Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért nem átlag alapján...

Miért nem átlag alapján kapjuk a gyakorlati pénzünket? Miért kapja mindenki ugyanazt a pénzösszeget a gyakorlati helyen?

Figyelt kérdés

Másodikos szakácsnak tanuló diák vagyok. Tavaly levizsgáztam (szintvizsga), ami ötösre sikerült. Év végén 4,6 volt az átlagom és ugye kellett mennem nyári gyakorlatra.

Azt előtte szeretném mondani, hogy a szakmai tanárunk elmondta, hogy fogunk kapni ösztöndíjat. Tehát ha valaki jól tanul, akkor egész magas pénzt fog kapni.

Hát sajnos se a nyári gyakorlaton, se a tanév közbeni időszakban se kaptuk meg ezt a bizonyos magas összeget, annyit kapunk, amennyit egy középszintű diák kap (3-as tanuló)

Szerintem nem mindegy az hogy ha az ember a gyakorlaton 23 ezret kap, vagy a legmagasabb összeget (nem tudom mennyit, mert erről nem kaptam információt!) kapjuk.

Megkérdeztem a Gyakorlati oktatásvezetőt, hogy ilyenkor mit kell tenni: azt mondta, hogy ez nem rajta múlik, hanem a gyakorlati helyen. Ott is kérdeztem, állításuk szerint semmit se tehetnek.

Eléggé el vagyok keseredve, mert ezek szerint hiába tanulok, semmi köszönet nincs meg benne, csak az átlag az egyetlen, ami elég magas...

Most megint itt van a félév vége, 4,8-ra sikerül a bizonyítványom, amire már elég szép ösztöndíj járna, de sajnos nem kapok akkor se semmivel se többet.

Hol lehetne ösztöndíjért folyamodni?

Lenne értelme perelni ebben az ügyben?



2020. jan. 18. 09:48
 1/10 anonim ***** válasza:
49%

Ha 28 helyett 35-t kapsz, akkor megnyugodna a lelked? Most nem azért, de még egy orvostanhallgató se kap semmilyen gyakorlati fizetést, akkor egy szakácsnak miért járna? Többet kapsz már most is, mint amennyit egy egyetemista kapna a gyakorlati helyén.


Amúgy meg nem azért a 10 ezezért tanulsz nem? Hanem, hogy jó szakember legyél. Magadnak.

2020. jan. 18. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

23 ezret és igen, sokkal jobban hangzik a 35ezer. Csak tudod az a bökkenő, hogy megígérték azt a pénzösszeget! Mert ha erről nem tudtam volna, akkor elfogadnám azt a havi 23 ezret!

Én a pénzt végig fogom gyűjteni, mert fontosabb dolgokra fog kelleni felnőtt koromba!

És szerintem igenis megérdemelném a magasabb ösztöndíjat, mert megdolgozok érte az iskolában is és a gyakorlaton is!

2020. jan. 18. 10:02
 3/10 anonim ***** válasza:
37%
Soha nem leszel jo szakember ha csak a pénz motivál. Mindegy mennyit kapsz, a jo eredményre magaban kell büszkének lenni, nem pedig irigykedni, meg hogy "megígérték". Es akkor mi van? Szokj hozzá, az élet ilyen. Lehet a 3.0-as tanuló főállású munkaban 2x annyit keres majs mint te. Es akkor mi van, feladsz a szakmáddal? Gyerekes vagy.
2020. jan. 18. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Igenis szükségem lesz a pénzre! Tudod egyes műtétekre kell fizetni elég sok summát, és ugye a pénz nem terem le a fáról! Sajnos a szüleimnek nincs pénzük a műtétemre, ezért kell nekem megdolgoznom érte!

Mit gondolsz, miért tanulok olyan jól? Hát nem a dicsőség miatt, hanem azért hogy a középiskolában összegyűjtsem azt a bizonyos összeget!


Ti úgyse fogjátok megérteni, nem vagyok pénzéhes, én minden pénzt, amit kapok összegyűjtök, bármennyi az az összeg. Már általános iskolás korom óta gyűjtöm, hogy végre sikerüljön a célomat elérni és hogy végre egészséges legyek!

Eszem ágában sincs a szakmámban dolgozni felnőtt koromban. Én nekem ez már végeztem előtte is egy szakmát, tehát másodszakmán vagyok.

De ahogy látom itt semmire sem mehetek, lényegtelen akkor a dolog...

