Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Idei matek érettségi feladat?

Idei matek érettségi feladat?

Figyelt kérdés

A középszintű matek 8. feladatánál az (1;0) elfogadható válasznak?

A megoldókulcs (1;2)-t ír példának, de ugye több megoldás is jó.

Az enyém rossz?:s



2021. máj. 6. 10:17
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Igen, rossz.

Miért gondolod, hogy a te megoldásod jó?

2021. máj. 6. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem mondtam, hogy azt gondolom hogy jó. Oda csak példaként van írva, az ilyen feladatoknál több megoldás is jó, így rákérdeztem,hogy ez jó e. Ezzel í típusú feladattal élesben találkoztam először, nem akartam üresen hagyni,így beírtam valamit (1,0). Csupán ennyi.
2021. máj. 6. 10:41
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a feladatban egy egyenes van, így ha a megoldókulcs szerint jó az (1;2), akkor 1 helyen a 0 egészen biztosan nem lehet jó megoldás. De mondjuk ehhez még azt sem kell tudni, hogy milyen függvényről van szó, csak simán mondasz egy akármilyen y-t és kiszámolod hozzá az x-et egy sima elsőfokú egyismeretlenes egyenletből.


(most jutottam el odáig, hogy megnézzem, és hát vicc a feladatsor)

2021. máj. 6. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes, hogy most találkoztál vele először, elvégre a lineáris függvények kb. hatodikos tananyag... Hacsak nem ötödikesként érettégiztél, elég nehéz elhinni, hogy ilyen feladatot még az életben nem oldottál meg.


Egyébkéntc hogy értsd is a feladatot; általnosságban az


a |-> b


azt jelenti, hogy az a-t gyakorlatilag „összepárosítjuk” a b-vel, például az 5|->2 azt jelenti, hogy az 5 párja a 2 lesz. Mondjuk a a „párosítás” nem jó kifejezés ebben az esetben, mert itt az 5-nek a 2 a párja, viszont a 2-nek nem (feltétlenül) párja a 2. Ezért egy új szót találtak ki, és ez a hozzárendelés.


A 8-as feladat arról szólt, hogy minden számhoz hozzárendeljük azt a számot, amit a jobb oldalon kapunk eredményként, hogyha a kiválasztott számon elvégezzük a műveleteket, tehát az


x |-> (2x)/5 + 8/5


azt jelenti, hogy az x számhoz a jobb oldalon kapott eredményt rendeljük. Például ha x=100, akkor


100 |-> (2*100)/5 + 8/5 = 208/5, tehát a 100-hoz a 208/5-öt rendeli.


Ezek a hozzárendelések egy Descartes-féle derékszögű koordináta-rendszerben is ábrázolhatóak pontokként, ahol a pont első koordinátája az x, a második koordináta pedig a kapott eredmény, esetünkben a (100 ; 208/5) pontot kell ábrázolnunk.


Ugyanezzel a gondolatmenettel jön ki az (1;2) pont, és ugyanezzel a gondolatmenettel nem jön ki az (1;0) pont, tehát ez nem jó megoldás.

2021. máj. 6. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!