Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mikor fogom megtudni a szóbeli...

Mikor fogom megtudni a szóbeli tételeket? Kezdjek tanulni már most a szóbelire?

Figyelt kérdés

Májusi érettségit halasztottam őszre (egyúttal matekból emeltet is rakok). Szeretném még nyáron letudni a tanulás nagyját, az írásbelikre jól beosztott tervem is van, de a szóbeli résszel nem tudom mit kezdjek...

Az én iskolám nem szervez őszi érettségit, sőt nem is lesz értelme abba a városba visszamenjek, mert már el is költöztem onnan.

Magyarból, töriből és angolból van egy-egy teljes, összefüggő szövegben kidolgozott szóbelis könyvem (kb 70-100 tételt tartalmaznak). Mikortól foglalkozzak a szóbelivel? Félek, hogy az iskola túl későn fogja kiírni, hogy melyik 20 tételre lesz szükségem. Addig olvasgassam a lehetséges tételeket???



2020. jún. 22. 08:03
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Az iskola NEM fog kiadni konkrét tételcímeket, mert ez hivatalosan nem megengedett - az, hogy a saját tanárod ettől eltér, az megszokott, de amúgy szabálytalan, utólagos érettségi esetében erre a könnyebbségre már nem számíthatsz. Szóval igen, az oktatási hivatal honlapján fenn vannak a TÉMAKÖRÖK, azok nyilvánosak, és minden suliban ugyanazok, azokon belül a lehetséges tételek alapján készülj!
2020. jún. 22. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

"azokon belül a lehetséges tételek alapján készülj!" belinkelnéd légyszivek ezeket a lehetséges tételeket. Ha beírom keresőbe, hogy "középszintű magyar szóbeli érettségi témakörök" csak az emeltre vonatkozó tétellistát dobja ki.


Illetve találtam egy ilyet, de ez úgy hiszem csak 2017-re érvényes.

[link]


Egyébként meg, tekintve, hogy minden iskola úgy csinálja, hogy kiad 20 tételcímes listát, amit visszakér, így amelyik iskolába fogok menni érettségizni, az is is elküldheti e-mail-ben... (legalábbis nekem van olyan ismerősöm aki pár évvel a 12. oszt. befejezése után másik iskolában érettségizett, és minden további nélkül elküldték neki)

2020. jún. 22. 12:32
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
Azt értsd meg végre, hogy a témakörökön belül a konkrét tételek a tanártól függnek! A "lehetséges tételek" alatt arra gondoltam, ami a józan ész alapján tippelhető, illetve amik a számtalan felkészítő könyvben benne vannak. Persze, érdeklődhetsz a konkrét sulinál, tényleg lehet, hogy megadják, de az is lehet, hogy nem - csak jó, ha tudod, hogy amit kérsz, az voltaképpen szabálytalan, ne úgy add elő, hogy megsértődjenek, és te se legyél vérig sértve, ha mégsem adják ki.
2020. jún. 22. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Értékelem a magyarázatodat! Viszont közben megtaláltam az Oktatási Hivatal oldalán a "A 2020. május-júniusi érettségi vizsgák nyilvánosságra hozott anyagai" címszó alatt a "10. Magyar nyelv és irodalom"-on belül: "10.2. Tételcímek a fővárosi és megyei kormányhivatalok által szervezett középszintű szóbeli vizsgára" és ez egy link, ami idevezet:


[link]


Nyilván ez a tavaszi érettségire vonatkozik, de az őszire is hasonlóan várni lehet egy ilyet (ha nem azonos lesz). Ez akkor minek felel meg, ha nem az OH által hivatalosan közzétett 20+20-as tétellistának?

2020. jún. 22. 12:54
 5/8 A kérdező kommentje:

És egyébként több cikket is átböngésztem, amikben a szóbeli érettségi volt a tétel.

[link] - "Mindkét szinten 20-20 tétel van magyar nyelvből és irodalomból külön-külön. Természetesen azok, akik a saját középiskolájukban érettségiznek középszinten, már ismerik a saját tételsorukat. A fővárosi és megyei kormányhivatalok által szervezett középszintű szóbeli magyarérettségi tételeit pedig itt nézhetitek meg"


[link]

" A szóbeli vizsga témakörei:

- Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek

- Népesség, település, életmód

- Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek

- Politikai berendezkedések a modern korban

- Politikai intézmények, eszmék, ideológiák

- Nemzetközi konfliktusok és együttműködés

- Szabad témakör (A vizsgabizottságot működtető intézményeknek lehetőségük van a hat kötelező témakörön felül szabad témakör kijelölésére. Ennek követelményeit és tartalmát az egyes vizsgabizottságot működtető intézmények helyi tanterveik alapján határozzák meg (pl. helytörténeti téma; forradalom - reform - kompromisszum; etnikum - nemzet - nemzetiség)."

Tehát az intézmények MAGUK határozzák meg a további témaköröket. Nyilván nem írja oda, hogy ezeket kötelezően ki kell osztani, de nem is kell odaírni, hiszen egyértelmű, ha már az iskola meghatározza, hogy kell az X nevű tétel, akkor nem fog megtanultatni a diákkal 10 db egyéb dolgot...

2020. jún. 22. 14:42
 6/8 A kérdező kommentje:

És mi értelme lenne annak, ha középszinten ne adnának ki (ha minden iskola saját válogatása alapján is) egy tételsort, ha emelten meg meg van határozva feketén-fehéren? Sokkal nehezebb úgy készülni, hogy zsákba macsak az egész történet, mert konkrétan az egész követelményrendszer bármely pontjából kaphat az ember kérdést, mint ha meg lenne határozva x számú tétel.

És túl nagy nehezítés lenne azok számára, akik valamiért nem tudtak elmenni adott időben érettségizni. "Hm... sajnáljuk, hogy az érettségi alatt koronavírusos voltál, nesze, érettségizz októberben + rágjad tövig a körmödet, mert mostmár a szóbelire se tanulhatsz előre 20 tételt, mert bármi lehet".

2020. jún. 22. 14:47
 7/8 anonim ***** válasza:
32%
Jól tudod kedves Kérdező!! :) Kiadják a tételcímeket. Szerintem ugyan az lesz a tételcím mint az idei tavaszi érettségikor. Esetleg hívd fel a sulit ahol vizsgázni fogsz és érdeklődd meg ezt. Ha nem tudnak konkrét infót mondani, kérdezd meg hogy hol tudsz informálódni ezen kérdésedben. :)
2020. júl. 31. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Rendben, köszi.
2020. júl. 31. 07:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!