2020. jan. 18. 13:25
 5/10 anonim ***** válasza:
52%
Komoly orvos feltételekkel léphetsz be a gyakorlati tankonyhára,ha műtét vár rád akkor vagy átbasztad a sulid vagy ők nem figyelnek. Amúgy a gyakorlat nem azert van h te penzt kapj,barmennyire is gyujteni akarsz,az tudas gyujtesre. Ha penzt akarnal nem a gyakorlaton varnad a csodat hanem keresnél egy helyet ahol azon kivul segedkeznel, én tudom,suli gyakorlaton kivul 15 orakat melozok✌🏼
2020. jan. 29. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Ne pattogj olyan dolgokon, amihez neked semmi közöd, de ha nagyon tudni akarod szemtengely ferdülésem van és meg szeretném műteni a szememet, hogy végre ne legyen olyan magas a dioptriaszámom a szemüvegemben. Az orvosi kivizsgáláson kiderült, hogy műthető a szemem, csak ugyebár a pénz nem gyűlt össze. Ha minden jól megy 2021 januárjában összegyűlik a pénzem.

És ha nagyon tudni akarod hétvégén el szoktam menni dolgozni külön egy pizzériába dolgozni. Legfőképpen a szünetekben.


De hiába magyaráznák nektek úgyse értitek meg...

2020. jan. 30. 06:57
 7/10 anonim ***** válasza:

Az, hogy megígérték csak egy dolog. Kaptál róla bármilyen hivatalos papírt? Aláírtatok ti erről az iskolával vagy a gyakorlati hellyel bármilyen szerződést, amiben a "magasabb összeg" szerepel? Valószínű az, hogy mondtak egy ilyet még szóbeli megállapodásnak sem minősülne. Én szakközépbe jártam, volt kötelező nyári gyakorlatunk, mi is ilyen 23 ezer forint körül kaptunk havonta, igaz megszakadni se kellett. Ott sem számított ki milyen tanuló, volt aki éppen nem bukott meg, én meg fixen 4-es felett voltam mégsem kaptam többet. Nem is lenne fair egyébként, mert a gyakorlat és az elmélet nem feltétlen jár kéz a kézben. Ha én 5-ös vagyok matekból meg történelemből, akkor finomabb kaját fogok készíteni, mint az az osztálytársam aki csak 3-ast kapott a két említett tárgyból?

Olyat lehetne csinálni, hogy aki a szakmai tárgyakból jobb átlagot produkál az kapjon több pénzt de ez se lenne feltétlen igazságos. Az ilyen gyakorlatokon általában az egyszerűbb de mégis monoton/kellemetlen munkákat szokták a diákokra sózni. Az ilyen egyszerűbb munkákat meg ugyanolyan jól eltudja végezni az a gyerek is aki rosszabbul tanul.

Valamint én úgy tudom, hogy komolyabb ösztöndíjat csak a hiányszakmát tanulók kapnak, kapásból ami eszembe jut az a hegesztő. Utána kéne néznem de a szakács szerintem nem számít hiányszakmának.


Elhiszem, hogy zavar a betegséged (vagy rendellenesség nem tudom minek számít a szemtengely ferdülés). Viszont ez ha tényleg csak annyit jelent, hogy magasabb dioptriájú szemüveg kell (és nem extrémen magas), akkor ezzel együtt lehet élni hosszabb távon is. Én is szemüveges vagyok, szemüveg nélkül elég kevés dolgot tudok teljesen jól csinálni viszont ha felveszem tökéletesen látok és senkit nem zavar. Eszembe sincs megműttetni magam, jó vagyok így szemüveggel is. Viszont ha olyan magas a dioptria, hogy még szemüveggel is csak korlátozottan látsz, akkor megértem miért kell a pénz.


De írta, hogy neked a szakács már a második szakmád. Ha ennyire kell a pénz miért nem dolgozol az elsővel valamit? Ha nem is túl keresett szakmád van, 23 ezer forintnál bármivel többet kereshetsz, hamarabb összejön a pénz a műtétre aztán a szakács szakmát később is megtanulhatnád már ha tényleg érdekel.

2020. febr. 5. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Kereskedelmi szakon végeztem, érettségivel. Próbálkoztam keresni eladóként állást, de sajnos kudarcba fulladtam, 4 helyen is próbálkoztam. Ezért választottam a szakács szakmát.

Igen, papírom van róla, hogy tanulmányi átlag alapján kapjuk a pénzt, alá is írtam a szerződést még tavaly nyáron és ki volt írva hogy mettől meddig jár a magasabb összeg. 2,51-től 3,50-ig azt hiszem a legalacsonyabb 23ezer; 3,51-4,00-ig 27000; 4,01-4,50-ig 30ezer és 4,51-5,00-ig 35ezer.


