Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szeretnék egyetemre járni, de...

Szeretnék egyetemre járni, de nem hiszem hogy az egyetemista élet nekem való. Mit lehet ezzel kezdeni?

Figyelt kérdés
Leginkább az új közeg miatt. Meg számomra a középiskola sokkal kényelmesebbnek tűnik. Másnak is van/volt ilyen érzése érettségi után?

2020. júl. 5. 23:30
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Levelezőn jártam egyetemre, mellette éltem a felnőtt életem, dolgoztam, mozogtam. A gimnázium után sok újdonság van, érdemes elgondolkodni azon, hogy ezekből mi az, amire vágysz és mi az, amire nem. Sokféle megoldás van, merj választani!
2020. júl. 5. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonymousreview60 ***** válasza:
96%

"Mit lehet ezzel kezdeni?" Alkalmazkodni. Egyébként az egyetem és a középiskola között az érdemi különbség, hogy egyetemre nagykorúak járnak, és anyuci/apuci - jellemzően - nem ellenőrzi, mit csinálsz. Ennyi.

"Meg számomra a középiskola sokkal kényelmesebbnek tűnik." Mitől?

"Másnak is van/volt ilyen érzése érettségi után?" Nem. Szerettem egyetemre járni.

2020. júl. 5. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
97%

Kényelmesebb, hogy mindig mindenki megmondja mit tegyél, és mikor.

Felnőni kényelmetlen, mert egyéni felelősséget kell vállalnod egy rakás dolog miatt, kezdve az órarended összerakásától odáig, hogy milyen szakember lesz belőled az évek során (nem az egyetem tesz azzá, hanem az, amit sulin kívül beleteszel), és persze a magánéleti dolgok is komolyodnak ilyenkor.


Gimisnek lenni egyszerűbb és könnyebb nagyon sok szempontból, igen.

2020. júl. 6. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Én egyáltalán nem érzem, hogy az egyetem ebből a szempontból nehezebb lenne a giminél... Persze, sok mindenre kell odafigyelni, sok mindent kell fejben tartani (pl. feladatok, határidők, követelmények stb.), be kell osztanod az idődet, fel kell venned a tárgyakat és vizsgákat, sok minden új, nem ismered és nem tudod hogyan működik stb., stb., de szerintem az ember elég sok segítséget is kap hozzá. Nekem pl. nagyon szimpatikus az, hogy a félév elején minden tárgyból kapunk egy tárgytematikát, amiben órára lebontva szerepel a tananyag, a követelmények, a helyszín, az oktató elérhetősége stb., minden. Én ezeket mindig összegyűjtöm egy mappába és abban vezetem, hogy éppen hol tartunk, mi lesz a következő, mit kell csinálni következő hétre stb., nekem ez nagyon nagy segítség, hogy kb. minden szükséges információ ott van a kezemben egy A4-es lapon és előre tudom, hogy mire számíthatok a félév során. Szerintem így sokkal könnyebb készülni, beosztani az időd, míg pl. gimiben (legalábbis nálunk) mind az anyag, mind a számonkérések nagyon kaotikusak voltak. Nekem az is egy nagy megkönnyebbülés, hogy egyetemen már nem foglalkoznak veled annyira és rád van bízva, hogy mit hogyan szeretsz vagy látsz jónak, nagyobb a szabadságod (pl. jegyzetelsz vagy sem, hogyan és mibe jegyzetelsz, nem katalógusos óra esetén bejársz-e vagy sem, mikor és hogyan tanulsz stb.) és nem rágják a füled semmiért sem. Már inkább felnőttnek kezelnek. Nálunk (de szerintem ez a legtöbb egyetemen így van) az elsősöknek mindig van orientációs nap, amikor körbevezetnek és megmutatnak minden fontos dolgot pl. könyvtár, "fontos" termek, étkező stb., és azért előbb-utóbb magad is megtanulod mi hol van stb. Vannak szakos képviselők, mentorok, akik szintén segítenek és ide akartam kitérni, hogy bármikor bármiben lehet segítséget kérni bárkitől (hallgatók, felsőbb évesek, tanárok). Nekem az a tapasztalatom, hogy mindenki tök segítőkész, kedves és barátságos és nekem úgy alapvetően nem volt problémám ezzel a váltással, én teljesen pozitívan éltem meg.
2020. júl. 6. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
96%

"Én ezeket mindig összegyűjtöm egy mappába és abban vezetem, hogy éppen hol tartunk, mi lesz a következő, mit kell csinálni következő hétre stb"


Ez már brutál nagy kontraszt pl egy olyan embernek, aki a gimiben csak lébecolt, épp bent volt, mert bent kellett lenni, de tanulni nem szokott, mert elég volt amit órán hallott. Ilyen is van. Annak ez a szervezettség, meg folyamatos nagy mennyiségű anyag sok. Nem csak a körülmények, de a tanulási stílus is más.

2020. júl. 6. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
93%

Leginkább semmit.

