Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Hogyan kell vonattal utazni?

Hogyan kell vonattal utazni?

Figyelt kérdés

Előre bocsájtom, hogy életemben nem utaztam még vonattal, még csak állomás közelében sem voltam soha!


Most úgy adódott, hogy jövő héten vonatoznom kell egyedül, de teljesen tanácstalan vagyok hogyan működik az egész és nincs senki mellettem aki segítene benne. Tegnap kimentem egy kicsit körülnézni az állomásra, de csak még nagyobb káosz lett tőle a fejemben! Azt honnan tudom majd, hogy hol áll a vonat amire fel kell szállnom? Néztem hogy az emberek szabadon mászkálnak a sínek között itt-ott és hogy felszállnak egy semmiben álló vonatra, amire semmi nincs kiírva és még csak nem is úgy tűnik hogy az menni fog valahová. De még csak az sem világos hogy mi az a peronszám vagy hol kéne ezt keresni egyáltalán. Amikor bemondják a hangosbeszélőbe hogy vonat indul az egyik vágányról ekkor és ekkor akkor azt a vágányt is hol kellene keresnem nekem? Mert tényleg sehol semmi nincs kiírva vagy csak én vagyok totálisan vak.


Vidéki állomás.



2017. okt. 13. 01:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Az állomáson ki vannak írva a vonatok indulásai, nagyobb állomásokon kijelzőre, kisebb helyeken egy nagy sárga papírlapra. Ott megnézed a vonatod vágányszámát, ehhez tudnod kell, hogy menetrend szerint mikor indul és hova megy a vonat. A pénztárban megveszed a jegyet. A peronszám mindig sorban követi egymást, a 3-as vágány mellett a 2-es és 4-es van. Odamész ahhoz a peronhoz, ahova kiírták a vonatodat és megvárod. Ha megérkezett, akkor felszállsz, leülsz, ha jön a kalauz, akkor odaadod a jegyet és a kedvezményre jogosító igazolványt (ha van). Ha nincs pénztár és automata ott, ahol felszállsz, akkor a kalauznál tudsz jegyet venni. Az újabb vonatok bemondják az állomásokat, a régebbieken neked kell figyelned, általában jól olvashatóan ki van írva az állomásokon, hogy hol vagy. Ehhez jó tudni az előző állomás nevét, hogy ne az utolsó pillanatban kelljen kapkodnod. Miután megállt a vonat, leszállsz és kimész a városba/faluba. Ha át kell szállnod, akkor ott is meg kell nézned, hogy honnan indul a későbbi vonatod, de új jegyet nem kell venned, ki tudják adni egyben az egész útra.
2017. okt. 13. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
100%

Amikor a pénztárnál megveszed a jegyet, megkérdezheted, hogy hanyas vágányról indul, pontosan melyik vonat (intercity vagy gyors stb.). Mindig ki van téve valahol a váró környékén (általában bentre is kintre is) két-két menetrend (külön az érkező és az induló vonatokról), arra a menetrendre ki van írva, hogy milyen úticéllal pontosan melyik vonat,mikor, hanyas vágányról indul, és milyen extrákkal rendelkezik a vonat (lehet-e biciklit szállítani rajta; 1. v. 2. osztályú stb.)

Vidéki állomásokon (városokban) szokott lenni digitális kijelző, ami kiírja, hogy az adott vágányon hánykor indul és hova az adott vonat.


Ha úgy látod, sehol sincs kiírva semmi, akkor biztos nagyon kis településről indulsz, ahol csak kevés vágány van. Olyankor nagyon egyértelmű, mert lehet, hogy csak az az egy vonat lesz ott, ami a tiéd. (2-3 vágánynál ilyenkor nincs több az állomáson.)


A vágányok számozása úgy van, hogy az 1-es mindig ami a legközelebb van az állomáshoz.


A hangosbemondót elég figyelned, ha tudod, hogy hova akarsz utazni. Online gondolom megnézted.


