Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Akinek nincs támogatása,...

Akinek nincs támogatása, abból soha nem lehet kutató? Ennyire úri móka lenne?

Figyelt kérdés

Nagyon el vagyok keseredve mostanában. :( Végeztem az alap és a mesterképzéssel is, illetve van egy másik alapszakom. Szerintem megvan bennem a potenciál, de valamiért úgy érzem, nincs lehetőségem. Ha tévednék, nyugodtan javítsatok ki, egyelőre én nem látok jó megoldást.


Szóval, az alapszak annyira húzós volt számomra, hogy nem tudtam érvényesülni szakmailag, őszintén örültem, hogy a tárgyaimat sikerült teljesítenem egyenesben.


Mesterszakra viszont már nem támogattak a szüleim, így magamat kellett eltartanom. Próbálkoztam pályázatokkal, de mindegyikre olyan pályamunkát vártak, amivel vagy nem volt időm foglalkozni a munka mellett vagy olyan felszerelés kellett volna hozzá, amit nem volt lehetőségem használni, otthon meg nem tudtam volna megoldani azt, hogy felveszem az adatokat. A laborbérléshez egy csomó engedély kellett volna, ráadásul csak akkor adták volna oda, mikor nekem munkaidőm volt, így nem tudtam megfelelő mennyiségű adatot összeszedni.


Próbáltam csatlakozni kutatócsoportokhoz asszisztensként is akár, de mindenhonnan lekoptattak. Gyakorlatilag az évfolyamtársaimmal egymás alá licitáltunk a bérigénnyel és én sajnos nem tudtam elég melyre menni... Volt, hogy fél vagy teljes állásban kerestek munkaerőt, én pedig úgy jelentkeztem, hogy a félállást szeretném, mert akkor meg tudom tartani a jelenlegi munkahelyem mellette és rugalmasabb tudok lenni az anyagiakkal. Erre felvették az egyik olyan évfolyamtársam főállásba, aki tudott ezzel foglalkozni, mert otthon élt és nem kellett neki nagy összeg havonta. Szóval hobbiból elvállalta, mert számíthatott a családjára és nem kellett más miatt aggódnia (a tudását nem vitatom, épp ellenkezőleg, csak úgy érzem, én is alkalmas lehettem volna...)


Szinte minden szakmai (kutatói) pozi azért vált esélytelenné, mert ingyen kellett volna rengeteget dolgoznom. Nem a pénzért csinálom, de egyszerűen nem tudok heti 20+ órát a tanulmányaim mellett arra szánni, hogy ingyen segédkezzek. Muszáj pénzt keresnem.


A szakmai tudásom szerintem megvan, a kutatásban használt módszertant jól ismerem, annak köszönhetően van most is állásom, illetve a tárgyi tudásom is szerintem megüti a szintet, nagyon sokat tanultam és igyekszem tájékozódni, ahogy csak tudok. De nem tudok ingyen akárhol ott lenni.


Kisebb pályázatokat nyertem már, a szakdolgozatom és a diplomamunkám is jól sikerült, de otdk-ra már nem tudtam menni, mert nem fért volna bele, túl későn készültem el. Az oktatók szemében nem tűnhetek túl ambiciózusnak, amiért a megélhetés és a tanulás között ingázok. Tulajdonképpen nem vagyok különb annál, aki csak a papír miatt van itt, mert nem tudom bizonyítani, hogy mennyi mindent tudok, mert a jegyek nem számítanak annyira, a többiről meg nem tudok számot adni az elvárt formában.


Gondoltam arra is, hogy elkezdem a doktorit, hátha akkor könnyebb lesz, kapok ösztöndíjat is, kutathatok. De sajnos az az összeg éppcsak fedezi a kiadásaimat és félek, hogy azzal a 4 éves lyukkal az önéletrajzomban csak elvágnám magam, ha később másodállásra szorulnék, hogy a kutatói munkaköröm tudjam úgymond finanszírozni. Azt meg nem tudom, hogy közben mit tudok csinálni, megvallom őszintén, hogy félek otthagyni a jelenlegi munkahelyem, ha felvennének doktorira.


