. Nem kell mindent 100% tudni. Telelámpa, macitábla, jobbkéz szabály kb ennyi. Előre nézz és ne menj neki senkinek. Esetleg a szüleiddel vagy ismerősökkel gyakorolhatnál.
2016. szept. 21. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Sikerült eddig minden vizsgád?!

Ha el akarsz érni valamit, akkor sikerül?!

Na akkor így is tegyél az ügy érdekében! :)

Kerékpározni is megtanultál (gondolom)! Ez se sokkal nehezebb csak kicsiben kezdj hozzá. Ez is pont olyan csak kicsit gyorsabb.

És egy apróságot elárulok: görcsösen figyelsz az útra ... később emiatt sokkal jobb leszel. Bízz magadban és a reflexeidben!

2016. szept. 21. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Túl maximalista vagy, legyél lazább. menj el csak úgy autókázni cél nélkül, kisforgalmú helyekre. Váltogass fékezgess, ökörködj, kihalt betonplaccokon. Szeresd meg a kocsi használatát és érezd a széleit tudd mikor hogy gyorsul,mikor hol vannak a kerekek, mit látsz a tükörből és mit nem stb .

Aztán mehet a sűrűbb forgalom is,ha már nem arra figyelsz hogy mikor kell váltani,mikor kell kuplungolni. Ne vigyél magaddal süketelő okoskodó rokont barátot,mer csak elbizonytalanítanak.

2016. szept. 23. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Szia.:)

Teljesen magamra ismertem, csak én még ott tartok, hogy készülök a forgalmi vizsgára. 17 éves vagyok, májusban érettségizem, a két felsőfokúval nekem sincs gondom, a KRESZt szintén max ponttal teljesítettem.. De ez a vezetés horror, most szólt az oktató, hogy legalább 10 plusz órát kellene vennem. :))

Szóval teljesen megértelek, annyira nincs kedvem ehhez az egészhez, de ugye ahogy te is írta, most nem hagyhatom abba, mert már rengeteg pénzt beleöltünk az egészbe..

2016. nov. 8. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!