Én is megéltem hasonlót. Mikor már elkezdtem az egyetemet, hatalmas hidegzuhany volt az egész. Egyedül voltam és nagyon féltem.

Előtte kollégista voltam (gimiben) ahol minden egyes percemet beosztották meg ellenőrizgettek, és utána az egyetemi nagy szabadság félelemmel töltött el. Elkerültem egy teljesen idegen városba, teljesen egyedül voltam. Azok a barátaim akik májusban még szintén Pestre készültek, mind maradtak otthon. Az egyetemi dolgokról halvány fogalmam sem volt. A szaktarsaim mind értelmiségi családokból jöttek, az én családom meg egyetem közelében sem járt soha. Szóval a szaktársak tudták az egyetemen belüli személyi hierarchiakat, a kreditrendszert, az egészet, nekem meg senki nem mondta el és senkitől nem tudtam megkérdezni. Mikor a szüleimnek sírva meséltem hogy nem megy (akkorra a tárgyaim feléből megbuktam) azt mondták hogy ez nem igaz, meg hogy csak túlzok. Egyszerűen nem fogadták el a tényeket, vagy nem akartak elfogadni.

Ez a jogon töltött gyönyörű fél év kitermelt nálam egy étkezési rendellenességet, állandó szorongást, alvásproblémákat, meg egy rettenetesen rossz párkapcsolatot.

Következő szeptemberben a szüleim unszolására elkezdtem egy másik szakot, magyar BAt. Most végeztem a második évemmel, alig várom hogy vége legyen. Ha végzek a sulival, elmegyek egy OKJre szakmát tanulni. A szüleim persze meg vannak győződve arról, hogy ezzel a diplomával majd el fogok tudni helyezkedni, merthogy DIPLOMAAAAA.

Nem lógáztam a lábam a gimiben, állandóan tanultam, versenyekre jártam, stb. A mai napig sóvárogva vágyok vissza azokba az időkbe, mikor voltak barátaim, sikerélményeim, úgy éreztem sínen van az életem.


A lényeg az, hogy ha tényleg érdekel az amit tanulsz, vágj bele. De ha csak úgy, elkötelezettség nélkül kezded el, inkább hagyd.

2020. júl. 6. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonymousreview60 ***** válasza:
52%

Kérdező! #6 alapvetően a rossz neveltetése és 1-2 személyiségjegye miatt járt így.

"Szóval a szaktársak tudták az egyetemen belüli személyi hierarchiakat, a kreditrendszert, az egészet" Én sem tudtam 2000 előtt, mégis kiigazodtam.

"nekem meg senki nem mondta el és senkitől nem tudtam megkérdezni." Tudtad, csak nem merted. A kérdés, miért. Szerintem a szüleid nem neveltek beléd elég önállóságot.

"Mikor a szüleimnek sírva meséltem hogy nem megy (akkorra a tárgyaim feléből megbuktam) azt mondták hogy ez nem igaz, meg hogy csak túlzok." Edzőszülők gyermeke mondta nekem, hogy a szülei nem érették, mit kell annyit tanulni a villanykaron. Hááát ...

"Egyszerűen nem fogadták el a tényeket, vagy nem akartak elfogadni." Túlzott reményeket tápláltak.

"Következő szeptemberben a szüleim unszolására elkezdtem egy másik szakot, magyar BAt. Most végeztem a második évemmel, alig várom hogy vége legyen. Ha végzek a sulival, elmegyek egy OKJre szakmát tanulni." Aki ennyire várja az OKJ-t, annak tényleg nem való az egyetem, de legalább ennyire előrelépett.

"A szüleim persze meg vannak győződve arról, hogy ezzel a diplomával majd el fogok tudni helyezkedni, merthogy DIPLOMAAAAA." #6 jól látja: a diplomák nem egyenértékűek.


"Nem lógáztam a lábam a gimiben, állandóan tanultam, versenyekre jártam, stb." #6-nak a felelősségvállalással, önfegyelemmel voltak gondjai. Aki akarja, az a ZH-k, vizsgaidőszak alapján naptárban is rögzítheti, mikor, hol, mit kell tanulnia. Az egyetem "senki nem ellenőrzi, mit, mikor, miért csinálsz" légköre nem azonos a "soha, semmit nem kell csinálnival", csak ezt miondenkinek saját magának kell tennie. Mint a felnőtteknek. És valóban, akinek addig apu-anyu tette ki a ruhát, hozta-vitte szakkörre, annak ez lehet egy sokk, amitől megretten. Ha #6-nak segített volna valaki ebbe belerázódni, valószínűleg a joggal is megbírkózott volna.