Egyszerűen úgy érzem, hogy semmim sem lesz, ha az akarok lenni, amit szeretnék, soha nem fogok nem nélkülözni, pedig nem vágyom sokra. Ha főállásban csinálnám azt, amit most, nagyon kemény pénzeket adnának érte az iparban, de soha nem lennék kutató, főleg, hogy a maradék támogatás is a fiataloknak jár, amiből én kezdek már kicsúszni. Nem tudok elég energiát beletenni ebbe és nem azért, mert nincs bennem alázat, hanem mert nem tart el senki. Kilátástalannak érzem az egészet. :/


Miért kell éveket, évtizedeket tanulni, majd egy csomót ingyen dolgozni azért, hogy egyáltalán felvegyenek minimálbérre dolgozni? Vagy egyáltalán ingyen beengedjenek a laborba? Ha máshol sem tartanák értékesnek a tudásom, megérteném, de miért kapok kevesebbet azért, mert magasabb szintű dolgokat akarok csinálni, mint azért, amiért főállásban megkapnám a félmillió nettót?


2021. szept. 17. 18:57
 1/3 Sajtadó ***** válasza:
95%
Nem egészen világos, melyik szakmáról beszélünk, de hogy akarsz kutató lenni phd nélkül? Az a kutatók “érettségije” mindenhol. Jelentkezz doktori programra.
2021. szept. 17. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A kutatás soha sem a pénzről szólt. Aki sokat akar keresni, az menjen a magánszférába dolgozni.


Ha megnézed, hogy egy pedagógus, EÜ dolgozó, egyéb állam által foglalkoztatott személy mennyit keres, akkor ne csodálkozz. Sok kutatóintézetet az állam tart fenn, az egyetemeket is, igaz már alapítványi formátumban. Szerintem sosem volt nagy pénz a kutatásban, legfeljebb egy-egy jó pályázat elnyerésével, állami támogatással.


Az én szakmámban sokan mennek el PHD-zni, pl. 30-40-50-60 évesen is, és akár egyetemen is oktatnak, teljesen ingyen, vagy nagyon alacsony fizetésért. Igen, mert mellette a versenyszférában dolgoznak, és egy "egyetemi oktató" elég jó cégér.


A PHD viszont alap, anélkül nem sok helyre vesznek be, ráadásul a PHD alatt/előtt érdemes magad jól "benyalni" egy tanszékre.


Azon évfolyamtársaim, akik már egyetem alatt kutatni/oktatni akartak, ők már az elejétől kezdve ezt építették:

TDK-ra jártak, demonstrátorkodtak, részt vettek hallgatóként kutatásokban, szakmai, tudományos diákszervezetekben voltak tagok, így építették ki a jó kapcsolatokat, hogy utána ösztöndíjas PHD-sként vegyék fel a tanszékre, és hogy utána ott is maradhasson, tanársegédnek.


Feltételezem egyetemen túl is léteznek kutatások, vannak más kutatóintézetek is, de feltételezem oda is alap a PHD. Egyébként kapcsolatok nélkül nehezen fog menni, mert elég ritka az, hogy sziasztok, jöttem kutatni...


És igen, sok ismerősömnek meg volt az anyagi/családi háttere ahhoz, hogy PHD-ra menjen, mert őszintén szólva én kicsit luxusnak tartom, hogy járok 5 évig egyetemre, majd még 4 évet lehúzok phd-n, ami idő alatt alig keresek... Ezt nem sokan tudják finanszírozni.

2021. szept. 17. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Igen, azt tudom, hogy a kutatói karrierhez kell phd, inkább csak az akasztott meg, hogy bárki, aki doktorira készült és ennek érdekében kutatott korábban, úgy tudta megenni, hogy tudta nélkülözni az élethez szükséges pénzt és úgy vett részt már a doktori előtt egy csomó dologban, hogy ingyen belevágott (mert az mta több kutatócsoportja hirdetett így meg állást például).


És emiatt bizonytalanodtam el a doktoriban, hogy egy dolog az, hogy a kutatói pálya alulfizetett, de van egy csomó ember, aki már elért valamit, mielőtt doktorira ment és velük én már nem tudok versenyezni. És mivel nekem valamennyire számít a pénz (muszájból), valószínűleg ők élveznek abszolút előnyt, hiszen két egyforma jelentkező közül is az kellett, aki kevesebbet mondott. :(

2021. szept. 18. 01:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!