Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » U-alakú megfordulásnál melyik...

U-alakú megfordulásnál melyik változat a helyes (ld. A képeket)?

Figyelt kérdés

Képek: (bocsi a "minőségért":))

1. [link] (kisívű megfordulás)

2. [link] (nagyívű megfordulás)

Leírás: kétirányú út, középen padkával elválasztva. Néhány helyen viszont a padka "megszakad", hogy lehetővé tegye az U-alakú megfordulást. Ezeken a helyen a megfordulás nagyon gyakori, sokszor egymással szembejövő autók is csinálják egyszerre (pl. Budapest XI., Bogdánfy u.). Keresztutca nincs.

Én úgy vettem észre, hogy teljes a tanácstalanság abban, hogy az 1 és a 2 közül ki melyiket tartja helyesnek. Az autósok 90 %-a (köztük én is) az 1-est preferálja, mivel akkor nem keresztezzük egymás útját, de rendszeresen előfordul, hogy jön szembe valaki, aki meg mindenáron a 2-eshez ragaszkodna. Ilyenkor vagy valaki előzékeny vagy összegabalyodunk. Szerintetek? Hogy a szabályosabb / biztonságosabb?



2019. febr. 9. 04:38
 1/6 anonim ***** válasza:

Ezt a KRESZ külön nem szabályozza, tehát a jobbra tartás logikája érvényesül, ez teljesen egyértelmű. Ami nem is baj, hiszen ilyen megfordulást kereszteződésben is lehet csinálni, ahol a betorkolló útról érkező autóssal meg szembekerülnél, ha nem tartanál jobbra.


Tehát elsőre tényleg logikus a kis ív, de nem véletlen, hogy nincs ilyen kivétel a jobbra tartási kötelezettség alól.

2019. febr. 9. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

#1-es: Amúgy szerintem az 1-es jóval biztonságosabb egy forgalmas helyen, mégha nem is feltétlenül az a szabályos. Ugyanis, ha te 2-es szerint mész, és jön közvetlenül mögötted valaki, aki meg 1-es szerint indul meg (amire elég jó esély van, mivel az autósok 80-90 %-a "levágja" az ívet), akkor megfordulás közben simán belédjöhet balról. Pláne, hogy te végig jobbra nézel, és hiába néz ő is jobbra, pont nem fog téged látni, mivel a holtterében leszel.

Ha lenne ott keresztutca, akkor viszont egyértelműen csak a 2-es volna szabályos és biztonságos is egyben, mivel különben kanyarodás közben átmennél a szembejövő sávba, ahogy te is írod. (Bár sokan ezt sem fogják fel, pl. Budapesten a Bosnyák térnél rendszeres a kisívű megfordulás.)

2019. febr. 9. 04:59
 3/6 anonim ***** válasza:

én sem tudnám megmondani magabiztosan, melyik a jobb.


nálam a 2-es mellett szól, hogy tegyük fel, ez egy forgalmas útvonal, ahol valószínűleg nem fog egyik fél sem azonnal megfordulni, meg kell állnia középpen. ilyenkor meg ugye, mivel jobbról érkeznek az autók, így nem fogja a másik autó takarni a kilátást, akinek szintén meg kellett állnia.


nyilván, ha viszont olyan a forgalom, hogy megállás nélkül meg lehet fordulni, akkor egyszerűbb az 1-est...mondjuk ezesetben meg ellene szól az, hogy aki lendületből jön, látva, hogy szabad az út, nem biztos, hogy kivitelezni tudja a tökéletes ívet...ez ugye már nem a szabályszerűség, inkább a sofőr hibája, de azért ha gyakorlatot nézzük, akkor ezt is számba kell venni.

2019. febr. 9. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Én azt a fél méternyi aszfaltot nem nevezném külön útnak. Tehát szerintem nincs semmilyen jobbratartás, mind a 2 szabályos megfordulás. Nyilván célszerűbb úgy megfordulni, hogy minél kevesebb autót zavarj közben (akadályozni elméletben tilos), tehát az 1. verzió ésszerűbb.
2019. febr. 9. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
68%

Itt a Tétényin az 1-es megoldás a legpraktikusabb..


A Kőérberki/Egér útnál a balra kanyarodás sokaknak okoz gondot, mert képzeletbeli központi kört kerülgetnének..


Hogy melyik a helyes? az amelyik az adott körülmények közt a legbiztonságosabb, és a másik autós is vevő erre a gondolatra.

Én csakis az 1-es szerint fordulok vissza.

2019. febr. 9. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
65%
Azt a KRESZ nem definiálja, hogy pontosan hány méter hosszú aszfaltcsík számít úttestnek, valóban. De nézzük akkor meg a közlekedés alaplogikáját: a szabályok igyekeznek kizárni azt, hogy két jármű szemtől szembe kerüljön egymással. Ezért van jobbra tartás, ezért van nagy ívű kanyarodás balra, ezért van elsőbbsége az egyenesen haladónak a kikerülést végzővel szemben és így tovább. Márpedig ha te kis ívben fordulsz meg az osztott pályás úton egy kereszteződésben, pont ennek az alaplogikának mondasz ellent, hiszen a betorkolló útról amúgy tök szabályosan jobbra tartva és nagy ívben balra kanyarodni vagy egyenesen továbbhaladni szándékozó autókkal szemben találod magad. Ez egészen biztosan veszélyesebb helyzet mint az, ha kerülgetnie kell egymást két megforduló autónak. Természetesen lehet olyan hely, ahol csak megfordulás van, de akkor megint ott vagyunk, hogy csak termeljük az ilyen-olyan kivételeket meg helyi szokásjogot teremtünk, ami bizonytalanságot és baleseteket szül. Ráadasul időt sem nyersz vele, hiszen egyidejű megfordulásnál vagy egymás kerülgetésével megy el par másodperc, vagy azzal, hogy próbálsz belátni a másik mögé a kisíves esetben.
2019. febr. 10. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!