Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy tanuljak meg értően olvasni?

Hogy tanuljak meg értően olvasni?

Figyelt kérdés
23 éves vagyok és azt vettem észre, hogy sajnos nagyon nehezen megy az értő olvasás. Van rá eset, hogy egy egyszerű szöveget többször el kell olvassak, hogy megértsem. Elhatároztam, hogy fejlesztem magam, azt olvastam, hogy az olvasás fejleszti a szókincset és alapműveltséget ad. Szeretek olvasni, de a legtöbbször a könyv/szöveg elolvasása után kudarc ér mivel alig emlékszek belőlle valamire. Javítható ez? és ha igen hogyan?..előre is köszönöm :)

2020. márc. 22. 08:54
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez egy nagyon nehéz kérdés. Ezzel a problémával mikor szembesültél? Már általános iskolában? Az akkori tanáraid segítettek fejlesztő feladatokkal? Mert ilyen esetben erre van szükség, illetve speciális képzési formákra.


így 23 évesen nem tudom, hogy mennyire lehet ezt fejleszteni.Magával a szöveg dekódolásával van problémád, vagy a szöveg megjegyzésével?


Alapjában a szövegértés egyfajta tudást feltételez. Ez az alapja. Ahhoz, hogy megfelelően tudjon valaki dekódolni egy elolvasott szöveget, megfelelő tudással kell hozzá rendelkeznie. Pl. hiába olvasok el egy vegyi elemzést, ha nincs hozzá meg a megfelelő tudásom, szaktudásom, hiányoznak a megfelelő szavak a szókincsemből, akkor nem tudom dekódolni az adott szöveget, nem rögzül, az agyam nem értelmezi, "kiesik" a szöveg.


Az olvasás két részből épül fel. Először is dekódolod a szavakat, szétválasztod őket. A második szakaszban a megértő szakasz jön, ehhez lexikai tudás, kombinatorikai képesség, és a jelentés azonosításának képessége kell. Ezt te magad tudod, hogy nálad mennyire van jelen. Minden szöveggel nehezen boldogulsz, vagy csupán azokkal, amelyek számodra eddig ismeretlen témákat érintenek? Nagyon sok minden befolyásolhatja, hogy miért nem értesz meg egy szöveget, ilyen pl beszédpercepciós mechanizmus korspecifikus működése, az, hogy az élő beszédben milyen módon értesz meg szöveget stb.


Igazából először azt mérd fel, hogy a tudásod hiánya okozza-e a meg nem értést, vagy egyéb, lelki, illetve kognitív hiányosságaid. Ha ezzel megvagy, akkor könnyebb lesz adott esetben segítséget kérned, vagy önmagad fejleszteni, hiszen, ha a tudásod hiánya az, ami gátol, akkor az előbb utóbb eltűnik majd, hiszen egy-egy adott témakörben az alapok elsajátítása után lesz mire építkezned.


De mondom, ezt így nagyon nehéz megítélni, sok minden okozhatja.

2020. márc. 22. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ :). Nem gondolom, hogy a tárgyi tudásom hiányozna, mert minden szöveggel így vagyok. Frusztrál a dolog, mert annyira szeretnék többet tudni, amit úgy gondolok, hogy a legkönnyebben autodidakta módon olvasással lehet megszerezni.Olyan suliból jövök, ahol nem igazán foglalkoztak a diákokkal, egyszer mondta a tanárnőm, hogy nem tudok szöveget értelmezni, és volt még voltak ilyen esetek pl mikor háziolvasmányt kellett olvasni és a könyv cselekményeiről kaptunk kérdéseket és egyre sem emlékeztem pedig kiolvastam a könyvet, emiatt kaptam egy rossz jegyet, mert a tanár sem hitte el.
2020. márc. 22. 09:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!