Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A Matek tanárom hibázott,...

A Matek tanárom hibázott, vagy én hibáztam, vagy mindkettőnknek jó a megoldása?

Figyelt kérdés

[link]


FONTOS KIHANGSÚLYOZNI, A 3. FELADAT A LÉNYEG


Leírom először hogy a tanárom hogy gondolta, utána leírom hogy én. Ugyebár 10-en Metál zenét hallgatnak 14-en rockzenét, és 4-en mindkettőt, tanárom úgy értelmezte a saját maga által megírt kérdést hogy a 10 és 14-es csoportBÓL, azaz a Metálosok és Rockosok közül 4-en hallgatják mindkettőt. Én úgy értelmeztem hogy van 10 metálos, 14 rockos, és 4 mindkettő, ezáltal a megoldás lehet 20 is, ahogy a tanárom gondolja, és lehet 28 is ahogy én.


Viszont mint a mellékelt ábra mutatja, nem épp fogadta el a tanárom a megoldásomat. A kérdés a következő:a 3. feladatban fel tett kérdés volt NEM egyértelmű, vagy én vagyok hülye, vagy esetleg mindkettő megoldás jó lehet? Mert ha az első, vagy az utóbbi a válasz, akkor szólni fogok a tanáromnak hogy valami nem stimmel.


Jó tudom tudom, nem a megfelelőképp oldottam meg a feladatot, nem a dogma alapján amit be kellett volna tanulnom, hanem ahogy épp képes voltam rá. Ez azonban nem változtat annak tényén hogy a feladatom megfejtése jó.


16f



2021. nov. 10. 23:43
A kérdező szavazást indított:
A matek tanárnak van igaza
A diáknak (kérdezőnek) van igaza
Mindkettő megoldás helyes
35 szavazat
1 2 3 4 5 6 7
 1/65 A kérdező kommentje:
Jöhet akármennyi válasz, több véleményre is kíváncsi vagyok, felőlem 6 oldalnyi regényben is meg írhatjátok mik a gondolataitok ezzel kapcsolatban, és hogy mi a hiba jellege.
2021. nov. 10. 23:45
 2/65 anonim ***** válasza:
90%

Nehéz erre a kérdésre válaszolni, mert a való életben a „józan paraszti ész szerint” a feladat megfogalmazása alapján a legtöbb ember arra asszociálna, amit te is írtál. Főként azért, mert külön kiemelik, hogy a mindkét zenét szeretők külön csoportot alkotnak (pedig nem egészen).


Azonban a matematika máshogyan értelmezi a helyzetet, és ha jobban belegondolsz, az a helyes. Azt írja a feladat, hogy 10-en szeretik a metálzenét. Te, a „józan paraszti ésszel” ezt úgy fordítod le magadnak, hogy CSAK azt szeretik, mást nem, holott a megfogalmazás nem mondja, hogy mást nem szerethetnek. Például ha én azt mondom, hogy szeretem a cicákat, abból nem következik az, hogy minden más állatot utálok. Tehát én a cicákat szerető emberek halmazában akárhol lehetek, nem csak azon a részen, ahol a csak a cicákat szerető emberek vannak. Ugyanígy, a 10 metált kedvelő emberből 4 a metszetben is elhelyezkedhet (és el is helyezkedik).


Sajnos ez a matematikán belül egy olyan „titkos dolog”, amit külön meg kell tanulni, mert magadtól nem fogsz rájönni, hogy úgy értik.


A lényeg: ha az lett volna odaírva, hogy 10-en CSAK a metált, 14-en CSAK a rockot, és 4-en mindkettőt szeretik, akkor lenne a megoldásod helyes.

2021. nov. 11. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/65 A kérdező kommentje:

Én meg pont úgy vagyok vele hogy ha az lett volna írva hogy: 10-en szeretik a metált, 14-en a rockot és ebből 4-en mindkettőt:


akkor lett volna a tanárnak igaza 100%-ban. Viszont így úgy érzem vagy a tanárnak és nekem is igazunk van, vagy csak nekem. Valamelyik. Egyébként értem a mondanivalód, én is ezen elmélkedtem, csak hát nem egyértelműsített a kérdés.

2021. nov. 11. 00:18
 4/65 anonim ***** válasza:
77%

Ez nem matematika. Ez egy egyszerű szövegértés. Beleteszi direkt röpdogába ilyen 10+14-4 számolást és te még ezt za egyszerű matematika példát is elrontod. Mi lesz később? Nagyon kapd össze magad! Tényleg azt tudom javasolni, hogy legközelebb 3x-4x olvasd el a szöveget, merta matematikában mindíg van egy kis csalafintaság :D Ez a lényege, hogy egyszerűnek tűnik és az is, de csak figyelni kell nagyon figyelni :D


Egy baráti társoságból 14-en a metált 10 en pedig a rockot szeretik 4 -en pedig mindkettőt. Egyértelmű, hogy a 4 az nem + fő hanem a 14+10-ből 4-en ezért elveszek négyet és nem pedig hozzáadok. Ne, értem, hogy ezen a kibszott egyszeru matematikan, szövegen mit nem ertettel?