Amint mondtam szoktam szünetekben eljárni dolgozni és a hétvégén is bevállalok melót. A pénz azért nem gyűlt össze, mert tavaly nyár óta kezdem gyűjteni (június 17-től vagyok gyakorlaton). A szakgimnáziumban NEM kaptunk pénzt, mert a gyakorlat az iskolában volt. Elég nehéz volt végigcsinálni a sulit, ezért csak nyáron dolgoztam 6-6 hetet 10-ben is és 11ben is.


-8as a dioptriám, szóval szemüvegben is alig látok jól és idegesítő tud lenni a viselése (pl. most télen bepárásodik)


Egyébként most januártól változott a gyakorlati pénzösszeg: nemsokára megkapja mindenki az átlaga alapján a pénzüket. :)

Azt nem tudom, hogy miért, lehet, hogy a minimálbér növekedett és így a mi pénzünk is valamennyivel megnövekszik. A gyakorlati helyen szóltam múlt héten, azt mondták, hogy meg fog változni a mi fizetésünk is és tanulmány szerinte adják a pénzt.

Valaki már meg is kapta az átlaga szerint a pénzt, szóval ez nálam is változni fog. 10-én már meg is jön az első magasabb fizetés.


A pénz miért nem gyűlt össze? A műtét önmagában 500ezer forint és még nem említettem a méreg drága kivizsgálásokat és a gyógyszereket (pl. szemcseppet), amit az én pénzemből kell kifizetni. Nem olcsó mulatság, de egyszerűen nem látok más lehetőséget, mint a szemműtét.

2020. febr. 6. 08:16
 9/10 anonim ***** válasza:

-8-as dioptriával érthető, hogy műttetni szeretnéd, azt hittem csak ilyen 2-3 körül van amivel simán együtt lehet élni.

Viszont én a helyedben mindenképp próbálkoznék valahol az első szakmámmal, összeszedném a pénzt a műtétre és utána folytatnám csak a szakács sulit. Ha csak egy sima minimálbéres munkát találnál már az nettó 107 ezer forint havonta. Ha valahol megkapod a garantált bérminimumot (a szakmád miatt) akkor pedig nettó 140 ezer havonta. Gondolom most se ebből a pár tízezer forint ösztöndíjból élsz hanem a szüleid tartanak el, így a normál kereseted is félre tudnád rakni. Havi 110-140 ezer forinttal pedig néhány hónap alatt összejönne a pénz. Pl 5*140.000=700.000 forint. Ennyiből kijön a műtét és a vizsgálatok is. A szakács szakmáért pedig nem lenne kár ha esetleg nem folytatod, hiszen írta is, hogy később eszed ágában sincs ebben dolgozni.


Az pedig ne vegye el a kedved, hogy 4 helyen is próbálkoztál és nem jött be. Mi volt a gond? Gondolom ha a szakmát megszerezted akkor nem vagy alkalmatlan eladónak és egy kasszával azért elboldogulsz. Próbálkozz például dohánybolti eladóként, ott olyan nagy hülyeséget nem tudsz csinálni, csak kérd el mindig a személyit azoktól akik fiatalnak tűnnek.

Úgyhogy hajrá, van megoldás csak tenni kell érte.


Az pedig jó, hogy most magasabb lesz az ösztöndíj, de ezzel a 35 ezer forinttal még mindig nem vagyok előrébb annál, mintha lenne egy normál állásod.

2020. febr. 6. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Most hogy elkezdtem a szakmát nem hagyom abba. Jövő májusban fogok végezni, úgyhogy ezt az egy évet már kibírom.

Az egyik helyen "pályakezdőt" nem akartak, a másikon azt mondták, hogy túl fiatal vagyok (18 éves voltam), a harmadiknál pedig sok volt a jelentkező: végül ott se sikerült, a negyediknél meg nem voltam szimpatikus a főnöknek. Már az arcán láttam, hogy másra várt, idősebbre gondolt és sajnos szerintem minden üzletnél így lett volna. És az állásinterjú után egy nappal jött a telefonhívás, hogy az állást már betöltötte más és elnézést kér a kellemetlenségért.


A sikertelen próbálkozások után a szüleim rábeszéltek a szakmára (én is akartam igazából, mert még mindig jobb mint otthon állást keresni), így anyám még mindig kapja a családi pótlékot is, amíg el nem végzem az iskolát. És nem is akartam otthon ülni és kinézni a fejemből, végül is egyszer élünk, és ez nem válik a káromra. Így az évkezdés előtt kb. 1 hónappal beiratkoztam a szakács szakmára, jövőre el is fognak küldeni versenyre (SZKTV).

Most már ha kitanultam több mint a felét, akkor már nem fogom abba hagyni, gondolom ez érthető is.

2020. febr. 6. 17:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!