Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kutatókhoz, egyetemi oktatókho...

Kutatókhoz, egyetemi oktatókhoz szólnék főleg: ez plágiumnak számít?

Figyelt kérdés

Azért írtam, hogy kutatók és egyetemi oktatók válaszát várnám főleg, mert talán ők értenek legjobban a publikáláshoz, plágiumhoz.

Felfigyeltem valamire és kíváncsi vagyok, hogy azok a dolgok a plágium kategóriába tartoznak-e.

Ismerek valakit, aki egy tanulmányt két folyóiratban publikált, de teljesen ugyanaz a szövege a 2 tanulmánynak. Nyilván egyik helyen sincs leírva, hogy szerepel egy másik folyóiratban is. Ha valaki egy tanulmányt 2 helyen publikál, akkor az önplágium?

Ugyanez a személy olyat is csinált, hogy egy konferenciakötetben megjelent tanulmányának egy részét kivágta és megjelentette egy folyóiratban. Ugyanúgy van megfogalmazva, ugyanaz a téma és bár nem az egész tanulmány szerepel két helyen, de mégiscsak egyezik. Tény, hogy az egyik a másiknak csak a felét teszi ki, mert annyit vágott ki belőle és beletette az előző összegzését, de akkor is.


Elvileg szabad ilyet csinálni? Ha megnézzük, ez a négy publikáció valójában csak kettőt ér.

Doktorandusz az illető. Én onnan tudom ezeket, hogy részben hasonló témák és területek érdekelnek, részben ugyanazokban a folyóiratokban publikáltunk, így félig véletlenül vettem észre ezeket és feltűnt, hogy "ez a cím mintha ismerős lenne" és meg is találtam, hogy ugyanezekkel a címekkel már publikálta valahol. Másrészt, igazából valamilyen szinten érdekelt az illető munkássága, azt talán túlzás lenne állítani, hogy a példaképem volt, de motiváló volt számomra, hogy mennyi publikációval, konferenciaelőadással, más eredménnyel rendelkezett.


A dolgok, amikről a kérdésben írtam, plágiumnak számítanak?



2021. febr. 12. 17:55
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Igen, mivel általában minden komolyabb folyóiratban feltétel, hogy nemcsak önálló, hanem új eredményt várnak el. Ennyi erővel száz különböző helyre beküldhetné az ember ugyanazt az eredményét, és máris lenne száz cikke.
2021. febr. 12. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
42%
Szerintem nem. Legalábbis amit én látok (hallgatóként) elég bevett gyakorlat a nagyoknak maguktól idézni.
2021. febr. 13. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

#2


Nem az a baj, hogy saját magától idéz valaki, hanem az, hogy idézet nélkül elsüti ugyanazt az eredményt máshol. A kettő dolog nem ekvivalens. A kérdező is az utóbbi jelenségre utalt.

2021. febr. 13. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Doktorandusznál necces, társadalomtudományban 1200 publikációs akadémikusnál ne legyenek illúzióid...
2021. ápr. 13. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!