ELTE arab vagy kínai?

Figyelt kérdés

Az arab sokkal jobban vonz, mert maga a nyelv is komolyabban érdekel, illetve az arab irodalmak és kultúrák is vonzanak. Szóval emiatt sokkal jobban el tudnám képzelni magam ezen a szakon . A kínai pedig inkább csak nyelvtanulás szintjén érdekel, most is tanulok kínait, szeretem és szeretném folytatni. Viszont őszintén szólva ennél mélyebben már nem érdekel, ahogyan a kínai kultúra, történelem stb. sem igazán. Már végeztem egy nyelvszakot, szóval azokból a tapasztalatimból indulok ki elsősorban.

Ez alapján akár egyértelmű is lehetne, hogy az arab jobb választás lenne. Viszont összességében nagyon rossz véleményeket hallottam róla, míg a kínairól pedig inkább kimondottan pozitívakat és a tantervet átfutva nekem is az a benyomásom, hogy sokkal hatékonyabbnak és gyakorlatiasabb tűnik.


2020. ápr. 26. 20:16
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom, milyen véleményeket hallottál róla, de az arab is jó.
2020. ápr. 26. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
44%

Nagyon sok eltés meg pázmányos sinológus ismerősöm van, nekem nagyon nagyon NAGYON rossz véleményem van a képzésükről, ennél az arab csak jobb lehet.

Fura, mert amúgy több oktató publikációját láttam és teljesen korrektek voltak többnyire.


Végzős eltés kislány nem tudta mi az a 微信, el kellett magyarázni neki hogy "wicset", hát a farkam lecuppantom, röhej.

2020. ápr. 29. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Jó hát mondjuk szerintem azért nem ezen múlik.... Mármint én is csak akkor hallottam életemben először a wechat-ről mikor Kínában voltam, itthon nem használja az ember. Plusz azért ezek nyelvszakok, úgyhogy elsősorban nem is a nyelvtanítás az elsődleges céljuk, mint pl. egy nyelviskolának. Szerintem úgy eleve nem sok információt hordoz magában az, hogy valaki ismer-e egy kifejezést vagy sem.

Én az arabról tényleg csak rosszat hallottam, kínairól pedig inkább pozitív véleményeket. Az arabról rengetegen mondták, hogy csak teljesen felesleges dolgokat tanulnak, nem tanulnak semmit, a nyelv oktatása borzalmas, teljesen unalmas stb., stb... viszont én ezt kívülállóként nem tudom megítélni, hogy igaz vagy sem. Például nálunk is voltak olyanok, akiknek minden felesleges hülyeségnek számított.

2020. ápr. 29. 11:00
 4/8 anonim ***** válasza:
0%

" kínai pedig inkább csak nyelvtanulás szintjén érdekel, most is tanulok kínait, szeretem és szeretném folytatni."


"Plusz azért ezek nyelvszakok, úgyhogy elsősorban nem is a nyelvtanítás az elsődleges céljuk, mint pl. egy nyelviskolának"


Megválasszoltad a kérdésed.

van a hírhedt mondat hogy "nem nyelviskola meg utazási iroda vagyunk"


Ennek szellemében a kikerülő hallgatók, uram bocsá sinológusok hsk4es szinten fognak mekegni ami röhej, de ezt a nem tudást hatalmas arroganciával kompenzálják.

Valóban, tényleg nem tré a legszélesebben használt kínai applikációról nem hallani végzett "kína szakértőként", a Keleti Zhou-k történelmét biztos tudni fogja akkor Xddd


Ha annyira akarsz kínait tanulni, menj ki Taiwanra

2020. ápr. 30. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Mivel én is az eltén tanítok egy rokon nyelvszakon, annyit szeretnék hozzászólni, hogy ezek a szakok történész szemléletű, bölcsész szakok voltak eredetileg, és szellemiségükben még ma is azok. Az arab szak nem szinkrontolmácsokat képez, hanem sémi filológusokat, akik otthon vannak az arab nyelvészetben, történelemben, klasszikus forrásokban stb. Ez bizonyára csalódás azoknak, akiket elsősorban a modern arab nyelv érdekel. Viszont modern arabul sincs nagyon értelme klasszikus arab és muszlim műveltség nélkül tanulni.
2020. ápr. 30. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Nekem nem kell bemutatni, hogy nem nyelviskola stb., mert ezt tudom. Egyébként pont ezért én nem tartom gáznak azt sem, ha egy végzett BA-s hallgató (aki nem sinológus és a nagy része nem is lesz az, ami szerintem elég egyértelmű) esetleg nem tud jól kínaiul. Az arabbal kapcsolatban is az bizonytalanít el, hogy nem tudom minek szólnak azok a kritikák.
2020. ápr. 30. 11:11
 7/8 anonim ***** válasza:

