Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan készüljek fel az emelt...

Hogyan készüljek fel az emelt történelem érettségire? Te hogy tanultál rá?

Figyelt kérdés

Végzős vagyok, eddig még nem tudtam hogy miből emeltezzek, de sokan mondták hogy a töri lenne a legegyszerűbb, ha humán beállítottságú vagyok, ígyhát gondoltam bele is vágok. Tavaly óta a magyarral szemezgetek, mert az a kedvenc tantárgyam és olvasni is szeretek, de nem is magyar faktra járok (rossz a tanár) + tényleg sokan mondták nekem (még a tanárom is), hogy inkább keressek mást.

Nagyon össze vagyok zavarva... Társadalomismeret és angol faktra járok (angolra is gondoltam emelt érettségiként, de abból most fogok középfokúzni és jobb lenne, ha emeltre kapnék 50 pontot és még pluszba a nyelvvizsgára 28-at).

A történelembe meg nagyon bele kell feküdnöm, mert le vagyok maradva a vetélytársaimhoz képest... az elmúlt 4 évben alig-alig tanultam valamit (mindig dicséretes 5-ös voltam belőle, soha nem puskáztam, viszont a tanárom tényleg nagyon de nagyon gyatra... az elmúlt 4 évben 2 különböző tanárom vot, az elsőt nagyom szerettem, de sajnos csak 1 évig tanított minket). Ezért fordulok most hozzátok, hogy szerintetek hogyan tudnék a leghatékonyabban felkészülni rá? Te/ismerősöd hogyan tanult rá?

Már elővettem az elmúlt 4 évben tanult történelem könyveimet, a 9-es osztályosba már bele is kezdtem. Az segít ha mindegyiket elolvasom, nem?

Remélem még nem késő... Már egy ideje szidom magam, hogy ez nem jutott előbb az eszembe. De még csak most sikerült megtalálnom a tökéletes pályát számomra, amihez (sajnos) 400+ pontszám kellene... pontosabban minimum 435. Ugye még nem késő jól felkészülni rá?



2020. nov. 28. 22:27
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Szia, én anno érettségi után emelt töriztem, bejártam faktra, megtanultam a 4 év anyagát + a hozzájuk tartozó forrásokat olvastam, vaktérképet tanulmányoztam, évszámokat ismételgettem, megcsináltam a régi emelt töri érettségiket, gyakoroltam, és simán ment. Az írásbelim 5 lett. Rajtam kivül kb csak fiúk voltak amin meglepődtem. 2 rövid és 2 hosszú esszét kellett írni a megadott forrásból kellett felismerni miről kell írni, ha nem ismered fel a forrást, akkor bukod a feladatot, ezért fontos, hogy a forrásokat, térképet megtanuld. A szóbeli elég szivatos volt egy nagyon szigorú vizsgabiztost kaptunk aki mindenbe belekötött meg olyanokat kérdezett amik benne se voltak a könyvben. Ja anno megvettem azt a kiadványt a szóbelire amit minden évben kiadnak, abból is készültem. Szerintem még nincs késő elkezdeni, ha szereted és érdekel és könnyen tanulnád akkor szerintem csináld.
2020. nov. 28. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
79%

Az előttem hozzászóló nagyon jó tanácsokat adott, főleg a forrás terén, viszont írt egy nagy csacsiságot. Azaz, emelt szintem három esszét kell "csak" írni: egy rövidet, egy hosszút, és egy komplexet.


Az esszéírást én javaslom, hogy gyakorold, írj minél többet és közben mérd az időd, mert sajnos az a 140 perc nagyon hamar letelik.

Az esszék kapcsán a legjobb, ha találsz egy tanárt, aki kijavítja neked és elmagyarázza a hibáid, de ha erre nincs lehetőséged, akkor is te magad, a javítókulcs alapján tudod ellenőrizni, hogy azok a dolgok vannak-e az esszédben, mint amit a javítókulcs kér.

Én javaslom, hogy annyi esszét írj, amennyit csak tudsz, mert sajnos ott lehet a legtöbb pontot veszíteni, de ha alaposan begyakorlod és figyelsz az időre (!), akkor menni fog! ;)

2020. nov. 29. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat!:)
2020. nov. 29. 07:45
 4/5 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
91%

Először is fontos leszögezni, hogy a történelemérettségire nem kell a teljes négyévnyi tananyag, ugyanis mind közép-, mind emelt szinten központilag meghatározzák a számonkérhető témaköröket. E témakörök listáját megtalálod az alábbi dokumentum 8–13. oldalán: [link]


(Az emelt szintű témakörök természetesen magukban foglalják a középszintűeket is.)


