Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Váltott már valaki programterv...

Váltott már valaki programtervező informatikáról gazdaságinformatikára?

Figyelt kérdés

5. félévemben vagyok, és fontolgatom a váltást.

Akinek van valamiféle tapasztalata szakváltással vagy egyetemváltással kapcsolatban az leírná neki miként történt és, hogy bejött-e?

Egyébként az ELTE-re járok, és sajnos ebben a félévben teljesen motiválatlanná váltam, egész nap csak a depresszív gondolataimmal töltöm a napokat, hülyének gondolom magamat ehhez a szakhoz, undorom van az egésztől. Plusz ma egy tárgyból meghúztak és így csúszok fél - 1 évet...És már annyira értelmét sem látom, annak hogy ezért a diplomáért a mentális strapabírásomon túl teljesítsek, mikor lehet még jobban meg fogom utálni ezt a szakmát, mert egy fél éve már undorom van tőle.

Előre is köszönöm a válaszokat!



2020. okt. 7. 22:53
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Párom mérnökinfóról váltott gazdinfóra, én csak intézményt váltottam, de maradtam mérnökinfón. Nem teljesen az, amit kérdeztél, de valamennyire témába vág a mi tapasztalatunk is.


Korábban mindketten BME-sek voltunk, mindketten pontosan ugyanezt éreztük mi is, amit te. Én biztosan. :)


A páromnak az volt a szerencséje a gazdinfóval, hogy korábban voltak közgazdász tervei is, érdekelte azért a gazdasági vonal is, így tulajdonképpen örül, hogy közel van az informatikához, de mégsem teljesen informatikus. A tárgyaik nagyjából fele-fele arányban voltak informatikai és gazdasági tárgyak. Ha neked ez belefér, akkor jó lehet a gazdinfó, de ha fejlesztő szeretnél lenni például, szerintem csalódni fogsz ebben a szakban, mert lényegesen kevesebb infót, programozást tanulnak, mint például én és nem arra van kitalálva az a szak, hogy te ott megtanuld azokat a dolgokat, amik egy ilyen jellegű pályán hasznosak. Ismét mondom, tanulnak infót, illetve nekem is van fejlesztő kollégám, aki gazdinfós, de ő is magától húzta fel a programozók tudását, mert a szakon nem tanulta olyan mélységben. Mindenesetre a papírt elfogadják ilyen állásra is, ha ez az aggályod, nem kell félned.


Hozzám visszatérve, én is gondolkodtam gazdinfón, de én nem vagyok az az alkat, akit ez érdekel. Nem éreztem volna jól magam azon a szakon sem és igazából az a pozíció sem vonz, amiben a párom kezdett. Így maradtam a korábban választott mérnökinformatikus képzésen, csak más egyetemre jártam. Teljesen átérzen, amit írtál, a szakmai önbizalmam teljesen a nullán volt, mikor otthagytam a BME-t, abban sem voltam biztos, hogy egyáltalán érdemes újra felvételizni, hiszen csak pénzkidobás lesz, stressz, éjszakázás, megint bukok tárgyakat többnapos tanulás után, megint nem lesz időm semmire és bárhova megyek, az az érzés fog nyomasztani, hogy most is tanulnom kell a másnapi számonkérésre, megint depressziós leszek februárra, megint szarnak fogom érezni magam... Féltem újra csalódni és rájönni, hogy tényleg alkalmatlan vagyok erre a pályára, ami az egyetlen dolog, amit szívesen választottam a képzési listából. Aztán kellemes csalódás ért, remekül hoztam az első évet, elsőre meglettek a zh-im, ami akkor még újdonság volt nekem. TDK-ztam később (nem értem el helyezést, de jó élmény volt), mellette viszonylag hamar dolgoztam, újra kedvem lett megmutatni az ötleteimet és merni gondolkodni a témában. Szépen megtanultam, hogy nem vagyok egy nagy senki.



