Tanítóból óvónő?

Figyelt kérdés

Egy kicsit hosszú lesz a kifejtés, előre is elnézést kérek.

10 éve vagyok tanító, nagyon szeretem, vagyis szerettem a munkám, annyira büszke voltam mindig a gyerekekre, akikkel a nap nagy részét töltöttem, rengeteget tanultam tőlük, róluk én is.

Hanem a baj a minket körülvevő rendszerrel van, már úgy érzem nem bírom tovább. Először szépen bevezették a KAP rendszert, full leterhelés van a gyerekek részéről, a vezető erőltet mindenféle pályázatot, akár rajz, vagy verseny. Már szinte havonta kell műsorozni a gyerekekkel, minden héten van valami, ami készülést igényel. Ezek mellett drákói szigort követel a felsőbb vezetőség, múlt héten azért szidtak le, mert le mertem vinni napközi idő alatt a gyerkőcöket a Holt-Tisza partjára, ahol fákat néztünk és madárlest rögtönöztünk (azért írom le, hogy szemléltessem, hogy mennyire rövid pórázon vagyunk). A készülésre plusz időt nem adnak, hanem ének, tesi, rajz órából kell elvennem jelentős mennyiséget, hogy teljesíteni tudjunk. Közben adminisztratív feladatok tömkelege, jövő héten be kell fejezni velük az év végi dogákat, hiányzó nem lehet, mert leszidnak. Ja, a tanévzáróra és ballagásra is az én osztályomnak kell készülni, de már egyszerűen nem bírjuk szusszal. Nekik is sok, de nekem is. Nem gondoltam volna, de lassan pályaelhagyó leszek, ez a rendszer embertelen és elnyomó. Hiába imádom a munkám, jó a kapcsolatom a szülőkkel, ennyi terrort és sztahanovista munkamódot már mentálisan nem bírok el.

A kérdésem leginkább óvodapedagógusokhoz szólna: egy kicsit mesélnétek a ti munkátokról? Nektek is ennyire ostorozó, taposómalom? Úgy gondoltam, hogy jelentkeznék óvónő képzésre, mert nekem a gyerekek a mindeneim, csak velük szeretnék dolgozni, mást nem tudok elképzelni magamnak.

Kicsit kusza lett és hiszti hangú, elnézést. Ötleteket, véleményt is szívesen várok.



2021. máj. 10. 12:39
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Iskolaváltás? A le terhelés az intézményből függ.
2021. máj. 10. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Általában nem szokott ennyi minden lenni iskolákban. Szerintem válts inkább intézményt.
2021. máj. 10. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek, válts iskolát.

Kár lenne érted, a gyerekeknek áldás az ilyen pedagógus. :)

2021. máj. 11. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi hsz-eket! <3

A környéken érdeklődök több iskolánál is, viszont csak nem hagy nyugodni a dolog. Lenne értelme az óvodapedagógus képzésnek így? Akár kicsikkel, minikkel is szívesen dolgoznék.

2021. máj. 13. 15:35
 5/9 anonim ***** válasza:
67%
Szerintem nem. Még ha el is ismernek neked néhány tárgyat, akkor is kb. nyolc félév képzés az óvodapedagógus-képzés. Ennek egy része biztosan költségtérítéses. (Ha vannak még ingyenes féléveid, azokat felhasználhatod, de szerintem maximum négy). Abban négy évben dupla terhelésnek lennél kitéve, mert a jelenlegi, megterhelő munkád mellett, még tanulnod, vizsgáznod, tandíjat fizetned is kéne. Bírnád? Támogatna a család? Egy ilyen komoly képzésbe belevágni óriási kihívás. Akkor már inkább nézz utána a szakvizsgát adó képzéseknek, pl. közoktatás-vezetői, akkor tudnál specializálódni, könnyebben előre lépni a ranglétrán, fizetésben. És a szakvizsgát adó képzések csak kétévesek. Az oktatas.hu-n a pedagógus-szakvizsgás képzések menüpontban egy excell táblázatban megtalálod az összes olyan pedagógus-szakvizsgás képzést, ami szóba jöhet. És ezt még a munkahelyed is támogatná, főként, ha amúgy is szükséges végezned a hétévenkénti továbbképzést. A munkahely kell, hogy fizesse a képzés 80%-át. Ehhez egy tanulmányi szerződést kell kötnöd a munkahelyeddel, és felvetetni magad a továbbképzési tervbe. Erre előre láthatólag a következő tanévben kerülhet sor. Ha elhatározod magad, szerintem ezzel jobban járnál, mintha egy teljesen új szakmát tanulnál meg. Ráadásul ezzel hét évre teljesíted a kötelező pedagógus-továbbképzést is.
2021. máj. 13. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen utolsó!

Jelenleg 6 félév az óvónő, bizonyos tárgyakat át tudok vinni, mert ugyanazon a Főiskolán terveztem tanulni.

A tanítót is munka, család mellett csináltam, az államvizsga idején született a fiam.

A továbbképzés egy vicc, már 90 teljesített kreditem van szeptember óta. De elgondolkodom a közoktatás vezetőin, köszönöm :)

2021. máj. 13. 16:33
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Én elfogult vagyok az óvodával kapcsolatban. Amennyire eddig én betekintést nyertem ebből, itt is meg kell felelni, ugyanúgy vannak kötelező műsorok (bár kevesebb és játékosabb mint suliban), adminisztráció itt is sok. A pedagógiai szabadság itt jobban megvan, bár itt is van, akit nagyon a teljesítménycentrikusság hajt és amolyan "feladatlapozós" beállítottságú, nem az élmény alapú tanulás támogatója.

Én azt tanácsolom, hogy keress egy másik iskolát szeptembertől. Húzz le ott egy évet és utána meglátod. Ha kevésbé nyomasztó ott a rendszer, akkor maradj, ha nem válik be, akkor válts óvodapedagógiára.


18L, óvodapedagógus hallgató

2021. máj. 18. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Én régen inkább tanító akartam lenni, de amióta látom, hogy milyen szabadon szervezhetek tevékenységeket az óvodába nem bánom.

Gondolok itt arra, hogy elöre megtervezem a mozgást, vizuálist, mesét, zenét, környezet-matekot, aztán elfogadja általában mindig a vezetőség.

Szerintem ez sokkal kisebb stressz.

Sok készülést igényel, főleg ha az ember igyekszik szépen mindenhetet komplexeb megcsinálni, sok változatos ötlettel.


Egyébként sok az adminisztráció is



De szerintem könnyebb élete van az óvónőknek munka szempontjából.


Annyi, hogy én kicsit fárasztóbak éreztem a 3 évet. De hiszem. Ha valaki elég motivált és kitartó levelezőn simán megcsinálja, főleg egy tanító;)


De amúgy asszem Szegeden van lehetőség rövidebb! Idő alatt elvégezni az óvónőit, ha màr van tanítóid.


Olvass utána.

2021. jún. 2. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Na ne...tanító szakos hallgató vagyok, de ezek után kezd elmenni a kedvem. :D Viccelek!

Szerintem is először az iskola váltást próbáld meg, aztán ha ott sem jó, akkor az óvónőit.

Mi lesz, ha visszahúz majd a szíved a tanító pályához?

2021. jún. 2. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!