I. Írásbeli


Az írásbelire készülésnek két útja van: az elméleti tudás felfrissítése, elsajátítása, valamint a gyakorlás, azaz korábbi érettségi feladatok megoldása.


1. Az elméleti tudás felfrissítése során a kiindulás a linkelt témakörök listája legyen. Az e témakörökhöz tatozó ismereteket felidézheted, megtanulhatod a tankönyvek vonatkozó fejezeteiből, vagy akár használhatsz olyan, a történelemérettségire felkészítő kiadványt, amely az emelt szintű témakörök kidolgozott változatait tartalmazza.


2. Az elméleti tudás bővítése mellett fontos, hogy oldogass korábbi érettségi feladatsorokat, majd javítsd a munkádat a hozzájuk kapcsolódó javítási-értékelési útmutatók segítségével. Ezáltal egyrészt hozzászoksz a feladattípusokhoz, megoldási mechanizmusukhoz, továbbá az atlaszhasználathoz, másrészt pedig a háttérismereteid is bővülnek.


Az írásbeli feladatlap két részre oszlik. Az első részben rövid válaszokat igénylő feladatokat kell megoldanod. Ennek során a középiskolai történelematlaszodat nem használhatod.


A második részben három esszét kell írnod. Egy rövid, egyetemes történelemmel foglalkozó; egy hosszú, a magyar történelemre vonatkozó; valamint egy ún. komplex esszét: ebben a típusban vagy egy korszakokon átnyúló, vagy egy összehasonlító fogalmazást kell alkotnod. Fontos, hogy e második részben már használhatod az atlaszt.


Az esszéírásra vonatkozóan az atlaszhasználaton túl hangsúlyozni kell az esszéírás követelményeit, melyeket végig szem előtt kell tartanod – ezeknek megfelelően kell kidolgoznod a fogalmazásodat, hiszen a javítás során értékelési szempontokként is szolgálnak. E szempontok – jelen esetben nagyon vázlatosan – a következők:


1. Feladatmegértés: arról írj, amit a feladat megfogalmazása kér tőled, attól egy kicsit se térj el, írásodban végig azon kérdésekre keresd s add meg a választ, amiket kijelölnek számodra.


2. Tájékozódás térben és időben: a fogalmazás témáját helyezd el földrajzilag és az idő dimenziójában (mikor és hol járunk?).


3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: fogalmazz érthetően, a nyelvhelyesség és a helyesírás legyen rendben; használd a témához tartozó szakszavakat helyesen.


4. Ismeretszerzés, forráshasználat, az eseményeket alakító tényezők feltárása, problémaközpontú és kritikai gondolkodás:

Ez egyrészt azt jelenti, hogy az esszéhez kapott forrásokat építsd bele az írásodba. Azonban ne csak egyszerűen tartalmat emelj át, hanem kapcsolj hozzá valamilyen megállapítást, következtetést is.

Másrészt pedig fontos, hogy ezt az elvet végig érvényesítsd az egész fogalmazás során: ne csupán tényeket, adatokat, eseményeket sorolj fel egymás után, hanem mindegyikhez kapcsolj valamilyen megállapítást, következtetést. A miértekre keresd a választ, világíts rá az ok-okozati összefüggésekre.


A korábbi érettségi feladatsorokat és a hozzájuk kapcsolódó javítási-értékelési útmutatókat megtalálod az alábbi link segítségével: [link]


II. Szóbeli


Az emelt szintű szóbeli központi tematika alapján zajlik. Az Oktatási Hivatal mindig közzéteszi azon 30 témakört, melyekhez a szóbelin húzott tételek kapcsolódni fognak. Ezen anyagrészeket dolgozd ki, vagy támaszkodhatsz akár olyan előre kidolgozott forrásokra, amelyek szakszerűek és megbízhatóak. Az írásbeli kapcsán említett érettségire felkészítő kiadvány például itt is alapvető tanulási forrásod lehet, azonban előfordulhat, hogy egyes témakörökről a szóbeli szempontjából kevesebbet írnak. Egyébként szokott megjelenni olyan kiadvány, amelyben célzottan az emelt szóbeli anyagát adják közre a szerzők.

2020. nov. 29. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 2001viro ***** válasza:
100%

Szia!

Én is toribol emelteztem, és nyilván nem én vagyok a legjobb példa, de én érettségi előtt két héttel kezdtem el készülni... Mivel idén érettségiztem, nyilván könnyebb volt, hogy nincs szóbeli, de a lényeg az, hogy semmiképp sem vagy elkésve. Van rá bőven időd. Írj meg minél több feladatsort, a feladatokkal magát az anyagot is tudod gyakorolni. És sok sikert kívánok :)

2020. nov. 30. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!