Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért sértődnek meg néhányan...

Miért sértődnek meg néhányan azon, hogy büfészaknak nevezik azt, amit tanul?

Figyelt kérdés
Általában igaz is, ha egy szakot büfészaknak hívnak. Ezen miért sértődnek meg egyesek? Objektívan igaz, hogy egyes szakokon nem kell annyit(ha egyáltalány akármennyit) tanulni, mint a normális szakokon/ nem fognak olyat diplomát kapni, aminek értéke van.

2020. júl. 12. 11:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
59%

Mert sérti a jövőképüket az adott szakkal kapcsolatban.

Én a saját szakomat is büfészaknak hívom.

2020. júl. 12. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
92%
Én angol szakon végeztem, és egy multinál dolgozom, ahol mindegy, milyen diploma kell+2 nyelvtudás. Azért sértődök meg, mert ezt olyanok mondják, akiknek fogalmuk sincs a felsőoktatásról, és csak fusztráltak.
2020. júl. 12. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
96%
Én angol szakos vagyok és én is sértésnek veszem, ha lebüfészakozzák a szakomat, az esetek 90%-ban szimplán annál az egyszerű oknál fogva, hogy ezt az illető sértésnek szánja... Ez ma már ilyen szitokszó, amivel azt kommunikálják feléd, hogy te kevesebb vagy, kevesebbet érsz és egyébként is tök hülye vagy (vagy azért, mert azt hiszed, hogy ezzel bármire is menni fogsz, vagy pedig azért, mert elcseszel csomó időt és pénzt arra, hogy egy tök felesleges dolgot tanulj miközben ennek még a tudatában is vagy...). Valamint az szokott sokszor felháborítani, hogy az esetek többségében olyan emberek szoktak ilyen kijelentéseket tenni, akiknek valójában halvány lila fogalmuk nincsen arról, hogy az adott képzés mit foglal magába, milyen jellegű és mennyi idő és energia ráfordítást igényel, mi a funkciója stb... magyarul teljesen vakon fogalmazzák meg a véleményüket. Hogy mondjak példát is, rengeteg ember azt hiszi, hogy aki anglisztika szakon tanul az egyszerűen egy nyelvtanfolyamra jár és három évig angol nyelvet tanul. Vagy bölcsész szak lévén mindenki úgy áll hozzá, hogy "ah, neked nem is kell bejárni az órákra, nem kell tanulni, nem kell csinálni semmit", miközben nekem is van 12-13 órám egy héten, általában hétfőtől péntekig bent szoktam lenni, az összes órám katalógusos és egyes tárgyakra kimondottan sok időt kell ráfordítani (pl. rengeteget kell olvasni és nem Harry Pottert meg a rövidített olvasmányokat stb., hanem akár óangol nyelven írott műveket úgy, hogy közben értsd meg, jegyezd meg, jegyzeteld ki és később tudj rá hivatkozni vagy tudja róla elemzést írni, de ugyanúgy az írás is egy csomó idő és nem nevezném könnyűnek). Véletlenül sem azt mondom, hogy ez egy kimondottan nehéz szak stb., de egyáltalán nem igaz, hogy a semmire kapsz diplomát (még az alapvizsgán sem szokott átmenni a hallgatók majdnem fele...) és azt sem mondanám, hogy értéktelen. Egyértelműen nem olyan, mint egy pedagógusképzés, egy fogorvosi diploma vagy egy akármilyen szak, ami egy konkrét szakmára készít fel és egyenes úton el tudsz benne helyezkedni stb., de ez nem azt jelenti, hogy értéktelen és használhatatlan. Plusz, szerintem senkinek nincsen joga a másik ember döntése felett ítélkezni, és sajnos ez szerintem nagyon nagyon sok ember számára nem egyértelmű.
2020. júl. 12. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
94%

Mondasz egy sértő jelzőt egy képzésre (legalábbis ne mondd azt, hogy a jóindulat mondatja veled azt, hogy "büfészak"), amiről tartalmilag nagy eséllyel semmit nem tudsz, és csodálkozol, hogy azok, akiknek ez fontos, sértésnek veszik? Vannak képzések, amik piaci szempontból aktuálisan kevésbé keresettek, tény. De ha valaki azt gondolja, hogy mások azért megy bölcsész- vagy társadalomtudományi képzésre, mert mindenáron bölcsész vagy társadalomtudósok akarnak lenni, az menthetetlenül szűk látókörű.