Legyél figyelmesebb, olbvasd el tobbszor a szoveget értsd meg mit akara feladat. a Tanárnak van igaza , neked semmiképpp... ugye vicc a kérdes ... ez egyertelmu h 20 a megoldás :D


Ezen nem tudom mit lehet félreérteni.

2021. nov. 11. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/65 anonim ***** válasza:
74%
Ettől függetlenül én a tanár pontozásával nem értek egyet; a tanár egyértelműen látja, hogy hogyan értelmezted a feladatot, és az az álláspont is bizonyos mértékig védhető lenne. Emiatt -ha a tanár következetes- megadná a maximum pontot (merthogy ezek szerint a feladat szövegezése nem volt egyértelmű). Meg lehetett volna ezt úgy fogalmazni, hogy úgy kelljen érteni, azt ő gondolta; például nem azt írja, hogy 10 ember szereti, hanem azt, hogy 10 emberre igaz, hogy szereti a metált. Ebben a megfogalmazásban egyértelmű, hogy azok is benne vannak ebben a halmazban, akik a másik műfajt is szeretik, tehát nemcsak a „félhold” van megadva a halmazból, hanem az egész halmaz a metszettel együtt.
2021. nov. 11. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/65 A kérdező kommentje:

4-es.


Nem teljesen értem miért kéne egyértelműnek lennie számomra hogy az a 4 fő aki mindkettőt szereti az nem különül el a maradék 24 főtől, hisz 14-en metált, 10-en rockot, 4-en mindkettőt szeretik. Nem értem miért nem lehetne egy baráti társaságból 14 metálos, 10 rockos, 4 olyan aki mindkettőt kedveli. Értem a tanárom gondolkozását, nem azzal van a baj.

2021. nov. 11. 00:27
 7/65 anonim ***** válasza:
89%

A 4. válaszoló vagyok. Oké 5-ös is és 2. is írta, hogy a tanár is fogalmazhatott volna másképp, oké. Bár szerintem így pont jól fogalmazott, de oké. Viszont! Ezért kell a VEN Diag. hogy ne csak beszéljünk róla, hanem ábrázold is!


Az ábrát érdekes módon jól készítetted el. Tudj képből olvasni. Ezt már nem foghatod másra, hiszen TE csináltad. a Középmetszetben ott van a 4. Te írtad be középre, egyébként helyesen. Mivel az középen van a diagon , ebből már látnod kellett volna, hogy az nem plusz , hanem ez bizony - lesz. Ezt te helyesen ábrázoltad, jól látod, aztán mégsem olvastad le képekről. Pont emiatt kell a diag. Figyelj jobban oda!

2021. nov. 11. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/65 anonim ***** válasza:
78%

4-es, szállj le a magas lóról, mert nincs igazad. Ebből a szövegből laikus számára nem jön le az, hogy a 4 ember az nem külön van számolva.


Mert egy adott csoportot meg lehet számolni két, de három tulajdonság alapján is. Például van egy csoport, bizonyos emberek kék pólót, mások zöld nadrágot viselnek (mindenki viseli legalább az egyiket). Csinálhatsz úgy is egy listát, hogy hányan hordanak CSAK kék pólót, CSAK zöld nadrágot, és hányan mindkettőt, de úgy is listázhatsz, hogy hányan viselnek kék pólót (függetlenül a nadrág színétől), hányan zöld nadrágot (függetlenül a póló színétől), de zárójelben megjegyzed, hogy hányan viselik mindkettőt.


Az első a kérdező értelmezése, a második a tanáré.

2021. nov. 11. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/65 anonim ***** válasza:
76%
7-es, ez megint baromság... Nyilvánvaló, hogy a 4 a metszetbe kerül. Az a nem mindegy, hogy a feladat az M-re vagy az M\R-re adta meg a 10 főt. A kérdező értelmezése szerint az M\R-re, amivel nincs is probléma, mert ahogy írtam, úgy is lehet értelmezni a leírtakat.
2021. nov. 11. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/65 anonim ***** válasza:
84%

Ez így rettentő megtévesztően van megfogalmazva.

Azt mondja a feladat, hogy 10-en a metált, 14-en a rockot ÉS 4-en mindkettőt.

Számomra az "ÉS" szó bővíti a halmazt. Úgy kellett volna megfogalmazni, hogy "ÉS KÖZÜLÜK 4-en mindkettőt". Akkor jelentené azt, amire a tanár gondolt. Én ezt biztosan megreklamálnám.

Mondjuk ha ilyen feladatot kapnék egy dogában, biztosan közben megkérdezném a tanárt, hogy pontosan hogyan is gondolja.

A lányom járt hasonlóképpen a napokban, ők is matekdogát írtak, és kétértelműen volt megfogalmazva. Ő megkérdezte doga közben, és a tanár mondta, hogy jogos az észrevétel, így pontosította a megfogalmazást.

2021. nov. 11. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!