Ezzel nem a BME ellen akarok beszélni, csak azt mondom, hogy minden egyetemnek van egy sajátos oktatási filozófiája, ami nem passzolhat minden emberhez. Az ELTE és a BME tipikusan az a fajta hely, ahol téged rúgdosni fognak és terhelni, mert az az alapfeltételezés, hogy nem fogod megtanulni, ha nem vagy rákényszerítve, hogy jó alaposan tanuld meg, az ő jelenlétükben (a BME esetében ráadásul szigorúan nappali képzésen) és nem fogod megérteni, ha nincs betonbiztos természettudományos (főleg matematikai) alapod. Nekem ez nem felelt meg, főleg, hogy többet akartam látni az informatika azon szeletéből, ami kicsit a bionikához közelít és a life sciencehez. Ráadásul én abszolút a magamtól tanulós típus vagyok, időpazarlásnak érzem mikor egy kurzuson "rángatnak" és "erőszakolnak", hogy figyeljek oda, járjak be, vágjam be 100%-osra a múlt heti anyagot a beugróra, legyek kész holnapra vele, töltsem vele minden időm akkor is, ha nem érzem szükségesnek vagy nem így szeretek tanulni. Nekem testhezállóbb volt egy olyan képzés, ahol nagyobb mozgásterem van arra, hogy eldöntsem, melyik tárgyból mennyire veszem ki a részem, mikor foglalkozom vele és milyen forrásból, dolgozom mellette vagy épp kiművelem magam egy másik területen is, ahol alkothatok szintén az informatikai tudásommal. Ahol kicsit a magam útját járhatom. Nekem ez a természetes és ezt egy másik egyetemen kaptam meg. Más meg nem tudja magát önállóan rávenni, hogy elmélyedjen valamiben olyan mélységig, amennyire szükséges, kell neki, hogy folyamatosan magasra tegyék nála a lécet, folyamatosan hajtsák és megmondják neki, hogy mit csináljon, aki szeret mindenre is bejárni, van is rá ideje...


Ezt neked kell eldöntened magadról, hogy mennyire vagy az a fajta, akinek szüksége van arra, hogy fogják a kis kacsóját, különben nem lesz jó szakember (lehet, úgysem), vagy mennyire vagy inkább az, aki megoldja magának és tudja, mit akar. Illetve vannak emberek, akiknek egyszerűen nem való az egyetemi oktatás és az a fajta informatikai munka, amit többnyire csak diplomával végez az ember. Volt sok ilyen évfolyamtársam itt is és a BME-n is, egyszerűen nem lehetett velük megértetni, hogy ez nem az a hely, ahol csak úgy kódolsz bele a semmibe, ahogy épp jónak látod. Megvan ennek a maga helye, de nem itt. Nagyon sokan hullottak ki nálunk olyan emberek, akik nem tudtak alkalmazkodni ahhoz, hogy adott egy feladat, konkrét leírással, hogy mit kell használni benne és mit nem, neked pedig úgy kell megvalósítanod, ahogy ott kérik, szó szerint, nem pedig virtuózkodni és leadni egy 50 soros kódot, az 5 soros, nem optimalizált, "gagyi" helyett. Aztán ezek az emberek fakadtak ki azon is, hogy minek tanulunk analízist, ráadásul miért ilyen léptékekben, erre semmi szükség és egyébként sem korrekt, hogy ezzel külön kell még otthon foglalkozni meg középiskola után felzárkózni. Ezek az emberek sorra buktak el mindent szinte és sorra akadt ki a unit teszt a kódjaikon, amik futottak ugyan, de nem úgy, ahogy kérték. Azóta is a szakmában dolgoznak, de azóta sem diplomával. Ironikusan az egyik ilyen ember pont egy jó barátom volt, aki az eltéről jött át és bár jobbnak találta ezt a képzést, de ennek sem tudott vagy akart megfelelni úgy, hogy teljesítse a tárgyait. Aztán emiatt végül nem is csinálta végig. Ennek ellenére jól dolgozik, főleg a hardveresebb, vasközelibb területen, amit én sosem tudtam például megtanulni úgy igazán, mert nincs hozzá annyira affinitásom. Nekem viszont szükségem volt arra, amit egy egyetemi képzés ad ahhoz, hogy tudjak egy keretben gondolkodni és tudjak megfelelően csinálni dolgokat. Mondjuk én inkább a szoftveres vonalon mozgok.