"Objektívan igaz, hogy egyes szakokon nem kell annyit(ha egyáltalány akármennyit) tanulni, mint a normális szakokon/ nem fognak olyat diplomát kapni, aminek értéke van."

Objektíven igaz? Nézd, én végzettségemet tekintve közgazdász vagyok. Ha valaki megkérdezi tőlem, mi a legnehezebb képzés, kérdés és gondolkodás nélkül azt mondom, hogy a bölcsész képzések. Egyszerűen azért, mert valószínűleg a második filozófia előadáson ugranék ki a harmadikról, mert egyrészt nem érdekel, másrészt annyira nem tud ráállni az agyam az ilyesmik tanulására, hogy valószínűleg 10 év alatt se szereznék diplomát. Tudom, te itt arra gondolsz, hogy nyilván a műszaki és természettudományos képzéseknél nincs nehezebb. Ez olyan szinten szubjektív, hogy szavak nincsenek rá. Van olyan mérnök ismerősöm, akit úgy készítettünk fel a BME-n mikro-makro vizsgára, hogy dékánin átcsússzon, miközben a műszaki tárgyakból alig volt 4-esnél rosszabb jegye. Most akkor melyik a nehezebb? Ne próbáljunk már meg úgy tenni, mintha ezt objektíven meg lehetne határozni és rangsorolni.

2020. júl. 12. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
95%

“ Általában igaz is, ha egy szakot büfészaknak hívnak. ”


Ezt honnan tudod? Tán mindegyiket elvégezted? :)

Egyébként az ember jellemzően az érdeklődési körének megfelelően választ szakot, olyat, amivel tervei vannak, és persze, hogy rossz érzés, ha valaki minősíti az álmaidat. Szerintem minden diploma érték, mert meg kell érte dolgozni. Teljesen mindegy, hogy valaki bölcsészként vagy mérnökként végzett, ha nem tudja magát eladni, és szakmailag nem képes fejlődni.


Egyébként ezek a “büfészakok” sokkal szélesebb látókörrel ruházzák fel az embert, több olyan dolgot tanulnak, amit az élet bármely területén hasznosíthatnak. Igen, jártam “büfészakra” is és gazdasági szakra is, úgyhogy tudom miről beszélek.

2020. júl. 12. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
92%

Jogosan sértődnek meg, mivel ritka primitív dolog leszólni más szakokat. Ha a magad fajtákra hallgat unokatesóm, akkor most nem keresne több, mint nettó fél millát. Az ő nyelvszakját is lebüfézték, hogy nem lesz jó semmilye.


Inkább egy tehetséges bölcsész legyen valaki, mint egy egyetemet végig bukdácsolt mérnök. Ha itthon nem is tud érvényesülni, külföldön még megvan az esély. Ellenben egy szar mérnök a kutyának nem kell. Főleg, ahol emberi életek múlnak a munkáján pl. építészmérnök.

2020. júl. 12. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Azért sértődnek meg, mint pl. egy kövér ember is megsértődik ha leducizod. Egyszerűen nem kell belegázolni mások lelkébe. Ha ő szívét lelkét bele adja az adott szakba, te meg elkezded neki fejtegeti, hogy nem tartod értékesnek az ott szerzett diplomát, ne csodálkozz, ha megsértődik!
2020. júl. 13. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez ilyen magyar hozzáállás, hogy a bölcsész az büfészak. Külföldön fordítva van. Az előttem lévők nagyon jól leírták
2020. júl. 17. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem az andragógia tipikus büfészak. Oda bárkit felvesznek és bármilyen gagyi helyre elfogadják. Joghallgató vagyok egyébként.
2020. júl. 19. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Előző, már nincs andragógia szak. Pár éve megszűntették.
2020. júl. 19. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!