Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Milyen jövőt hozhatnak az...

Milyen jövőt hozhatnak az atommeghatású űrhajók?

Figyelt kérdés

Az elmúlt évek során - mindaddig amíg a koronavírus-járvány nem vált globális méretűvé - szinte az egész tudományos világsajtót az űrhajózás és az űrkutatás fejlesztésének témája foglalkoztatta. Pl. az USA külön űrhadtest felállítását, Oroszország meg Sátán-1 és Sátán-2 néven atommeghajtású űrhajók kifejlesztését jelentette be. Még a magyar kormány is létrehozott egy külön űrhajózási tudományos bizottságot. Mindamellett a sajtóban is bejelentették, hogy a Magyar-orosz űrkutatási projektek elindításáról, valamint a Nemzetközi Űrállomásra 2024-2025-ben felküldendő magyar űrhajós kiválasztásának megkezdéséről állapodott meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Moszkvában Dmitij Rogozinnal, a Roszkoszmosz orosz állami űrkutatási vállalat igazgatójával. (V. ö. pl. [link]



Nekem azonban egészen más dolgok jutottak minderről eszembe. Pl. az, hogy miért hallgatják el az említett nagyhatalmak, hogy valójában nem most és nem először akarnak embereket eljuttatni pl a Mars bolygóra.



Szintén érdeklődéssel olvastam pl. a Blikk Magazinnak azt a közelmúltban megjelent cikkét, amelyben ugyancsak az úgynevezett atoműrhajók témáját feszegették. Annak az internetes URL-je:

[link]



Számomra nem kétséges, hogy akár Oroszország, akár az USA, vagy más nagyhatalom űrhajózási szervei előbb, vagy utóbb elkészítik a jelenleg még csak atommeghajtásúnak nevezett űrhajójukat. Az űrhajózási tapasztalataimmal kapcsolatos ötven évre szóló titoktartási kötelezettségem elmúlt. Ezért most már írhatok arról. Pl. a következőket. Az atommeghajtású elnevezéssel a laikusok számára ez a téma nagyon félrevezető. Ilyenkor ugyanis mindenki a közismerten az úgynevezett lökhajtású rakétával működő űrhajókra gondol. Azokkal azonban legfeljebb csak a sebességük fokozható. Saját tapasztalataim alapján tudom, hogy figyelembe kell venni a következőket is. A Szovjetunió már az 1960-as években rendelkezett olyan űrhajókkal, amelyek hidegúti atomfúzióval termelték az energiájukat és a térerőhöz igazodva akár lebegve, akár fénysebességgel is tudtak közlekedni. A valóban atommeghajtású űrhajók sebességét azonban „csak” azért nem használták túlzottan gyors sebességgel, mert a gyorsuláskor a túlzott sebesség miatt az űrhajóban tartózkodó emberek azonnal meghaltak volna. Ezek a szigorúan titkos űrhajók – néhány vészhelyzeti esetet leszámítva – általában néptelen sivatagokból lebegve szálltak fel és/vagy a mesterségesen létesített Moszkva-tenger, vagy különböző óceánok mélyére szálltak le. Mindez nagyban lehetővé tette, hogy a hidegháború idején abszolút titokban tudták tartani az atomfúziós űrhajóikat. Hogy mindezt honnan tudom? Az maradjon az én titkom.


Mindezt azért tatom különösen fontos témának, mert megtörténhet, hogy az atommeghajtás lesz a jövő egyik legfontosabb közlekedési módja. Senki ne feledje el, hogy amikor a franciák 1900-ban meghírdették a világ első nemzetközi siklórepülő versenyét, akkor a magyar Tudományos Akadémia közgyűlése egyhangúan úgy szavazott, hogy a levegőnél nehezebb tárgyak tarósan nem maradhatnak a levegőben. Ezért nem támogatták a magyar jelentkezőket. Az első világháború idején, 1917-ben pedig már motorikus meghajtású repülőkkel bombázták a városokat a hadviselő felek. Ma pedig már egyáltalán nem lepődik meg senki azon, amikor azt hallja hogy még olyan utassszállító repülőgépek is vannak, amelyek a hangsebességnél gyorsabban repülnek. Az ilyeneket régen szuperszónikusnak nevezték. Mindezek ismeretében akkor arra is fel kell majd készülnie az emberiségnek, hogy atommeghajtású polgári közlekedési eszközök is lesznek?