Ismételten: egyrészt oktató vagyok [most már], másrészt meg rokon tanszékről, de:


1) Sajnos ezeknek a tanszékeknek az egész hangulata gyászos. A kínai/japán még jobb (sőt a japán egészen szuper), de az arab, héber, asszír, egyiptológia stb. szakok nem tudják függetleníteni magukat a társadalmi közízléstől és közhangulattól, miszerint ezek a szakok csak a mekire készítenek fel, nem a munkaerőpiacra.


2) Többnyire olyan hallgatók jönnek hozzánk, akiknek fogalmuk sincs, mit akarnak az élettől, vagy nem vették fel őket sehová. A felvételi ponthatáraink a béka popsija alatt vannak. A jobb hallgatóink elhagynak minket egy év után. Nem lehet csodálkozni azon, hogy ebbe az egészbe a diákok is, tanárok is belefáradtak.


3) Ezek a tanárok [mi] nem erre vagyunk felkészülve. Őszintén én még mindig kövülten állok, hogy 25 éve még ez volt A nagy álmom, nagyon sokak által ismert -- rettegett és imádott -- professzorral, meg tudod az ELTE volt a Nagy Ő annak idején, menőbb volt majdnem minden más egyetemnél -- most meg egy lenézett intézmény, mindenki csak röhög rajtunk, meg a szakjainkon. Nagyon rosszul esik.


Ami minket, oktatókat illet, mi még hoznánk a színvonalat, de nagyon nehéz úgy színvonalat hozni, hogy a diákjaink sem hisznek ebben az egészben. És az is igazság, hogy a tanszékek is nehezen újulnak meg. De nálunk pl. az egész oktatói gárda annak idején együtt tanult, egy nagyon színvonalas, masszív filológus alapképzésre vagyunk szocializálva, ehhez értünk -- nem lehet elvárni tőlünk, hogy hirtelen arab idegenforgalmi és szinkrontolmács-képzéssé változtassák át a kollégák a klasszikus arab tanszéket. Ez egy tudósképző volt mindig is, és lenne ma is, ha lenne rá érdeklődés.


Szóval egy kicsit mindenkinek igaza van, ki kellene jönni a tespedtségből. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy a jobb diákoknak, meg aki akar tanulni, azoknak, ma is van esélyük jó sokat tanulni itt. És igen, tény, hogy arabul, héberül, farszi, török stb. nyelven ma is máshol kell sajnos megtanulni, mert erre komoly szinten nincs felkészültség ezeken a tanszékeken, még az anyanyelvű lektorok ellenére sem.

2020. ápr. 30. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Ez egy nagyon hasznos válasz volt! Igazából tényleg ez érdekelt, hogy mi lehet az oka az elégedetlenségnek, mert én ezt kívülállóként nem tudom megítélni. Én egy valamivel talán modernebb képzésben vettem részt, az oktatók között is voltak idősebbek és fiatalabbak, ahol ez a "semmit nem ér, meki, haszontalan, lenéznek minket" hangulat ugyanúgy megvolt. Viszont az az érdekes, hogy nálunk ez nem eredményezett nyomott hangulatot, senkin sem éreztem, hogy ez csorbítaná a motivációját vagy az ambícióit stb., inkább egy állandó viccforrás volt ez az oktatók és hallgatók részéről is. Valamint nagyon sokan tényleg úgy kezdtünk bele a képzésbe, hogy nem voltak vele konkrét céljaink, nekem sem voltak. Viszont nem éreztük azt, hogy ez probléma lenne, hogy ne lennénk odavalók, hogy nem lesz belőlünk semmi stb., mindenki teljesen pozitívan állt hozzánk, segítettek, támogattak stb., végül teljesen jó eredményekkel végeztünk, nagyon sok mindent tanultunk, új dolgokra figyeltünk fel, fény derült az erősségeinkre stb. Én nagyon szerettem oda járni már maga a hangulat és a közeg miatt is. Szóval ezen picit meglepődtem, de tulajdonképpen abszolút érthető, hogy miért alakult ki.
2020. ápr. 30. 11:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!