Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » 18 évesen valóban el lehet...

18 évesen valóban el lehet megfelelően dönteni, hogy merre akar az ember továbbmenni?

Figyelt kérdés

Végzős diákként mindennapos téma a továbbtanulás és mivel ilyen sűrven találkozok ezzel a topikkal, így egyre többet gondolok rá én is. És az utóbbi időben elkezdtem akarva-akaratlanul is megkérdőjelezni saját magam.

Már ezt megelőzően eldöntöttem merre szeretnék tovább menni, felállítottam egy sorrendet és most, a mini krízisem során is átrágtam magam többször a pro-kontrákon. Arra jutottam, hogy mindent összevetve továbbra is az eredetileg kiválasztott szakot jelölöm majd meg elsőnek.

De folyton csak arra gondolok, hogy ezt a döntést csupán a mostani világszemléletem alapján hozom, ami nagyon hiányos (kisváros egy eldugott sarkában az országnak, kevés tapasztalat vagy affinitás a gyakorlatiassághoz) és nem ad valós képet arról, hogy tulajdonképpen pontosan mi is vár rám, milyen tényleges lehetőségeim lesznek, úgy érzem nem látom át a dolgokat elég megfelelően. Mi van, ha megbánom?


Van tapasztalatotok azzal kapcsolatban, hogy mennyire nehéz egy új karrierirányba elindulni az élet egy későbbi szakaszában? Amikor az embernek már volt ideje egy kicsit saját magát is jobban megismernie?

Hiszen akkor már jó eséllyel önköltséges képzésre kell menni, ha ismét neki akarunk fogni a diplomának, közben dolgozni is kell, és van, akinek már családja is van ekkor; ők hogy egyensúlyoznak egyszerre mindent?



2021. nov. 8. 20:29
 1/7 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy ez a stressz valahonnan onnan is ered, hogy ebben a rohanó világban, könnyű öregnek éreznie magát az embernek már akár 26 évesen is. Hiszen az interneten is lépten-nyomon csak a sikeresebbnél sikeresebb fiatalokkal (akik persze csak az egydimenziós jót mutatják a külvilágnak, de mégis, ezt könnyű elfelejteni) találkozunk, akik mintha már a huszas éveik elejére összeszedték és bebiztosították volna magukat egy életre.

Racionálisan tudom, hogy ez egyrészt nem tükrözi a valóságot másrészt pedig az emberek nagyon kis százalékára igaz ez, akik mögött valószínűleg ott volt a megfelelő családi háttér és egyéb kapcsolatok. Mindezek ellenére is félek viszont attól, hogy a 18 évesen választott végzettség limitálni fog majd.

2021. nov. 8. 20:37
 2/7 anonim ***** válasza:
24%
Igen, el lehet. Sőt, korábban is.
2021. nov. 8. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
22%
10-20 éve még 30 fős osztályból kb. 25-nek sikerült.
2021. nov. 8. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
98%
Ha eddig nem történt meg, akkor amint kikerülsz a közoktatás szögletes és jól átlátható rendszeréből, meg fogod tapasztalni, hogy az élet totál kiszámíthatatlan tud lenni, az ember nem mindig tudja előre, hogy mit akar, de még ha azt is hiszi hogy tudja, akkor is sokszor máshogy alakulnak a dolgok. Ez ilyen, de ne ijesszen meg, fel fogod találni magad. Mindig próbáld a legtöbbet kihozni az aktuális körülményeidből.
2021. nov. 8. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
97%

Van, akinek el lehet és van, akinek nem. De én amondó vagyok, hogy inkább jöjj rá arra később, hogy mit akarsz csinálni és változtass, mintsem egy nem neked való pályán rohadj hiúságból az álomszakmádról álmodozva.


Én elsőre nem hoztam jó döntést. Nem bánom, mert végülis érdekelt a terület, de csinálhattam volna jobban is. Nem dolgoztam egy percet sem abban a szakmában, váltottam szinte azonnal, amint meglett az a végzettségem. Nekem 3 év esett ki emiatt, amit akkor soknak éreztem nyilván.


Emlékszem, akkor is rázta magát pár ember az ismeretségi körömben, hogy xy elsőre végigtolta az ügyvédsulit, időben kezdte, mekkora király. Ami természetesen így is van, feltéve, ha xy valóban élvezte volna, hogy ügyvéd és nem csak azért tartott volna ki mellette, mert attól a 3-5 évtől tartott, amivel én hátrányban voltam.


De hogy tényleg hátrány volt? Nem érzem annak. Nem tapasztaltam. Nem voltam elég érett ahhoz, hogy jól döntsek, de idővel elég érett lettem ahhoz, hogy erre rájöjjek. És nagyon sok emberről tudok, aki utálja a szakmáját, másról álmodozik és munka után a hobbijába menekül... Mert késő lenne váltani szerinte. De ez csak egyre rosszabb lesz, pont, mint egy rossz kapcsolatban.


Nagyon kevés ember van, aki mindent elsőre jól csinált és elsőre jól választott, hogy aztán abban a szakmában öregedjen meg, amiben kezdte, én azt tapasztaltam. Teljesen rendben van, ha szeretnél gondolkodni a döntésen és az is teljesen rendben van, ha később változik a véleményed. A karrier nem lineáris. Rengetegen dolgoznak olyan poziban, ami a végzettségük alapján nem is nekik való, rengetegen ugranak ki úgymond a munkahelyi körforgásból és végeznek el egy másik képzést, alapítanak családot, indítanak vállalkozást, aztán vagy folytatják onnan, ahol előtte voltak, vagy nem. Rengetegen váltanak és sajnos nagyon sokan természetesnek tekintik a munkaundort, pedig nem az. Kiégéshez vezet és nem csak arra a nyolc órára teszi rá a bélyegét, hanem az egész életedre. Ne a rossz döntést próbáld elkerülni, hanem azt, hogy benne ragadj. Majd megtalálod a helyed, de ahhoz is önismeret, tapasztalat kell. Anélkül az egész csak egy szerencsejáték, ami vagy bejön, vagy nem. Általában nem.

2021. nov. 9. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
68%
Kérlek ne izgulj ezen, aki ilyen értelmesen le tudja írni a gondolatait 18 évesen, az meg fogja találni a helyét a nagybetűs életben is☺️
2021. nov. 13. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
47%

Azért ettől a fogalmazástól nem mentem a falnak.

18 évesen nem tudod eldönteni hogy miben vagy jó, miben kevésbé és ez alapján meghozni egy racionális (még csak nem is érzelmi) döntést. Nem tudom mit csináltál eddig az iskolában, de valószínűleg nem azt amit kellett volna.

2021. nov. 18. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!