Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Fizika. Ki tudja legegyszerűbb...

Fizika. Ki tudja legegyszerűbben elmagyarázni Einstein relativitás elméletét?

Figyelt kérdés

Gyenge az eszem előre szólok, ezért nem wiki vagy ilyesmi bemásolásra gondoltam. Arra gondoltam akinek ez jól fekszik az agyának, és nagyon tisztán át tudja látni, az arra is képes lehet, hogy úgy magyarázza el, hogy egy ilyen gyengébb képességű mint én is megértheti.

Persze már akinek van kedve hozzá.

Esetleg kort is írhattok kíváncsiságból. Köszönöm a fáradságot. Liza 22

(Utóirat, tudom hogy kettő van, de egyiket sem értem)



2021. ápr. 2. 18:13
A kérdező szavazást indított:
Nekem is nagyon nehéz volt megérteni 🥵
Én sem értem 😐
Én egyből ráéreztem a lényegére 🤓
Nem tudom és nem is érdekel 🤯
Engem is érdekelne 🙄
Kisbetűvel írtad Einsteint 😎
10 szavazat
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
0%
Nem, a relativitáselméletet még nagyon jóképességű emberek sem biztos, hogy felfogják, úgyhogy neked esélyed sincs.
2021. ápr. 2. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
0%
attól, hogy lepontozod még így van...
2021. ápr. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 Mojjo ***** válasza:
85%

A speciális relativitáselmélet legfontosabb pontja, hogy a fény minden megfigyelő számára ugyanolyan sebességgel - fénysebességgel - halad, mindegy hogyan mozognak. A fontos következményei, hogy nem létezik abszolút egyidejűség, az, hogy két esemény egyszerre kövezkezett-e be, vagy az egyik a másik után, az megfigyelők kérdése, nem abszolút. Az idő múlásának sebessége sem abszolút, különböző megfigyelők máshogy érzékelhetik. A távolságok sem abszolútok.


Az általános relativitáselmélet a gravitációt magyarázza meg, mégpedig a tér és idő (avagy együtt téridő) görbületeként. Leírja, hogy az anyag/energia hogyan görbíti téridőt, illetve ez a görbület hogyan hat vissza az anyagra/energiára.

2021. ápr. 2. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 Mojjo ***** válasza:
73%

@1-2: Attól függ, milyen szinten magyarázzuk el. És persze az örökérvényű:

[link]

2021. ápr. 2. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/42 A kérdező kommentje:
#1 Szerintem a #4 rád gondolt amikor belinkelt egy Einstein idézetet: "Ha nem tudod egyszerűen elmagyarázni, akkor magad sem érted elég jól" De ha ő nem is rádgondolt akkor is igaz. Egyszerűen csak nehéznek tűnik mert gyenge a gógyim hozzá úgy mint tiéd, ezen nincs mit szégyellni. Egyébként #4 én talán 17 éves szintű lehetek agyilag.
2021. ápr. 2. 19:50
 6/42 A kérdező kommentje:

A #3 magyarázata egyszerűnek tűnik. Bár ha jobban megnézem..

Az első szakaszból azt vettem ki hogy az idő nem lineáris hanem valamilyen tényezők befolyásolják vagyis konkrétan a sebesség? Vagy rossz felé kapizsgálok?

A második szakasz hogy térgörbület ez nekem nagyon magas. A tér az egy semmi. Nem? Az hogyan tud görbülni? A tér az nem anyag hogy elgörbüljön. A benne lévő anyag az elgörbülhet a gravitációtól aminek ki tudja mi az oka..de a tér az tér marad. Kérlek magyarázd el mi a tér, és hogy az hogy görbülhetne meg ha nincs semmi tulajdonsága ami görbülhetne. Bocsánat de ez nem fér a fejembe. Köszi a választ

2021. ápr. 2. 20:00
 7/42 Mojjo ***** válasza:
88%

#5: Igen, rá gondoltam, ahogy jeleztem is a hozzászólásom elején. Csak én @-ot szoktam használni # helyett, de akkor most a kedvedért lecseréltem #-re :)


#6: Az idő egy irányban telik, előrefelé megy, de az, hogy milyen gyorsan megy előre, sok mindentől függ. Adott esetben egy ember számára eltelik 10 év, egy másik számára ugyanakkor csak 2 hónap. Vagy épp az egyiknek 24 óra, a másiknak 23 óra 59 perc 59 másodperc. Sok mindentől függően ez a hatás, ez a különbség lehet nagyon kicsi, vagy nagyon nagy is akár. De hogy akár csak észrevehető legyen, elég extrém körülményekre van szükség. Nagyon nagy sebességekre, vagy nagyon nagy gravitációra. Normál körülmények között úgy tűnik, mintha az idő mindig mindenki számára és mindenhol ugyanúgy telne. Ezért nem is tudtuk a 20. század előtt, hogy ez valójában nincs így.


Ami a teret illeti, az egy nehéz ügy. Talán úgy érdemes elképzelni, mint egy szövetet, egy vásznat, vagy lepedőt, amin minden létező történés folyik, és amin minden létező objektum rajta van. Talán tényleg képzelj el egy konkrét vásznat, amin mindenféle pici lények éldegélnek pici városokban, amik szintén a vászonba vannak beágyazva. Ez a vászon nem érzékelhető közvetlenül a vászon-lények számára, de ha a vászonon lévő A és B város között felgyűrődik az anyag, azt észreveszik, hogy nem olyan az út, és nem arra mennek A és B város között, mint eddig. Ha behorpad az a vászon, ott az sem olyan, mint ahol egyenes.

Itt nekünk inkább égitest szinten érdekes a dolog, nem városok szintjén, de a helyzet ugyanaz. Van valami izé körülöttünk, amit közvetlenül nem érzékelünk semminek, de tud gyűrődni, tud horpadni, még hullámozni is tud. És attól függően hogy hol milyen épp a szerkezete, máshogy viselkedik sok minden. Megjelennek olyan hatások, amit mi gravitációs erőként érzékelünk, az előzőekre visszautalva az idő is máshogy telik, a fény is bekanyarodni látszik, pedig nem ütközik semmibe stb stb.

2021. ápr. 2. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 A kérdező kommentje:
De lehet hogy inkább csak valami láthatatlan közeg görbül a térben ami a mozgásokat befolyásolja, csak nem vesszük észre ha nem mérjük, és ami a teret nem érinti?
2021. ápr. 3. 07:41
 9/42 Mojjo ***** válasza:
62%

@8: Nem. Ez a láthatatlan közeg "éter" néven egy népszerű elképzelés volt, de végül elbukott, kiderült, hogy nem létezik.

Az általános relativitáselmélet nem egy láthatatlan közeg, hanem egész pontosan és specifikusan a tér, az (általános relativitáselmélet keretei között) üres tér görbületét írja le. (Illetve a téridőét.)

2021. ápr. 3. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 Mojjo ***** válasza:
62%
Csak hogy nehogy félreérthető legyen: az étert nem a térgörbület magyarázatára találták ki, az éter-hipotézis már az ált. rel. megalkotása előtt megbukott.
2021. ápr. 3. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!