Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy számoljam ki a p-értéket?

Hogy számoljam ki a p-értéket?

Figyelt kérdés

Elégedettségi felmérést készítek a szakdolgozatomhoz.

Nem vagyok jártas a statisztikában, nem is ilyen terülten tanulok, de a diplomamunkához szükségem van rá.


Szóval a skálaváltozókból mediánt, móduszt, átlagot és szórást számoltam. A kategóriaváltozóknál a gyakorisági adatokat adtam meg. Excelt használok.


Hogyan tudnék ezekből p-értéket számolni, illetve mit érdemes kezdenem még ezekkel az adatokkal?


Köszönöm a segítséget!



2022. aug. 10. 02:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
2022. aug. 10. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de a neten már elolvastam, amit tudtam.


Örülnék, ha valaki egyszerűen megfogalmazva, hétköznapi példával tudna segíteni.

2022. aug. 10. 02:27
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Amit linkelt 1#, az elég jó.

Hiába írnánk most ide "újra", ezt is csak a neten olvasnád.

2022. aug. 10. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ne abból indulj ki, hogy p-értéket akarsz számolni, hanem abból, hogy mi a hipotézised, illetve kutatási kérdésed. Ahogy kérted, írok néhány példát.


1) Igaz-e, hogy az A iskolából inkább gimnáziumba, a B iskolából inkább szakközépiskolába mennek tovább a nyolcadikosok?

Csinálsz egy 2x2-es kontingenciatáblázatot (vízszintesen az A vagy B iskola, függőlegesen a gimnázium vagy szakközép. A cellákba értelemszerűen beírod, hogy az A iskolából hányan mentek gimnáziumba, ill. szakközépbe. Ugyanígy a B iskolával is. Khí-négyzet próbával meg tudod állapítani, hogy van-e eltérés vagy nincs, itt van jelentősége a p-nek.


2) Igaz-e, hogy egy csésze presszókávé megnöveli a vérnyomást? Fogsz 30 embert, megméred a vérnyomásukat, utána adsz nekik 1-1 csésze kávét, és mondjuk 10 perccel azután, hogy megitták, megméred még egyszer. Így két adatsorod lesz. A t-próbával (paired-sample típus) tudod megnézni, hogy az adatsorok mennyire fedik át egymást (középértékük mennyire van egymáshoz közel). Kapsz egy t-értéket, és a hozzá tartozó p-ből tudod ezt megállapítani. (Persze itt szépen meg kell fogalmazni a nullhipotézist stb.)

2022. aug. 10. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!