Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi a különbség az egyetem és...

Mi a különbség az egyetem és a főiskola között? Vagy nincs már ilyen, csak a felsőoktatási intézmények nevében megmaradt a kifejezés (főiskola)?

Figyelt kérdés

2022. máj. 4. 03:27
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Gyakorlatilag semmi. Alapképzés és mesterképzés miatt nincs jelentősége. Már szinte minden volt főiskola egyetemmé van átnevezve. Nagyon kevés főiskola van otthon.
2022. máj. 4. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ahogyan az első mondja: a bolognai rendszer megszüntette a főiskolákat. Ezért amiket valaha főiskolának neveztek, vagy felzárkóztak valamennyire az egyetemi színvonalhoz (BGE, Óbudai), vagy un. “alkalmazott” (“applied/angewandte”) “egyetemek” (Németországban ilyenek például az AKAD, iubh stb. – Magyarországon a Milton Friedman, Edutus stb.).


A lényeg, hogy a kevésbé tudomány/kutatás-központú, inkább alkalmazott/gyakorlati szakokra és intézményekre továbbra is nagy az igény. Nem lehet mindenkiből kutató matematikus, aki logisztikával, marketinggel, programozással stb. foglalkozik.

2022. máj. 4. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Egyes álláshirdetéseknél kiemelik (professionon is lehet szűrni pl, hogy főiskolát vagy egyetemet végeztél), különbség az, ha főiskolát végeztél, akkor alapszakot, ha egyetemet végeztél, akkor mesterszakot.
2022. máj. 4. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
54%

#2: Pontatlan, amit írsz. Nem közvetlenül a bolognai rendszer bevezetése szüntette meg a főiskolákat. Amikor a bolognai rendszert bevezették Magyarországon annak idején, kb. egy további évtizedig csak az az intézmény pályázhatott egyetemi rangra, ahol volt doktori képzés is. Ha nem volt doktori (PhD) képzés, lehetett akármennyi mesterképzése is egy intézménynek, nem válhatott egyetemmé. Aztán pár éve ezt a követelményt eltörölték, és sorra átkeresztelték azokat a főiskolákat is egyetemmé, amelyek többségében a mai napig nincs doktori iskola. Így gyakorlatilag csak néhány egykori főiskola maradt főiskola. S mivel sokukban van mesterképzés is, igazából mostanra már nincs semmi világos alapja annak, ami megkülönböztetné a főiskolákat és az egyetemeket egymástól. Az Országgyűlésben a kormánypártok bármikor a hasukra üthetnek és átkeresztelhetnek egy főiskolát egyetemmé.


Hogy a főiskola és az egyetem elnevezésnek mennyire nincs köze a bolognai rendszerhez, azt szépen mutatja Anglia példája, ahol évszázadok óta bolognai rendszerben tanulnak a hallgatók (alapképzés + mesterképzés + PhD), s még mindig vannak szép számban "college"-ok a "university"-k mellett, amelyek egy részében diplomához is lehet jutni. Bár a mesterképzés a college-okban mostanra már nem jellemző, mert a királynő sorra adott egyetemi rangot az utóbbi évtizedekben egykori "college"-oknak, 30 éve még tömegesen voltak mesterképzést is nyújtó "college"-ok Angliában.

2022. máj. 4. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!