Ez egy sok összetevős dolog, aminek csak egy része az egyetem. Nagyon sok ember képes papír nélkül, más paradigmával jól teljesíteni a szakmában és nagyon sok ember csak hiszi, hogy jól teljesít, valójában pedig minden szabványra fittyet hányva gányol. És tartom, hogy az ember nem a padban tanulja meg a szakmát, tehát azt sem mondanám, hogy aki csillagos hatossal végez, az feltétlenül jó szakember, ez pedig különösen igaz egy olyan képzésre, ahol minden tárgyból azt várják, hogy a maximumon pörögj, neked pedig időd sincs megtalálni a saját hangod úgymond a szakmában, már az egyetemista éveid alatt is kibontakozva. Sokaknak viszont ad egy irányt, ami nagyon hasznos lehet amellé, amit magadtól magadra szedsz.


Igazából nem olyan hatalmas dolog szerintem az IT területén, hogy hol szerzel papírt és azon belül is milyen jellegű informatikai végzettséged van. A szakmában könnyű mozogni még papír nélkül is, így nem annyira differenciál az, hogy te gazdaságinformatikus végzettséggel mire leszel alkalmas, vagy kevésbé alkalmas egy programozó informatikushoz képest. Viszont ha valahol úgy érzed, hogy ez nem a te helyed és kiégsz, mielőtt frissdiplomás munkavállalóként munkába állnál, akkor bizony nem jó ötlet, ha ottmaradsz kínlódni. Én sem bántam meg, hogy nem maradtam és szakmailag sem lettem kevesebb egyáltalán. Máshogy tanultam, más volt számomra az optimális, más dolgokat tartottam fontosnak, ami a jelenlegi pozíciómban kifejezetten értékessé tesz. És mellette kiegyensúlyozottabb is voltam végig a tanulmányaim alatt ahhoz képest, ahogy éreztem magam az első szakomon.


Ne félj váltani. Én tényleg azt mondom, ha ilyen érzések vannak most benned, neked onnan le kell lépned, mielőtt elfordulsz a szakmától is.

2020. okt. 8. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:

#off Első! Esetleg elmondanád, melyik egyetemre váltottál? Akár privátban is megköszönném.


Egyébként meg egyetértek, ha úgy érzed, váltanod kell, akkor ne félj tőle! Rosszabb beleragadni ebbe az állapotba.

2020. okt. 8. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
Ritkán olvasni ennyire részletes, ennyire jó hozzászólást itt gyk-n, mint az első. Öröm volt rátalálni, köszönöm. Látom, nem a legfrissebb kérdés, de ha esetleg megírnád, melyik egyetemre váltottál BME-ről, az nagyon hasznos lenne. És az is érdekel, hogy a kérdezőnkkel mi lett végül :)
2020. dec. 28. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

3-as

Összekaptam magamat, és nem engedtem el az addigi munkámat, amit beleöltem a szakba, szóval maradtam, meg motiváltabb lettem.:)

2021. szept. 8. 14:39
 5/5 anonim válasza:

A sors keze, hogy hosszú hónapok után ma jutott eszembe felnézni ide, és ahogy látom lett olyan funkció, hogy, értesítés ha jön új válasz olyan kérdésre, amire én is válaszoltam. Így láthatom most a válaszod 😃 Akkor ha jól számolom, lassan végzel, kérdező? Hajrá, jó volt ezt olvasni.

Hármas voltam.

2021. szept. 8. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!