Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi az az SN1 meg SN2? (szerves...

Mi az az SN1 meg SN2? (szerves kémia)

Figyelt kérdés

Az SN-t tudom, hogy a nukleofil szubsztitúcióra utal, de az 1 meg a 2 az mi? Holnap vizsgázok belőle és nagyon nem értem.

Ugyanígy az eliminációnál mi ez az E1 meg E2? Nagyon nem értem. Valaki kérem segítsen!

Hálás köszönetem előre is!



2019. dec. 9. 14:30
 1/6 anonim ***** válasza:
SN1 esetén a távozó csoport leválása és a nukleofil támadása két külön lépésben történik, egymás után. Úgymond, egyszerre csak az egyik történik meg, ezért a mechanizmusban egy kationos köztiterméken (karbokationon) keresztül játszódik le a reakció, erre a kationra lép fel a nukleofil, a második lépésben. SN2 esetén nincs ionos köztitermék, mert a leválás és a támadás egyszerre, egy közös lépésben történik meg. A számozás a reakció molekularitására utal: SN1-ben egyszerre csak 1 dolog történik (unimolekuláris reakció), SN2-ben kettő egyszerre, bimolekuláris a reakció. E1 és E2 ugyanez, csak ott a távozó csoport lehasadása mellett nem nukleofil támadás a másik esemény, hanem a proton leválása, de ott is igaz, hogy ha a távozó csoport lép le először, kation keletkezik, majd egy későbbi lépésről erről jön le a H, akkor E1, ha viszont a távozó csoport és a H is egyszerre, ugyanabban a lépésben hasad ki, akkor E2, ekkor nincs ionos köztitermék.
2019. dec. 9. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!! És mitőll függ, hogy SN1 vagy SN2 lesz a reakció?
2019. dec. 9. 16:22
 3/6 anonim ***** válasza:
Sok mindentől függ nagyon, a jegyzetnek ezt részletesen kellene tárgyalnia. Egy olyan ökölszabályt tudnék írni, hogy ha a nukleofil negatív töltésű (tehát egy anion, pl. OH-, EtO-), akkor a szubsztitúció valszeg SN2. Ha semleges a nukleofil (pl. H2O), akkor meg nagy eséllyel SN1. Ha a szubsztrátumot nézzük, a primer alkil-halogenidek SN2-t szeretnek inkább adni, a tercierek SN1-et. A szekunderek a kettő között vannak, ott az egyéb dolgoktól függ, hogy melyik lesz a lefutás. De ennél sokkal bonyolultabb, viszont egy túlélő szinthez talán ennyi elég.
2019. dec. 9. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ha tudsz angolul, ezen az oldalon nagyon érthetően és poénos stílusban elmagyarázzák: [link]


Amúgy maga az oldal egyébként is nagyon hasznos, ha a szervest meg akarod érteni.

2019. dec. 9. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

1. Az oldószertől: poláris, protikus oldószerek elősegítik a távozócsoport leválását, mert szolvatálják azt, és a keletkező kationt is, ezáltal stabilizálják mindkettőt, ezért ez az SN1-nek kedvez. Aprotikus oldószerekben nincs ilyen effektus, azok inkább SN2 oldószerek.


2. A reagáló anyag szerkezetétől, azon belül is a rendűségtől. SN1 esetén karbokation keletkezik, ami annál stabilabb, minél több alkilcsoport kapcsolódik a pozitív töltésű szénhez. Tehát például a tercier halogénvegyületek reaktívabbak SN1-ben, mint a primerek. SN2 esetén viszont nincs kation, hanem helyette a nukleofil a távozó csoporthoz képesti ellentétes oldalról jön (hátoldali támadás), ami meg akkor könnyű, ha nem túl zsúfolt a távozócsoportot tartalmazó szén, vagyis pont hogy kis rendűségű a halogénvegyület.


3. Ezüst katalizátor jelenléte: Ag(+) ionok jelenléte az SN1-nek kedvez. Tehát például ha az a feladat, hogy ezüst-cianiddal vagy nátrium-cianiddal reagáltatná szívesebben a terc-butil-bromidot, akkor nyilván a cianid ion a nukleofil, és tercier rendűségű a kiindulási anyag, annak a kationja stabil (jó SN1), de a hátoldali támadás a zsúfoltság miatt nehézkes (rossz SN2) tehát az SN1 reakciót érdemes választani, és azt tovább segíteni azzal, hogy ezüstsóként alkalmazod a nukleofilt, tehát a válasz az ezüst-cianid.

2019. dec. 9. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!! Ez tényleg sokat segített! Nagyjából azt hiszem, már értem is. (-:
2019. dec. 9. 18:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!