Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Csak nekem nem mennek ezek?

Csak nekem nem mennek ezek?

Figyelt kérdés

Sziasztok, ugye nem csak én nem értem a szöveges feladat-egyenleteket?

Hogyy mittudomén, a Józsinak 4-szor annyi bögréje van mint Julinak, és ha a Juliéból elveszünk kettőt, Józsi bögréjének 1/3-a lesz. Ez csak egy példa volt.


Már tanultam suliban, megtanultam, elfelejtettem. Egyszerűen nem értettem. Aztán magántanárral megtanultam újra, megtanultam, újra elfelejtettem. Itt állok felvételi előtt, és krva szar vagyok benne. Egyszerűen már annyira elegem van.



2021. jan. 2. 23:51
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Juli bögréinek száma: x

Józsi bögréinek száma: 4x

Ez az alap, amit kapásból fel tudsz írni. Ezután már csak egy egyenletet kell felírnod, a második információmorzsa alapján.

"Juliéból elveszünk kettőt (x-2), Józsi bögréjének 1/3-a lesz (4x/3). Tehát:

x-2 = 4x/3


És ezt megoldod (ez pont rossz példa, mert nincs megoldása).

Ennyi a trükk. Mindig valamelyiket elnevezed egy X ismeretlennel, minden más pedig felírható belőle.

Sok szerencsét!

2021. jan. 3. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen típusú szöveges feladatoknál szoktam készíteni egy táblázatot, hogy jobban átlássam a dolgokat. Itt nem tudok táblázatot rajzolni, de valahogy megpróbálom elmagyarázni.

Például nézzünk egy piros és fehér golyós feladatot. 2014/mat2/10-es feladat: Egy dobozban csak piros és fehér golyók vannak. A dobozban lévő golyók ötödrésze piros színű. Ha a dobozba további 13 piros és 34 fehér golyót teszünk, a dobozban lévő golyók negyedrésze lesz piros. Hány piros és hány fehér golyó volt eredetileg a dobozban?

Táblázatom úgy néz ki, hogy függőlegesen lesz két oszlopom I.: az alap vagy kiindulási állapot és II.: a változás, ami történt az alaphelyzethez képest. Vízszintesen pedig 3 sor: első: piros golyók, 2.:fehér golyók, 3.: összes golyó -> kitöltöm a táblázatom

Legyen az összes golyó száma: x A feladat szerint a golyók ötödrésze piros,tehát piros=1/5x, ebből következik, hogy a fehér golyók száma 4/5x lesz, hiszen összes golyó mínusz piros golyó=fehér golyó: x-1/5x=4/5x Tehát a táblázatom első oszlopa, így néz ki:

I.

piros:1/5x

fehér:4/5x

Össz.: x

A második oszlopba beírom az első oszlop adatait + a változást. A feladat alapján a piros golyók száma 13-mal nőtt, a fehér golyók száma 34-gyel nőtt.-> ebből következik, hogy az összes golyó száma 13+34=47-tel nőtt. A táblázatom második oszlopa így néz ki:

II.

piros: 1/5x+13

fehér: 4/5x+34

Össz.: x+47

A feladat szerint "a dobozban lévő golyók negyedrésze lesz piros." Ez alapján fogom felírni az egyenletemet. Nézzük lépésről-lépésre.

dobozban lévő golyók: x+47 (II. oszlop, a változás, a hozzáadás után)

dobozban lévő golyók negyedrésze: 1/4(x+47)

a dobozban lévő golyók negyedrésze lesz piros: 1/4(x+47)=1/5x+13

(Pirosat is a táblázatomból néztem ki) Tehát megvan az egyenletem! Innen már mérlegelvvel, egyenletrendezéssel, ki lehet x-et számítani. x=25 lesz Eredetileg 5 piros és 20 fehér golyó volt a dobozban.(I. oszlop, behelyettesítem az x=25-öt)

2021. jan. 3. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Tom Benko ***** válasza:
100%
Nem csak neked. A szöveges feladatokra ráadásul nincs is általános módszer (illetve ami van, az annyira absztrakt, hogy gyakorlatilag semmit nem mond), úgyhogy itt csapódik le igazán a matektanulás minősége. Gyakorolj. Sokat. Tényleg sokat.
2021. jan. 4. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!