Én egyébként ha tehetem, mindig vonattal utazok, nagyon szeretek vonatozni, kényelmes, nyugodt és nincs tömegnyomor. (Kivéve főszezonban Bp és Siófok között x) az külön élmény)


A vágányok számozása római számmal ki szokott lenni írva valahol az állomás közelében.

Ha esetleg van aluljáró a vágányok között, akkor az aluljáróba is ki van téve menetrend, és amikor kijössz az aluljáróból a vágányok számozása ott is rögtön ki van írva már e feljáratoknál.


De kérdezd meg az infókat a pénztárnál bátran, vagy ha kalauzt vagy egyenruhás forgalomirányítót látsz, kérdezd meg tőlük is bátran. Tényleg én ezer éve mindig vonattal utazok, de mindig megkérdezek mindent, ha nem tiszta, hogy mikor hol kell átszállnom.


Miután felszálltál a vonatra, a kalauz végigjárja az összes vagont. (Ez nem olyan, mint a busz, hogy vagy van ellenőr, vagy nincs, itt mindig van, az új felszállókat mindenhol ellenőrzik, el se kerülheted.) Ez azért jó, mert ha nem vagy benne biztos, hogy jó vonatra szálltál-e, a kalauzt megkérdezheted, mindent meg fog tudni mondani, azt is, hogy hány perc van még Kiskunfélegyházáig, akármit. Neki az a dolga, hogy az utasok kérdéseire válaszoljon (a jegyellenőrzésen kívül nyilván). A vonat indítását két ember felügyeli: az egyik a kalauz az induló vonatról, a másik a forgalomirányító, aki a peronon áll. Szóval, ha már két egyenruhást is látsz a vonatod környékén, akkor hamarosan indulni fog. És gyorsan még megkérdezheted őket, hogy biztos jó vonatra akarsz-e felszállni, mivel ők indítják a vonatot, meg fogják várni, hogy felszállj rá. :)


És az utasokat is megkérdezheted, szerintem, hacsak nem külföldi, biztos segítőkész mindenki, mert a többség rendszeresen ugyanazzal a vonattal jár, tudni fogják, hogy melyik honnan szokott indulni.


Remélem ez kielégítő infó. Sok sikert és jó szórakozást kívánok neked, jó vonatozást! :)

2017. okt. 13. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Regebbi vonatok ajtaján egy papiron kint van, hogy az a szerelvény/vagon hova megy. Az ujabb vonatokon meg a vonat kijelzőjén.
2017. okt. 13. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
22%
Menjetek ki még egyszer apáddal, majd ő elmagyaráz mindent. Ne a neten kérj ehhez segítséget, legyél már életrevalóbb.
2017. okt. 13. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
66%

Hany eves vagy?


Mennyire videki az allomas, hany vagany van?

Amugy ha mar felszalltal siman megkerdezhetsz barki, hogy arra fele megy-e a vonat...

2017. okt. 13. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
67%
Ne felszállas után erdeklődjön, hogy jó vonatra szállt-e . 😁
2017. okt. 13. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Bocsánat a hülye kérdésért, de a peron és a vágány között mi a különbség? A vágány az maga a sín és a peron az a sínhez tartozó váróhely?
2017. okt. 13. 20:34
 8/12 A kérdező kommentje:
Aki értelmes válaszokat írt, annak ment a zöld kéz! Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2017. okt. 13. 20:34
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Igen, jól gondolod. A vonatok a vágányokon mennek, odamész a vonatod vágányához tartozó peronhoz és felszállsz a vonatra, ha megérkezik.
2017. okt. 13. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
"a 3-as vágány mellett a 2-es és 4-es van." - Ez sajnos nem mindenhol igaz, néhány átépített állomáson nem számozták át a vágányokat, pl. Kelenföld 7/10-es vágány. Amúgy régebben tényleg római számmal volt szokás kiírni, újabban arabbal szokták.
2017. okt. 14. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!