2020. júl. 6. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
5#-ös Szerintem ez azért túlzás. Én ezt csak egy példának írtam, mert segíteni szerettem volna. Azt vettem észre, hogy sokan azért félnek az egyetemtől, mert attól tartanak, hogy majd nem fognak megtalálni semmit, nem fognak ismerni semmit, nem fogják tudni észben tartani azt a sok információt, el lesznek veszve stb. Erre pedig szerintem az a legjobb módszer, ha az ember akkor így is áll hozzá és elébe megy a problémának. Sokkal könnyebb boldogulni, ha az ember mindent felír, mindent elrak, mindent feljegyez, összegyűjt stb., mert akkor még a félév közepén vagy a végén is tudni fogod, hogy hol áll a fejed... Mindenkinek megvannak a maga preferenciái, pl. valaki határidő naplót használ, valaki post it-eket ragasztgat mindenhova, valaki leckefüzetet ír, valaki naptárat használ stb. Az ember rájön arra, hogy neki mi a legpraktikusabb és legkényelmesebb. Én tudom magamról, hogy hajlamos lennék elfelejteni felírni vagy magammal vinni a füzetet stb., ezért év elején összegyűjtöm a tematikákat (első órán megkapjuk papíron vagy digitális formában) és beteszem egy mappába, otthon tartom és minden nap (vagy szükségszerűen) ránézek, hogy most éppen mi van és bejölölöm magamnak, amit kell. Szerintem ez nem nagy fáradtság és nem is egy nagyon nagy változás... most gimiben is voltak dolgozatok, felelések, házik stb., ez csak annyiban más, hogy egy egész félévre előre kell gondolkozni és ezért tartom célszerűbbnek, hogy ne hagyatkozzunk arra, hogy "megjegyzem, nem fogom elfelejteni". Ettől függetlenül egyetemen is van olyan, aki nem tanul, nem jár be, nem írja fel stb., mindenkinek a maga dolga és lehet, hogy valakinek így is megy. Nekem nem menne, ezért csinálom ezt és akkor nincsenek olyan problémák, hogy "upsz, ma zh-t írtunk és nem is tudtam róla". Így be lehet osztani a tanulnivalót, látod a határidőket, látod a feladatokat, látod a követelményeket stb., könnyebb. Nem biztos, hogy ez mindenkinek természetes és én is úgy mentem egyetemre, hogy semmi előzetes ismeretem nem volt az egyetemről, de nekem ez nagyban megkönnyítette a dolgom és ezért gondoltam megosztom, hátha másnak is hasznos lesz.
2020. júl. 6. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

#7

A szüleim nem hoztak-vittek a szakkörökre. Mint mondtam, kollégista voltam, tehát a szüleim csak hétvégén láttak,nem szóltak bele az életembe.

Nem azzal van a baj, hogy nem tudom beosztani az időmet, hanem azzal, hogy nem látom magam előtt olyan jól a szabályokat mint régen, el vagyok veszve. Mióta elhagytam a középiskolai kollégiumot, csak tántorgok, ez a jog utáni munkával töltött fél évben is így volt.

Minden vizsgaidőszak kezdetén napra pontosan beosztom, hogy mikor mit fogok tanulni, és mennyit kell teljesítenem X napon. Nem ezzel van a baj. Inkább azzal, hogy nagyon egyedül érzem magam. Nem megy a barátkozás, pedig középiskolában voltak barátaim. Meg összességében nagyon-nagyon nehezen tanultam meg az olyan alap dolgokat is, mint hogy pl melyik tanszék hol van. (Nincs mindegyik kiírva.)


Amikor Budapestre költöztem, nem volt GPS a kis gagyi telefonomban, mindent több órába(!) került megtalálnom. Az egyetemi kollégiumban nem voltak szaktarsaim, ellenben csótányok és ágyipoloskák igen. Az egyetemen volt olyan szaktárs, aki direkt rossz oldalakat adott meg a könyvből a ZHra.


Sokkal de sokkal jobban kellett volna boldogulnom, a mai napig iszonyú megalázó a felsőoktatásban való életképtelenségem.

2020. júl. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonymousreview60 ***** válasza:
62%

#9:

Nem tudod, hogy hol a tanszék? Meg kell kérdezni! Szaktárstól, ismerőstől. "(Nincs mindegyik kiírva.)" Az ember pikk-pakk megtanulja, vagy listát kell írni róla.

"Amikor Budapestre költöztem, nem volt GPS a kis gagyi telefonomban, mindent több órába(!) került megtalálnom." Én 1998-ban kezdtem az egyetemet és mobiltelefon sem volt, nem hogy GPS. Vettem térképet, most is van.

"Az egyetemi kollégiumban nem voltak szaktarsaim" Ímélen is lehet kérdezni a szaktársaktól vagy a dékáni hivataltól. Az egyetemi honlapon ki vannak írva tanszékek elhelyezkedéssel.

"ellenben csótányok és ágyipoloskák igen." Brr, az cink.

"Az egyetemen volt olyan szaktárs, aki direkt rossz oldalakat adott meg a könyvből a ZHra." Vagy csak "futva" mondta, és tévesztett. De valóban, f@ßok mindenhol vannak sajnos.


Nem vagy igazán életrevaló, mivel benned van valamiféle stresszkezelési probléma, félsz az ismeretlen helyzetektől. Ezt érdemes lenne feltárni és elhárítani - lehet, hogy pszichoterapeutával - mert sok gondot okozhat még.

2020. júl. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!