Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mennyire hatásosak a gépkocsik...

Mennyire hatásosak a gépkocsikon használt vadsípok és egyéb ilyen vadriasztó készülékek?

Figyelt kérdés

2018. okt. 6. 14:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Semmit nem érnek.
2018. okt. 6. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
75%

Így van, semmit nem érnek.

Azt szokták mondani, hogy ezt a magas hangot hallja a vad, és megijed, nem fut az autó elé.

Ez 2 okból sántít:

1. Nem csak a sípot hallja, hanem a motorhangot is, ami mindenképpen sokkal hangosabb és ebből adódóan ijesztőbb a számára.

2. 1-2 kitanult öreg jószág kivételével a vadak nem tudják, hogy az autó kizárólag az úton közlekedik, és nem fog beszaladni utánuk az erdőbe. Ezért, ha netán ijedségből adódóan megiramodnak, akkor vagy az út túloldalán lévő csapásukat választják, vagy esetleg pont az aszfaltot, ahol sima terepen gyorsabban tudnak futni. (Én sokat vezetek éjszaka földutakon is, az úton meglepett nyulak mind földúton, mind aszfalton az autó előtt futnak százmétereket, ahol sima a terep, és nem ugranak félre a nagy fűbe vagy szántóföldre.)

Hogy ijedség esetén átszalad az úton az őz, szarvas, arra legalább akkora az esély, mint az ijedség miatt meglapulnak azon az oldalon, ahol éppen vannak.

Sőt, egy nagy sebességet már nem tudnak felismerni, mivel ilyenre a természet nem készítette fel őket. Ezért hiába észlelik a közeledő autót, azt hiszik, hogy még bőven van idejük átmenni előtte, és elfutni arra, amerre ők gondolják.

2018. okt. 6. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
A vadsíp konkrétan semmit nem ér, saját tapasztalatból mondom. Kettő is volt az autón, mégsem riasztotta el az elénk ugró őzet, persze nem is számítottam rá. A semminél lehet, hogy jobb meg nem is drága, úgyhogy veszteni nem vesztes semmit.
2018. okt. 6. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

én úgy vagyok vele, hogy kb ingyen van, és tényleg sípol országúton (én is hallom).

ha csak egy vadat elijeszt, már megérte :)

2018. okt. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Egyelőre mindenkinek köszönöm! Jól formáltátok elgondolásaimat. Sokat foglalkoztat a dolog, bár több évtizedes vezetésem alatt eddig nem volt konfliktusom az alkalmi, esti, távoli haza jövetelekkor vaddal.

Én jobban bíztam a két sípban, amik most is fenn vannak. Csak megakartam, megakarok győződni róla, hogy ér-e valamit? Mert ha valaki, netán hivatalosan bebizonyította, hogy igen, akkor nagyobb propagandát lehetne neki adni (kár kötelezővé lehetne tenni,de csak akkor!!!!!). Ha nem, akkor meg mi a fenének erőlködünk vele, miért árusítják "csalinak". De annak is igaza van, aki írja közületek, hogy ha egy embert ment meg, már jó.

Ugyanis -- sok autóstársra, utasokra gondolva -- nekem is ez volna az elvem. A magam, a magunk féltésén túl ezért foglalkoztat.

2018. okt. 7. 05:23
 6/12 anonim ***** válasza:
Nèzd, valószínűleg nem vesztesz vele semmit, ha továbbra is úgy vezetsz, hogy tudatában vagy a vadveszélynek, de közben azért ott van a síp is a kocsidon.
2018. okt. 7. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
73%
#5 (kérdező): Az a baj, hogy a motor és kerékzaj mellett a síp szinte nem is hallatszik, ráadásul még a Doppler-effektussal is kell számolni. Gondolj bele, te magad ott ülsz a síptól pár méterre és még te sem hallod a fütyülését. Ha tudományosan bizonyítva lenne a hatékonysága, akkor szvsz kötelező lenne ilyet az autókra rakni gyárilag, hiszen ez esetben már komoly biztonságtechnikai megoldásról beszélnénk, ami megelőzi a vadkárokat.
2018. okt. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

ha lehúzod az ablakot hallod a fütyülését.

az állatok hallása sokkal meg érzékenyebb. pláne a prédaállatoké.

de ha neked nem elég hangos akkor tegyél fel T-idomos keresztrudat(tetőcsomagtartó) takarógumi nélkül, nem bírsz majd megmaradni a kocsiban 70 felett :))

2018. okt. 7. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
a Doppler pedig csak a frekvenciát tolja el, nem a hangerőt.
2018. okt. 7. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Érdekes, nyáron több ezer km-t túrázunk lehúzott ablakkal, mégsem hallom a sípolást. Pedig 8 éves, csendes autóról van szó és nincs halláskárosodásom se. A doppler effektusnál meg pont ez a lényeg, hogy eltolódik a frekvencia. A rendes vadsípok adott frekvenciára vannak kalibrálva, ha nem olyan hangot ad ki, akkor semmit nem ér.
2018. okt. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!