Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Változott a KRESZ?

Változott a KRESZ?

Figyelt kérdés

Ezen a héten eddig 2x futottam bele ebbe a szituációba: Mindkét eseteben vidéki településen haladtam, átlag 55-60 kph-al. Majd kiraktam az indexet a kereszteződés előtt kb 2-3 házzal, ami 40-60 méter. Ahogy kell teljesen átlagosan ahogy az emberek egy 90°-os kanyarodáshoz előkészülnek, azaz az én esetemben kb 30 kph-ra lelassultam. És mikor kanyarodtam volna a mögöttem lévő autós BALRÓL megelőzött! Na most első esetnél nem volt nagy vész az anyázáson kívül, viszont 2. alkalomnál satuznom kellett és vissza rántani a kormányt.


A második eset tegnap történt. Este megvitattuk a haverokkal, és az egyik haver ismerőse pont így járt csak őneki nem sikerült megállni, koccantak.

És ezután jött a meglepetés, a kanyarodó félt büntették meg. Pedig az elmondás alapján ugyan úgy kanyarodott a hogyan én, csak ő éppen városban.


Egyik esetben sem volt lehetőség a jobb oldali kikerüléshez. Az én esetemben mind kétszer az árok, az ismerős esetében pedig patka volt.



2019. ápr. 18. 13:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Nincs változás a KRESZ-ben, de annak semmibe vételében sem.

Ha csak kiraktad az indexet, de más még nem történt, akkor is már megkezdettnek kell tekinteni az irányváltást. Akkor már nem előzhet meg senki.

A büntetős esetben lehet az volt a vizsgálódás eredménye, hogy az előzés kezdődött előbb. Mást nem tudok elképzelni.

2019. ápr. 18. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
32%
Még valamit kihagytam: néhány esetet kivéve útkereszteződésben tilos előzni. Esetedben ez is szabálytalan volt a másik részéről.
2019. ápr. 18. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
64%

Ha jobbra indexeltél, akkor teljesen szabályos volt.


Ha balra, akkor viszont nem. Ellenprizd, hogy megfelelően működik-e a hátsó irányjelződ.

2019. ápr. 18. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
balra kanyarodtam mindkét esetben, és minden lámpa megfelelően működik. Az első eset után körbenéztem a kocsit, bár elvileg jelzi is
2019. ápr. 18. 14:23
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Akkor csak kifogtál két idiótát.
2019. ápr. 18. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
73%
A KRESZ nem változott, de az adott helyzetben azt kell eldöntenie az eljárásnak, hogy az elozesi vagy a kanyarodási szándékot jelezték-e előbb. Ez sokszor nem lehetséges, vagy épp a tanúk emlékeztek úgy, hogy a kanyarodó később kezdett indexelni.
2019. ápr. 18. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
16%

Tilos balról előzni balra indexelő járművet... az minimum bizonytalan forgalmi helyzet (előzni akar?, kanyarodni?, elfelejtette az indexet?)

Balra irányjelző jobbról előzhető, ha az be is húzódott a felezőhöz.

Ez is fontos, hogy balra kanyarodáshoz általában az úttest felezövönala felé kell húzódni, ha azzal nem akadályozzák az elsőbbséggel rendelkezők haladását(pl egy szűk kereszteződésben oda szeretne befordulni, de nem tud, mert ott keresztben állva akar elsőbbséget adni az illető.

2019. ápr. 18. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
60%

„És ezután jött a meglepetés, a kanyarodó félt büntették meg.” Nincs meglepő abban, ha a hatóság ismeri a KRESZ-t. Persze, nem írtál részleteket, de ha párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úton volt, helyes volt a hatóság döntése.

„31. § (6) A balra bekanyarodó jármű vezetője párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úton a bekanyarodást akkor hajthatja végre, ha meggyőződött arról is, hogy balról járművének előzését vagy kikerülését másik jármű nem kezdte meg.” ← Ez a bekezdés a KRESZ [1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól] 1976. január 1-i hatálybalépése óta változatlan.

(Összhangban van az előzési szabállyal, ott is a hátrább levő, előzni szándékozó a kedvezményezett; még kitérés nélkül, már az előzési szándék jelzésétől, az előtte haladó nem előzhet. ← KRESZ 34. § (1) c) pont.)


Olyat nem találtam a KRESZ-ben, hogy „Tilos balról előzni balra indexelő járművet”; tanulságos lett volna, ha a válaszoló megadta volna, hol van benne. Persze, még megteheti.

Kérdés, hogy tilos volt-e az útkereszteződésben előzni? KRESZ 34. § (8): „Tilos előzni:” 34. § (8) e) „e) útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve - ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla jelzi.”

2019. ápr. 18. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
47%

„Olyat nem találtam a KRESZ-ben, hogy „Tilos balról előzni balra indexelő járművet”; tanulságos lett volna, ha a válaszoló megadta volna, hol van benne. Persze, még megteheti.”


Tessék:



(4) Csak jobbról szabad elõzni


a) azt a jármûvet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a 31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelõen helyezkedik el;

2019. ápr. 18. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
80%

"És ezután jött a meglepetés, a kanyarodó félt büntették meg. "

Ha nem főút, akkor kizárt.

2019. ápr. 18. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!