Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Valaki elmagyarázná nekem...

Valaki elmagyarázná nekem (mint erdélyinek), hogy Magyarországon az iskola/ érettségi/ egyetem hogy működik?

Figyelt kérdés
Értem ez alatt azt, hogy azt tudom hogy van valami emelt szintű érettségi, meg pontok, de nem tudom hogy ezek hogy működnek. Esetleg valaki aki tudja a különbségeket az itteni és az ottani oktatás között az leírná nekem?

2019. aug. 1. 18:24
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Itt van egy tájékoztató:

[link]

De jövőre megváltozik az egész rendszer, kötelező lesz a nyelvvizsga és egy emelt érettségi. Ez még nem tudni hogyan befolyásolja a pontokat.

2019. aug. 1. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Érettségizni 4 kötelezőből kell (ezeket mindegy, hogy emelten vagy középszinten teljesíted, csak legyen meg) és egy vagy akár több választottból is kell. Szakközépiskolákban az 5. választott tantárgy mostmár kötelezően a szakhoz kötődő tárgy. A 4 kötelező: magyar, matek, történelem, egy idegen nyelv + a választott(ak). Ha jól tudom minden érettségi 150 pont, ami azt jelenti, hogy 100 pont írásbeli, 50 szóbeli, de ez lehet úgy is, hogy 120 írásbeli, 30 szóbeli.


Az emelt szint úgy működik, hogy ha 45% felett teljesítesz, akkor +50 pontot kapsz a felvételin amennyiben a szak elfogadja azt az emeltet, de az emelteknek más az osztályzása is százalék szempontjából, igazából állítólag többet érsz el néha egy tökéletes középszinttel, mint egy közepesen jó emelttel. Így jönnek a jegyek emelt szinten:


100-60% 5

59-47% 4

46-33% 3

32-25% 2

24- 1


Így pedig középszinten:

100-80% 5

79-60% 4

59-40 % 3

39-25% 2

24- 1


Az lesz a legújabb, hogy az nem is jelentkezhet a felsőoktatásban, ha nincs legalább 1 emeltje és 1 nyelvvizsgája. Ugye a nyelvvizsga és az emelt is ad plusz többletpontot, de ezek nem fognak, csak akkor fogsz többletpontot kapni az emeltért, ha abból és a nyelvvizsgából is kettő van, tehát a kötelezőkért egyáltalán nem jár majd pluszpont.


Remélem érthető volt valamennyire, idén érettségiztem és kerültem be egyetemre, így eléggé friss még számomra a téma. :D

2019. aug. 2. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2019. aug. 2. 10:38
 4/4 anonim ***** válasza:
63%

Annyi, hogy nálunk 1-től 5-ig van az osztályzás. Nálatok meg 1-tőle 10-ig.


1.-8. Osztály általános iskola. Hétfőtől péntekig van a tanítás, napi 5-7 órában.


Innentől mész tovább 9.-12.-ig szakközépbe vagy gimiben vagy szakmunkásképzőbe, ahol már érettségit kell tenned.

Viszont vannak 6 osztályos gimnáziumok is, amit 7.-12. Osztályosan kezdek. Vagy kétnyelvű suli ahol 0. Évben azaz 9.- Ben csak nyelvórákra jársz és ezután jön a 10.-13. Évfolyam (megfelel 9.-12.).

A 12. Osztály végén érettségizni kell. Itt te választod ki, hogy milyen nehézségi szinten. A nehezebb emelt szint több pontot ér.

Magyar, matek, történelem plusz egy nyelv kötelező plusz még egy választott tárgyból is kell írásban és szóban is érettségizned.

Plusz pontokat ér a nyelvvizsga és egyéb tanulmányi versenyeken szerzett helyezés.


Főiskolára és egyetemen vannak ingyenes és fizetős szakok indítva korlátozott helyek számával. Ált. 5 éves.

Arra felvételizel az érettségi után.

Ha jók a pontjaid felvesznek a nem fizetős szakra.

Államilag 12 félév (vannak kivételek) azaz 6 év ingyenes képzés lehet a főiskolán egyetemen, persze csak ha jó pontjaid voltak.

Ezután kapsz diplomát.

Romániában sokan a szakmunkásképzőt vagy érettségi bizonyítványt is diplomával hívják. Nálunk csak az egyetem vagy főiskolai az.

2019. aug. 4. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!