2020. máj. 12. 09:33
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Én egyáltalán nem értek az űrhajókhoz, de úgy gondolom, hogy a tudományos cikkeknek nem a Blikk a legjobb forrása.
2020. máj. 12. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
76%
Tekintve, hogy jelenleg egy rossz kerékpárral rendelkezem és 2 hónapja nem hagytam el a falut (nem a vírus miatt) nem hinném, hogy a közvetlen életemre a hiperszuperszonikus közlekedés közvetlenül hatni fog.
2020. máj. 12. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Igaz, hogy nem a Blikk Magazin és nem más bulvár sajtó orgánum lehetne az ilyen tudományos témák fő helye. Mit tegyünk azonban, ha az utóbbi 10 évben csupán ötre, azaz ötre csökkentették a tudományos folyóiratok számát. Az utóbbiak pedig az újságárusoknál egyáltalán nem kaphatók. Régen még a rendszerváltás után kiadott Új Honvédségi Szemle című folyóiratot is lehetett kapni az utcai árusoknál. Aztán azt is betiltották. Az interneten elérhető tudományos folyóiratok, pl. a Hadtudomány címűben megjelenő cikkek terjedelme pedig annyira korlátozott, hogy a laikusok legfeljebb csak megugatni tudják. Nos, ennyit a tudomány szabadságáról Magyarországon.
2020. máj. 12. 09:55
 4/13 A kérdező kommentje:
Halló bicikliző! Lehet, hogy felháborodsz rajta, de én nem csak magamra, hanem urambocsá a gyermekeim és az unokáim jövőjére is gondolni merészkedek, amikor az atommeghajtású tömegközlekedés lehetőségén töprengek.
2020. máj. 12. 10:28
 5/13 anonim ***** válasza:
76%

Nemjó a link.

Persze a bulvár szeret dobálózni hangzatos szavakkal, atommeghajtás, stb...

De tisztázzuk: maghasadással hő keletkezik, amivel gőzt állítanak elő az erőművekben, és ezzel a gőzzel hajtanak generátorokat.

Nem látom, milyen módon lehetne az áramot egy űrhajó hajtására használni, ami gyakorlatilag légüres térben mozog, egy villanymotornak nem sok hasznát venné.

Ugyanígy a felszíni vagy légi közlekedés esetén, mi értelme egy nagy, nehéz, vastag ólomköpennyel szigetelendő reaktort beleerőszakolni egy járműbe a helyi energiaellátás kedvéért?

Miközben az akkumulátor technológi sokkal gyorsabban fejlődik, mint az atomenergetika.

2020. máj. 12. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
63%
A MÁV-nál atom meghajtású vonat nem lesz. Gondolj bele, a kalauz odamegy hozzád rögtön, ahogy felszálltál Budapesten az AtomRailjetre és kéri a jegyedet, amire előszeded, addigra Münchenbe vagy 🤣 Többiek ingyen utaznának így és az elől ülő lenne a jegyes balek 🤣 Ha lesz is, késés garantált, vagy a biztosító berendezés miatt vagy a palyaállapotok miat 40-80-120-160 km/h lassú jelek lesznek Hegyeshalomig, utána 300 km/s 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
2020. máj. 12. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
76%

Ja, és a kérdező téved. Az utolsó szuperszonikus utasszállító gép a Concorde volt, jelenleg nincs forgalomban (és nem a járvány miatt) szuperszonikus utasszállító gép.


A tudományos és katonai lapokat nem tiltották be. Egyszerűen nem voltak piacképesek, nem volt elég vásárló, nem volt hirdetési bevételük. Manapság amúgy is felesleges papír alapú ujságokat gyászolni, minden fent van az interneten.



Bocsánat, beleolvastam a blablájába, ettől kezdve egy grafomán trollhoz van szerencsénk:

"A Szovjetunió már az 1960-as években rendelkezett olyan űrhajókkal, amelyek hidegúti atomfúzióval termelték az energiájukat és a térerőhöz igazodva akár lebegve, akár fénysebességgel is tudtak közlekedni."


A sejtelmeskedés is alátámasztja: "maradjon az én titkom".

Gondolom valami öreg, nyugsíjas katona az illető, aki a repülésben dolgozott (mint a takarítónő, aki az egyetemen takarít), látott egyszer közelről egy Mig-29-t és most azt hiszi, ért a szovjet űrtechnikához.



Most pedig hátradőlök, kibontok egy sört, és várom, micsoda hátonpörgős méltatlankodó hisztit fog levágni...

2020. máj. 12. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

#4:

Én a helyedben inkább azon gondolkodnék, hogy ők miből fognak megélni, hogy biztosítva lesz-e a jövőjük és nem egyik napról a másikra fognak-e élni egy mostaninál is rosszabb kormány uralma alatt. Tudod, az atoműrhajócskák kevesek a társadalom jólétéhez.

2020. máj. 12. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Hogy hajtanád meg azt az űrhajót? Oké, van tf. végtelen energiád. Hogyan tovább? Mármint érted, itt nem használhatsz mindenféle turbinákat, csavarokat, anyámkínját, mert az űrhajó légüres térben halad. Végül úgy fog tudni haladni ismét, ha (dióhéjban) meggyújtott gázokat préselsz ki belőle nagy erővel hátrafele. Ebben hogy segítene az atomenergia?
2020. máj. 12. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Ezt a kérdést, ami egy ezotériába való kitaláció, hogyhogy nem tették át oda, vagy törölték ki?
2020. máj. 14. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!